Sponzorováno

Jojobový olej v těhotenství – může se užívat? A jak? 4.8/5 (15)

  • Jojobový olej je obecně považován za bezpečný a může být používán během těhotenství. Je to přírodní olej získávaný z plodů rostliny jojoba (Simmondsia chinensis) a je často využíván v kosmetických produktech a masážních olejích.
  • Nicméně, během těhotenství je vždy důležité být opatrný při používání kosmetických produktů a olejů.
  • Někteří jednotlivci mohou být citliví nebo alergičtí na určité složky kosmetických produktů, včetně jojobového oleje. Pokud máte citlivou kůži nebo jste v minulosti zažili alergickou reakci na nějaký kosmetický výrobek, měli byste být opatrní při používání nových produktů.
  • Všeobecné bezpečnostní pokyny: Při používání jojobového oleje nebo jiných kosmetických produktů v těhotenství se řiďte všeobecnými bezpečnostními pokyny. Nedoporučuje se používat výrobky s neznámými nebo pochybnými složkami.
  • Konzultace s lékařem: Je vždy dobrý nápad konzultovat s lékařem nebo lékařským odborníkem, pokud máte jakékoliv obavy týkající se používání kosmetických výrobků nebo olejů během těhotenství. Lékař vám může poskytnout individuální radu, zejména pokud máte konkrétní zdravotní problémy.
  • Jojobový olej je obvykle považován za hypoalergenní a není často spojován s alergickými reakcemi. Může být užitečný pro hydrataci pokožky během těhotenství, zejména pokud máte suchou nebo napjatou pokožku. Přesto je vždy nejlepší provézt test na malé části pokožky, abyste se ujistili, že na jojobový olej nemáte žádnou negativní reakci, než začnete používat větší množství.

Těhotné ženy mohou používat jojobový olej k prevenci strií, zmírnění suché pokožky a zklidnění podrážděné pokožky.

Těhotné ženy mohou používat jojobový olej k prevenci strií, zmírnění suché pokožky a zklidnění podrážděné pokožky.

Těhotenství přináší do života ženy spoustu změn, od vítaného očekávání, že se stanete matkou, až po někdy nepříliš vítaný svět těhotenských bolestí a problémů, jako je přibírání na váze, strie a třeba nečekaně i akné v těhotenství.

Jojobový olej je přírodní produkt, o kterém mnoho výrobců produktů alternativní medicíny tvrdí, že může zmírnit nebo dokonce předejít některým z těchto problémů. I když jojobový olej není spojen s žádnými známými riziky během těhotenství, lékaři tvrdí, že používání oleje není tak účinné, jak si mnoho lidí myslí. Před použitím jojobového oleje z jakéhokoli důvodu, když jste těhotná, si nejprve promluvte se svým lékařem.

Co je jojobový olej?

Jojobový olej pochází z bobů keře jojoby, rostliny pocházející z jihozápadních oblastí Spojených států a severního Mexika. Indiánské kmeny žijící v těchto oblastech tradičně používaly olej z bobů jojoby jako kondicionér pro vlasy i pokožku a jako léčbu drobných kožních problémů, jako jsou spáleniny, modřiny a vředy. Moderní výrobci kosmetiky používají jojobový olej jako čisticí, hydratační a změkčující činidlo v široké škále produktů osobní péče, včetně šamponů, kondicionérů, pleťových vod, koupelových mýdel a make-upu.

Sponzorováno

Použití jojobového oleje na strie

Nejčastěji doporučované užívání jojobového oleje během těhotenství přírodními lékaři a zastánci alternativní medicíny je jako masážní olej k prevenci strií. Někteří zastánci doporučují denně vmasírovat do pokožky břicha několik kapek jojobového oleje smíchaného s olejem ze sladkých mandlí. Výrobci mnoha takových olejů na těhotenské bříško, i krémů a pleťových vod, propagují jojobový olej jako nezbytnou součást jejich produktů. Přestože se tento olej používá již stovky let ke změkčení pokožky, neexistují žádné přímé vědecké důkazy, které by prokazovaly, že je účinný při prevenci nebo léčbě strií.

Použití jojobového oleje na akné

Pro mnoho žen se akné stává problémem během těhotenství, s největší pravděpodobností proto, že změny v hladinách hormonů způsobují, že produkují nadměrné množství kožního mazu nebo mazu. Praktici alternativní medicíny často doporučují používat jojobový olej k léčbě akné a studie Ben Gurion University Medical Center prezentovaná už v roce 1984 na šesté výroční konferenci o jojobě ukázala, že olej může pomoci při kontrole akné. Výsledky studie však nebyly nezávisle potvrzeny a konkrétně se nezabývaly akné, které se objevuje během těhotenství. Ale jojobový bývá u nastávajících maminek oblíbený.

Možné vedlejší účinky

Podle odborníků nezpůsobuje jojobový olej obsažený v kosmetice nebo pleťových vodách závažné vedlejší účinky. Zřídka se u některých lidí vyskytnou alergické reakce na jojobový olej, které mají za následek kontaktní dermatitidu.

Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že použití jojobového oleje na kůži nebo obličej během těhotenství je bezpečné. Abychom si byli jisti jeho účinky na těhotnou ženu nebo její nenarozené dítě, je třeba provést více klinických studií.

Obecně se dá říci, že jojobový olej je bezpečný pro těhotné ženy. Ve skutečnosti se také často doporučuje jako přírodní lék na mnoho příznaků souvisejících s těhotenstvím.

Jojobový olej je netoxický a nealergenní, takže je bezpečný pro všechny typy pleti. Také se snadno vstřebává kůží, a nepředstavuje žádné riziko pro vyvíjející se miminko. Vždy se však doporučuje, abyste si promluvili se svým lékařem. Takže to udělejte.

A jako u všech nových produktů, které zkoušíte poprvé, před použitím jojobového oleje na větší plochu pokožky začněte testem na pleti. Pokud zaznamenáte jakékoli alergické reakce nebo podráždění pokožky, přestaňte používat a poraďte se s lékařem.

Také vždy používejte kvalitní jojobový olej bez přísad a od prověřených výrobců / prodejců. V těhotenství pro sebe chcete jen to nejlepší.

Sponzorováno

Závěr? Jojobový olej je bezpečný i pro těhotné ženy, což z něj dělá vynikající přírodní lék pro nastávající maminky. Je ale doporučeno si promluvit před jeho použitím s lékařem – pro všechny případy.

A dále si o jojobovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva