Sponzorováno

První pomoc, když se dítě dusí 4.8/5 (15)

Heimlichův chvat může při dušení pomoci.

Heimlichův chvat může při dušení pomoci.

Dušení u dítěte je noční můrou pro každého rodiče. Přestože na dítě dohlížejí prakticky nonstop, občas se stane, že unikne vaší pozornosti. Děti jsou zvědavé, rady objevují a všechno zkoušejí, takže cizí tělesa přímo vyhledávají. A právě vdechnutí drobných předmětů je nejčastější příčinou dušení dítěte. Další příčinou je vdechnutí kousku potravy. Riskantní je suchá, drobivá strava, malé tvrdé potraviny – oříšky, bonbóny, které při vdechování vyvolají záchvaty kašle, otok a následné dušení se.

Proč se dítě dusí

Během polykání, se potrava posouvá koordinovaně z úst do jícnu, přičemž současně dochází k uzavření dýchacích cest faryngeální příklopkou. Ta slouží jako ochrana proti vdechnutí potravy. Smích, mluvení či kašel, jsou typické situace, kdy se hrtanová příklopka otevře. Proto se dětem říká: „Když se jí, tak se nemluví.“ Při uvíznutí předmětu v dýchacích cestách, dochází k nedostatečnému zásobování těla kyslíkem, což je život ohrožující stav, při kterém může znalost první pomoci zachránit dítěti život.

Příznaky dušení

Dušení vzniká nečekaně a dramaticky. Postižené dítě nedokáže dýchat ani mluvit, chytá se za hrdlo, posunky se snaží dovolat pomoci. Pokud dušení pokračuje, postižený modrá, a později kolabuje – v důsledku hypoxie mozku (nedostatečného zásobení mozku kyslíkem). V případě částečného ucpání dýchacích cest, silné kašlání může být dostatečné k odstranění překážky. Cizí tělesa malých rozměrů, nemusí způsobit ucpání dýchacích cest, ale při vdechnutí mohou proniknout až do plic. Dítě je pak ohroženo tzv. aspirační pneumonií – zánětem plic, z důvodu vdechnutí cizího materiálu.

Co dělat při dušení

Vyberte z úst dítěte zbytky potravy či jiných předmětů a přikažte, aby zakašlalo. Prst dávejte do úst, jen pokud překážku vidíte a nehrozí její zatlačení hlouběji do hrdla.

Pokud dítě předmět nevykašle, doporučují se tyto manévry:

Sponzorováno

U miminka do šesti týdnů

Při tichém dušení dochází k úplnému uzavření dýchacích cest. Vzduch nejde dovnitř ani ven a dítěti nejde odkašlat. Začne na rtech fialovět, má vypoulená očka a bledne. Pokud se novorozenec dusí sraženým mlíčkem, můžete se pokusit udělat z vlastních úst odsávačku a vtáhnout obsah jeho úst do svých – položte ho na záda, jemně mu zakloňte hlavičku, obepněte ústy drobečky nos i ústa a opatrně vdechněte, opakujte to 2 až 3 krát za sebou. Pokud takové odsávání nepomůže, vezměte dítě na předloktí, tvářičkou do dlaně, tělíčko musí směřovat šikmo dolů a v této poloze jej jemně pobouchejte po zádech. Pokud ani to nezabere, střídejte to s odsáváním. A samozřejmě volejte záchranku. U hýkavého dušení je novorozenci třeba pomoci tak, jak při tichém dýchání. Jakmile se dítě začne dusit, volejte 155!

U dítěte od půl do 1 roku

a) Údery mezi lopatky
Položte si dítě v poloze na bříšku na své předloktí, přičemž hlava je uložena níže než hrudník. Předloktí si můžete podepřít vlastním stehnem. Dlaní druhé ruky udeřte dítě přiměřenou silou 5 krát mezi lopatky. Pak položte tuto ruku na zádíčka dítěte a držíc ho mezi svými rukama jako „sendvič“ ho otočte (fixující hlavu a krk) tak, že leží na zádech s hlavou dolů na vašem druhém předloktí.

b) Údery na hrudní kost
Ve zmíněné poloze udeřte dítě 5 krát na hrudní kost (na stejné místo, kde se provádí vnější masáž srdce). Na rozdíl od masáže mají být údery silnější, pomaleji vedeny.

Větší dítě

a) Údery mezi lopatky
Podobně jako u malých dětí 5 krát, pokud je dítě při vědomí, v poloze vestoje.

b) Údery do břicha
Prudkým stisknutím břicha asi v polovině vzdálenosti mezi pupkem a dolním koncem hrudní kosti – Heimlichův manévr: Zezadu obejměte dítě tak, že jednu ruku sevřete v pěst, položíte na břicho dítěte a druhou ruku přiložíte na tu první. Udělejte 5 prudkých stlačení směrem šikmo dovnitř a nahoru. Pokud je dítě v bezvědomí, údery se dělají vleže.

Další postup je jako u dětí do 1 roku. Po 5-ti úderech mezi lopatky a 5-ti úderech na hrudní kost:

  • zkontrolujeme obsah ústní dutiny,
  • odstraníme viditelné tělesa,
  • zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest.

Pokud nedošlo ke zlepšení, cyklus úderů opakujeme, dokud nejsou volné dýchací cesty a neobnoví se dostatečné dýchání. Pokud dítě nedýchá, dejte mu umělé dýchání a okamžitě přivolejte rychlou lékařskou pomoc.

VIDEO: Heimlichův manévr

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva