Neobvyklé duševní poruchy: Některé jsou jako z hororu! 4.77/5 (13)

Sponzorováno

Neobvyklé duševní poruchySyndrom zombie, vybuchující hlava či anarchistická ruka – to je jen pár příkladů duševních poruch, o kterých jste možná ani neslyšeli. Tajemná lidská mysl je schopna neuvěřitelných věcí, a týká se to i poruch. Některé jsou dobře známé, například deprese či schizofrenie, ale jiné znají jen ti, kteří jimi trpí a jejich nejbližší okolí. Ačkoli jsou některé abnormality na první pohled úsměvné, vždy se jedná o omezení a v některých případech mohou být až nebezpečné. Proto je třeba k těmto chorobám přistupovat s respektem.

 

Capgrasova deziluze

Capgrasova deziluze nebo syndrom je přímo neuvěřitelná nemoc, jako vystřižená z filmu. Postižený se domnívá, že člen rodiny nebo blízký přítel byl nahrazen identickou kopií. Připouští, že člověk vypadá, chová se a mluví jako jejich milovaný, ale odmítá věřit, že je to opravdu on.

Tento syndrom obvykle postihuje pouze vnímání jednoho člověka, ne pohled na všechny. Například, žena může věřit, že její dcera je replika její skutečné dcery, ale uznává svého manžela a další děti jako originály. Mezi příčiny může patřit paranoidní schizofrenie, poranění mozku, demence, migréna, cukrovka, neurodegenerativní onemocnění a hypertyreóza.

Syndrom explodující hlavy

Syndrom explodující hlavy není tak hrozný, jak vypadá, ale určitě je zvláštní. Lidé, kteří jím trpí, slyší při usínání nebo dřímání hlasitý šum, obvykle i výbuchy, třesk nebo křik. To má někdy za následek lehké halucinace a strach ze usínání, což je jen pochopitelné.

Nástup syndromu je náhlý a může se přihodit jen jednou nebo každou noc. Příčiny jsou neznámé a byly hlášeny i případy desetiletých dětí, které jím trpěli, ale nejčastější je u lidí nad padesát let. Kromě problémů s usínáním nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky.

Synestézie

Synestézie je poměrně běžný stav, který postihuje jednoho z 23 lidí, ale většina z nich si neuvědomuje, že jí trpí. Jak se projevuje? Například tak, že si všímáte nějakého čísla nebo písmena vždy v určité barvě, například „A“ je vždy červené. Nebo slyšíte zvuk, když vidíte nějaký pohyb. Jde o nedobrovolnou kombinaci dvou smyslů. Většina lidí s touto poruchou tvrdí, že je to požehnání. Postoj závisí na tom, který ze 60 typů této poruchy osoba má.

Sponzorováno

Pak může vynikat v matematice, umění, hudbě nebo paměťových schopnostech. I když se objevuje hlavně v pozdějším věku, mnoho lidí se s ní narodí a jednoduše předpokládají, že všichni vidí, slyší, cítí a vnímají věci tak, jako oni, protože nikdy nepoznali nic jiného. Příčina synestézie je neznámá, porucha je dědičná.

Folie à Deux

Folie à Deux je termín popisující poruchu, kdy dva lidé sdílejí stejný klam. Tato podivná událost se může stát dvěma způsoby. První je, když dva lidé s vlastními chorobami sdílejí své obavy, paranoiu a vize a spojí je do jednoho. Druhý nastane, když jeden člověk vyjadřuje své bludy tak, že je schopen o jejich pravdivosti přesvědčit i zdravého člověka. Příčinou je izolace nebo minimální kontakt s ostatními lidmi.

Syndrom cizí ruky a syndrom anarchických rukou

Tyto dvě poruchy jsou velmi podobné. V obou případech ruce nedělají to, co člověk chce, ale chovají se podle své vlastní vůle. Je to velmi obtěžující, vždyť si jen představte, že najednou štípne svého šéfa a přitom jste na nic takového ani nepomysleli! Ruka může provádět každodenní úkoly, může uchopit i házet věci, její funkce nejsou narušeny. Jediná věc, kterou nemůže udělat, je být řízena osobou, které patří.

Rozdíl mezi těmito syndromy je, že lidé trpící cizí rukou věří, že jejich ruka je řízena někým nebo něčím jiným, přičemž i sami sebe označují za někoho jiného.

Anarchistická ruka znamená, že postižený nedokáže ovládat pohyb ruky nebo její funkce. Příčinou je poranění mozku.

Cotardův syndrom

Často se nazývá syndromem chodících mrtvých, protože lidé, kteří jím trpí, věří, že zemřeli nebo neexistují, případně že neexistují části jejich těla, některé orgány nebo krev. Postižení popírají základní potřeby, protože mrtví nemusí jíst, pít ani odpočívat. Není vzácné, že trpící proto zemřou hlady. Jiní si myslí, že jsou nesmrtelní a nemohou zemřít takovým způsobem jako je například skok z budovy nebo sražení autem.

Cotardův syndrom vede k velmi nebezpečnému chování. Způsobuje ho poškození mozku, těžké deprese nebo schizofrenie.

Syndrom Alenky v říši divů

Syndrom Alenky v říši divů je celkem častý u dětí a může trvat až do dospělosti. Je to jev, kdy se předměty a lidé zdají být mnohem menší nebo mnohem větší, než ve skutečnosti jsou. To způsobuje zkreslené vnímání pohybu. Takový člověk má pocit, že jde volným krokem, ve skutečnosti se však vleče z nohy na nohu nebo kráčí svižným tempem.

Při CT mozku lidí trpících tímto syndromem se neukázaly žádné abnormality. Příčiny jeho vzniku nejsou známy, někteří odborníci ho připisují migrénám. Věkem problém ustoupí.

Sponzorováno

Znáte další takový syndrom? Napište nám do komentářů.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva