Sponzorováno

Ječné zrno – jak na něj? 4.89/5 (19)

Ječné zrno„… neměl jsem však smůlu, spíše štěstí, až na tři ječná zrna…“ prozpěvoval kdysi Ivan Mládek. Už z textu písně vyplývá, že mít ječné zrno není nic příjemného.

Jaká je příčina

V lidové mluvě se pojmem ječné zrno označují většinou obě choroby: ječné zrno i vlčí zrno. Obě dvě choroby postihují žlázky očních víček. Jsou ale trochu odlišné.

V očním víčku, horním i dolním, je několik typů žlázek. Žlázky se mohou ucpat a zanítit. Pokud dojde k ucpání a infekci drobných povrchních žlázek na okraji víčka při řasách, vzniká ječné zrno (hordeolum). Vlčí zrno (chalazion) vzniká ucpáním a zánětem hlubokých mazových víčkových žlázek.

Tyto mazové žlázky probíhají kolmo na okraj víčka v chrupavčité destičce, která víčko zpevňuje, proto také jejich zánět probíhá bouřlivěji. U některých pacientů, kteří mají chronické záněty víček, se ječná i vlčí zrna často opakují a může jich být i několik současně.

Příznaky ječného zrna

Ječné zrno probíhá rychleji, začne bolestí a otokem víčka, během jednoho až dvou dnů se vytvoří na okraji víčka začervenalé místo. Pod ním je dutinka s hnisem (absces). Ječné zrno za několik dní samovolně praskne a zhojí se i bez léčby.

Vlčí zrno probíhá pomaleji a je bolestivější. Nejdříve vzniká velký otok a zarudnutí celého víčka. Většinu lidí otok a bolest víčka tak vyděsí, že často vyhledávají ošetření na oční pohotovosti. V dalším průběhu se zánět ohraničí a víčko se zklidní. Vytvoří se tuhá bulka pod kůží, která má velikost asi 3-8 milimetrů. Kdybychom otočili víčko „naruby“, z vnitřní strany víčka je vidět bělavá zanícená žlázka s okolním překrvením.

Jak na první pomoc?

Kdo zažije ječné zrno nebo vlčí zrno poprvé, často s obavami rychle vyhledá očního lékaře i bez mého pokynu. Zkušení „zrnaři“ již vědí, že nejde o závažné onemocnění a že je-li zánět již „rozjetý“, je lepší ho trochu urychlit teplými obklady. Pak se dříve zhojí.

Sponzorováno

Jak pomůže lékař?

Lékař často stanoví diagnózu „už od dveří“, neboť ječné zrno nebo vlčí zrno mají velmi charakteristický vzhled a jsou na víčku patrné často na první pohled. Je-li ječné zrno nebo spíše vlčí zrno málo patrné, může lékař otočit víčko „naruby“, aby se utvrdil v diagnose. Obrácení víčka je zcela neškodný manévr, kterého se není třeba bát a kterým nelze oku ublížit, jak se mylně často pacienti obávají.

Léčba ječného zrna většinou není nutná, neboť ječné zrno často během několika dní samovolně praskne a zhojí se.

V léčbě akutního stádia vlčího zrna (oteklé celé víčko, bulka se teprve tvoří) se používají antibiotické (tj. protibakteriální) oční masti nejlépe v kombinaci s kortikosteroidy (tj. protizánětlivé látky hormonální povahy). Mast se užívá 5x denně – asi 1 centimetr masti se vytlačí po lehkém odklopení dolního víčka.

Mast se sama rozpustí a rozmrká i pod horní víčko. Mast aplikujeme také na povrch víčka s ječným nebo vlčím zrnem. (Pozor: do očí se nesmí používat kožní masti. K léčbě očí se musí používat výhradně speciální oční masti.) Mast aplikujeme nejméně dva týdny.

Po akutním stádiu se buď vlčí zrno zcela vstřebá a zmizí nebo se zklidní a přejde do chronického stádia. V chronickém stádiu je na víčku hmatná nebolestivá bulka. K jejímu odstranění je nutný drobný chirurgický ambulantní výkon. Při něm se po místním umrtvení z vnitřní strany víčka vyřízne celá zanícená žlázka.

Výkon bývá i při umrtvení nepříjemný. Během několika dní se víčko zklidní. Většinou následující den po výkonu může jít pacient do práce. Touto operací nelze zabránit vzniku vlčího zrna na jiném místě.

Když se ječné zrno nehojí

Pokud problémy trvají více než několik dní, návštěva očního lékaře je nutná. Může totiž také jít o jiné onemocnění, které laik nerozpozná. Příkladem je zánět slzné žlázy, zánět slzného vaku (obě choroby někdy bývají doprovázeny zvýšenou teplotou) nebo nádorek ve víčku.

Jak na prevenci proti ječnému zrnu?

Ječné a vlčí zrno se častěji vyskytuje u lidí s mastnou pokožkou. Někdy jsou ječná zrna nebo vlčí zrna vyprovokována hormonálními změnami nebo imunologickou poruchou nebo také nesprávnými brýlemi. Oči se pak nadměrně namáhají a může to vést k zánětům víček. Proto je vhodné přeměřit dioptrie, provést imunologické vyšetření a vyšetření celkového zdravotního stavu.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva