Sponzorováno

Hypoplazie plic – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (13)

  • Plicní hypoplazie je stav, kdy se plíce nevyvíjejí správně, když je plod v děloze.
  • To pak ovlivňuje schopnost dítěte samostatně dýchat po narození, stejně jako srdeční činnost, schopnost krmit se a jeho vývoj obecně.
  • Při plicní hypoplazii je snížen počet alveol, které umožňují výměnu plynu v plicích. V závažných případech je počet tak nízký, že nelze udržovat adekvátní výměnu oxidu uhličitého a kyslíku a dítě po narození nemůže dýchat bez podpory.
  • Pokud dítě není dostatečně dlouho podporováno přístroji, aby mohla růst nová plicní tkáň, hrozí selhání plic a smrt.

Plicní hypoplázie je stav charakterizovaný malými, málo vyvinutými plícemi, které mohou ovlivnit nejen dýchání, ale také srdeční činnost, schopnost dítěte se krmit, sluch a obecně celkový vývoj dítěte.

U některých dětí s plicní hypoplazií se vyvine příbuzný stav známý jako plicní hypertenze, která způsobuje vysoký krevní tlak v plicních tepnách. Časem tento tlak způsobí zúžení plicních tepen, což způsobí, že pravá strana srdce musí pracovat více, protože protlačí krev přes zúžené tepny.

Plicní hypoplazie je tedy stav, kdy se plíce dítěte během vývoje v děloze vyvinuly nesprávně. Počet alveolů, které jsou potřebné pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého v plicích, se snižuje, což negativně ovlivňuje schopnost dítěte samostatně dýchat po narození. Pokud novorozence s plicní hypoplazií nelze dostatečně dlouho podporovat, aby mohla růst nová plicní tkáň, hrozí jim rozvoj plicního selhání.

Příčiny – co způsobuje plicní hypoplazii?

Plicní hypoplazie se obvykle vyskytuje jako sekundární problém jiného zdravotního stavu, který omezuje vývoj plic. Tento stav je proto obvykle označován jako sekundární plicní hypoplazie.

Plicní hypoplazie se tedy vyskytuje sekundárně v důsledku různých stavů, které omezují vývoj plic.

Toto jsou problémy, které omezují vývoj plic:

  • Oligohydramnion (nedostatek plodové vody nezbytné pro růst plic) je jedním z nejčastějších stavů spojených s plicní hypoplazií. Je nejčastěji způsoben časným únikem plodové vody v důsledku předčasného prasknutí membrány.
  • Vrozená brániční kýla – u vrozené brániční kýly je vývoj bránice neadekvátní.
  • Plicní léze, včetně vrozené cystické adenomatoidní malformace a bronchopulmonální sekvestrace
  • Omfalokéla, typ defektu břišní stěny
  • Cystický hygrom – je vak naplněný tekutinou (cysta), který se často vyvíjí na hlavě nebo krku dítěte v důsledku abnormálně vytvořeného lymfatického systému. Cystický hygrom na krku může začít narušit dýchání, protože cysta se plní tekutinou a vyvíjí tlak na dýchací cesty.

Jak se diagnostikuje plicní hypoplazie?

Plicní hypoplazie je obvykle detekována rutinním ultrazvukem nebo MRI. Během těchto rutinních vyšetření se používá i měření objemu a velikosti plic, aby lékaři zjistili, jak malé jsou plíce plodu a zda je problém pro vaše dítě život ohrožující.

Sponzorováno

Příznaky plicní hypoplazie

Příznaky se liší v závislosti na stupni hypoplazie a souvisejících problémech. Mezi běžné příznaky patří zrychlené dýchání a obecně potíže s dýcháním, modré rty a nehty na nohou a propadlý hrudník. Kojenci mohou potřebovat pomoc s dýcháním a mohou jim pomoci stroje (ventilátory).

Později se u nich může vyvinout plicní hypertenze (což je vysoký krevní tlak v plicních tepnách), srdeční problémy, opakující se infekce hrudníku a potíže s růstem. Mohou se také objevit problémy se sluchem.

Léčba plicní hypoplazie

Plán péče o vaše dítě a plicní hypoplazie vychází z jejich specifických potřeb a zohledňuje každou jedinečnou diagnózu a léčbu, které vaše dítě dostalo.

V závislosti na velikosti plic plodu a příčině plicní hypoplazie lze doporučit různé léčebné plány.

V některých případech, například u dětí, které mají CDH, LUTO, BPS (bronchopulmonální sekvestrace) nebo CCAM (vrozená cystická adnomatoidní malformace), může operace plodu pomoci zvrátit účinek plicní hypoplazie, zatímco se dítě v děloze stále vyvíjí. Pokud je primární stav vhodně léčen, plíce dostanou příležitost k rozvoji před porodem.

Plán léčby vašeho dítěte bude záviset na velikosti jeho plic a příčině plicní hypoplazie.

Pre a postnatální léčba plicní hypoplazie se tedy může značně lišit v závislosti na povaze a závažnosti onemocnění a může být složitá. Váš perinatolog, neonatolog, dětský chirurg, pulmonolog a kardiochirurg vám vše vysvětlí a pomohou vám rozhodnout se, která z řady možností léčby bude pro vaše dítě nejlepší.

Prognóza

Prognóza samozřejmě hodně závisí na rozsahu hypoplazie, na tom, co je základní příčinou stavu a na přítomnosti dalších vrozených abnormalit. Lidé, kteří přežijí, mají často chronické plicní problémy, včetně špatné kapacity plic a náchylnosti k infekcím hrudníku.

U některých kojenců s plicní hypoplazií se vyvine stav nazývaný plicní hypertenze, který se týká zvýšeného tlaku v plicních tepnách. Tento zvýšený tlak nakonec zužuje tepny, což znamená, že srdce musí pracovat tvrději, aby do nich protlačilo krev.

Sponzorováno

Máte s plicní hypoplazií nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud se podělíte v komentářích.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva