Sponzorováno

Gynofobie – strach z žen – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (8)

  • Gynofobie je chorobný strach nebo odpor vůči ženám. Patří mezi specifické fobie a může mít různé podoby – od mírného nepohodlí v přítomnosti žen až po intenzivní úzkost nebo vyhýbavé chování.
  • Gynofobie může výrazně ovlivňovat kvalitu života – například bránit v navazování mezilidských vztahů, pracovních kontaktů nebo způsobovat sociální izolaci.
  • Léčba obvykle probíhá pomocí psychoterapie, zejména kognitivně-behaviorální terapie, případně s podporou léků na úzkost.

Pamatujete na svoji učitelku ze základní školy? Nespouští se u vás taky gynofobie?

Pamatujete na svoji učitelku ze základní školy? Nespouští se u vás taky gynofobie?

Co je gynofobie?

Strach ze žen se odborně nazývá gynofobie. Historici tvrdí, že tento termín vznikl k definování strachu, který muži prožívají z ponižování ženami, konkrétně z emaskulace. Emaskulace znamená zbavit muže jeho mužnosti nebo mužské identity. Jinými slovy, přimět ho, aby se cítil slabý nebo nedostatečně „mužný“.

Gynofobie (z řeckého „gyne“ – žena a „phobos“ – strach) je specifická psychická porucha, při které jedinec zažívá iracionální a přehnaný strach nebo odpor vůči ženám. Tento strach může mít různou intenzitu – od mírného nepohodlí až po panické ataky při kontaktu s ženami.

Příznaky gynofobie

  • Vyhýbání se kontaktu se ženami (v osobním i profesním životě)
  • Pocení, třes, bušení srdce, závratě při přítomnosti ženy – žaludeční nevolnost, závratě nebo mdloby, když jste v blízkosti žen nebo na ně myslíte
  • Úzkostné stavy nebo panika
  • Obtíže při navazování vztahů
  • Někdy i agresivní nebo obranné reakce

U dětí se gynofobie může projevovat jako záchvaty vzteku s lpěním na otci, s pláčem nebo odmítáním opustit mužského rodiče nebo se k ženě přiblížit.

Možné příčiny

Gynofobie je specifická fobie, protože zahrnuje extrémní a iracionální strach z něčeho – v tomto případě žen – co ve většině případů není nebezpečné, ale přesto dokáže vyvolat obavy a vyhýbavé chování. Stejně jako jiné specifické fobie je gynofobie chronická a může výrazně narušit vaši schopnost udržovat si práci, vzdělání, každodenní činnosti a společenský život.

Příčiny gynofobie mohou obecně být následující:

  • Traumatická zkušenost s nějakou ženou (např. matka, učitelka, partnerka) – tedy předchozí špatné zkušenosti se ženami, jako je psychické nebo fyzické týrání, zanedbávání, znásilnění, fyzické napadení nebo sexuální obtěžování
  • Výchova v prostředí s negativním postojem k ženám
  • Psychické onemocnění nebo jiná fobie
  • Potlačené sexuální nebo emocionální konflikty

Někteří lidé jsou ke gynofobii náchylnější než jiní. Mezi osoby s největší pravděpodobností rozvoje gynofobie patří:

  • mladí lidé, protože většina fobií – včetně gynofobie – se objevuje v raném dětství, často do 10 let věku
  • členové rodiny s fobiemi nebo úzkostnými poruchami (které jste si mohli osvojit nebo zdědit)
  • osobnost nebo temperament, který je citlivější, zdrženlivější nebo negativnější než u ostatních lidí
  • předchozí negativní zkušenost se ženami
  • vyprávění nebo čtení o negativní zkušenosti se ženami od přítele, člena rodiny nebo dokonce cizí osoby

Rozdíl mezi gynofobií a misogynií

Je důležité rozlišovat mezi gynofobií a misogynií:

Sponzorováno

  • Gynofobie je psychická porucha, která vychází ze strachu. Postižený se ženám vyhýbá kvůli úzkosti.
  • Misogynie je nenávist nebo opovržení vůči ženám, která není nutně spojena se strachem, ale spíše s přesvědčením nebo agresivitou.

Jít k lékaři?

Gynofobie se zpočátku může zdát jako pouhá zvláštní osobnostní zvláštnost. Fobie z žen se však může stát velkou a reálnou překážkou v životě pacienta.

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud vám gynofobie způsobuje úzkost, která:

  • negativně ovlivňuje váš pracovní nebo školní prospěch
  • narušuje vaše sociální vztahy nebo schopnost být společenský
  • zhoršuje vaši schopnost vykonávat jiné každodenní činnosti

Lékař vás může odkázat na specializovanou léčbu k psychologovi.

Podezření na gynofobii by měla být řešena obzvláště rychle u dětí. Někdy děti ze svých strachů vyrostou. Protože však gynofobie může s věkem výrazně narušit schopnost dítěte fungovat ve společnosti, měly by být jeho obavy co nejdříve řešeny s odbornou lékařskou pomocí.

Léčba gynofobie

Většina lidí s gynofobií podstupuje léčbu formou terapeutických sezení. Gynofobie se léčí primárně psychoterapií. Expoziční terapie a behaviorální terapie (kognitivně-behaviorální terapie) jsou dvě nejběžnější formy psychoterapie používané k léčbě gynofobie. Součástí léčebného plánu gynofobie mohou být i léky.

Gynofobie je léčitelná a obvykle se používají tyto přístupy:

  • Kognitivně-behaviorální terapie – pomáhá změnit myšlenkové vzorce a naučit se zvládat úzkostné reakce. Po ukončení sezení KBT by se měl pacient cítit sebevědoměji, jako by měl své myšlenky a pocity do jisté míry ovládat, místo aby se jimi cítil zahlcen.
  • Expozice – postupné a řízené vystavování se situacím, které spouštějí strach, za podpory terapeuta. Během expoziční terapie pacienta terapeut postupně a opakovaně vystavuje věcem spojeným se ženami. Ke konci léčby je vystaven skutečné ženě nebo ženám. Postupné expozice mu pomohou vyrovnat se s myšlenkami, pocity a vjemy spojenými se strachem ze žen. Příklad léčebného plánu může být takový, že pacientovi terapeut nejprve ukáže fotografie žen. Poté ho nechá poslouchat zvukové nahrávky žen. Nakonec mu terapeut ukáže videa žen. Poté ho nechá pomalu přistupovat ke skutečné ženě v neutrálním prostoru, například venku.
  • Farmakoterapie – krátkodobé užívání léků proti úzkosti nebo antidepresiv.
  • Psychodynamická terapie – pokud je fobie spojena s hlubšími psychickými konflikty nebo traumatem.

Dopad na život

Pokud se gynofobie neléčí, může výrazně ovlivnit kvalitu života pacienta. Může vést k sociální izolaci, problémům v zaměstnání, nemožnosti navazovat intimní vztahy a celkové psychické nepohodě.

Mezi možné komplikace gynofobie patří sociální izolace, poruchy nálady, zneužívání návykových látek a sebevražedné myšlenky nebo pokusy o ně.

Je nezbytné, abyste si v případě potřeby vyžádali pomoc. Ještě důležitější je, pokud máte děti, které jsou nebo by mohly být postiženy touto fobií. Správná léčba vám může pomoci zmírnit úzkost a znovu si užívat normálního života. Klíčem k úspěšnému uzdravení je pokračování v léčebném plánu, abyste udrželi příznaky gynofobie na uzdě.

Závěr

Sponzorováno

Gynofobie je vážná, ale léčitelná porucha. Pokud má někdo podezření, že trpí tímto typem fobie, je vhodné vyhledat pomoc psychologa nebo psychiatra. Odborná pomoc může výrazně zlepšit kvalitu života a umožnit zdravější vztahy s lidmi bez ohledu na jejich pohlaví.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva