Sponzorováno

Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti rakovině, na myších funguje 4.8/5 (5)

Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti rakoviněPodařil se českým vědcům konečně rozhodující průlom v léčbě rakoviny? Podle jejich informací nová vakcína dokáže zastavit zhoubné onemocnění u myší.

Vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze vyvinuli vakcínu, která dokáže zastavit nádorové bujení u myší. Využili při tom princip imunoterapie.

Vakcína se skládá z miniaturních kroužků DNA a takzvaných chimerických genů, pomocí kterých útočí nejen na nádorové buňky, ale i okolní buňky, které nádorové bujení podporují.

ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil vedoucí projektu Michal Šmahel.

„Imunoterapie nám umožňuje využít to, že se v nádorech vyskytují nové antigeny, kterými se nádorové buňky odlišují od buněk normálních. Imunizace proti těmto antigenům přiměje organismus, aby proti nim vyvinul sám potřebnou imunitní odpověď,“ vysvětlil princip imunoterapie Šmahel.

Sponzorováno

Podle něj na plánu vyvolat protinádorovou imunitní odpověď vakcinací pracují již desítky let stovky vědeckých týmů po celém světě.

„Nádorové buňky jsou totiž geneticky nestabilní, díky čemuž se mohou přeměňovat a před imunitním zásahem tak unikat,“ uvedl Šmahel, který v této souvislosti spolu s kolegy v týmu vyvíjí zmiňované chimérické geny, což jsou jakési genové kompiláty.

Vědci aplikují vakcínu myším do kůže ve třech dávkách během jednoho týdne, místo klasické stříkačky ale kvůli většímu účinku používají speciální genovou pistoli.

„Důkazy, že to může fungovat a že je možné úspěšnou imunoterapií zabít i odolné nádorové kmenové buňky, vidíme u hematoonkologických onemocněních již dnes,“ dodal vedoucí vědeckého týmu a jako příklad uvedl transplantaci kostní dřeně.

VIDEO: Gersonův zázrak – alternativní léčba rakoviny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva