Suchý zápal plic (atypická pneumonie) 4.92/5 (26)

Sponzorováno

Suchý zápal plic (atypická pneumonie)Tato infekční choroba, která je u nás více známá pod názvem „studený“ (suchý) zápal plic, je jeden z méně děsivých, ale o nic méně nebezpečný typ zápalu plic. Odborně se nazývá atypická pneumonie – jednak proto, že nejen projevy, ale i průběh se liší od „typického“ zápalu plic, a také kvůli odlišnému původci nemoci. Suchý zápal plic se může projevovat jako obyčejná rýma s kašlem, ve skutečnosti však jde o zápal plic, který odhalí až určité diagnostické metody. Tento stav proto netřeba zanedbávat, zvláště u malých dětí a starých lidí, protože neléčený zánět může mít fatální následky.

Příčiny suchého zápalu plic

Nejčastějším původcem atypické pneumonie je bakterie Mycoplasma pneumoniae, méně často Chlamydophila pneumoniae. Nemoc se přenáší kapénkově – vzdušnou cestou (nejčastěji při kýchání, či kašli nemocného). Od nakažení mohou uběhnout až 3 týdny, dokud se objeví příznaky.

Kdo je nejvíce náchylný na suchý zápal plic?

Tak, jako u většiny infekčních nemocí, nejvíce ohroženi jsou ti, kteří se pravidelně vyskytují v zalidněných prostorách – ve školách, domovech důchodců, internátech nebo na otevřených pracovištích. Náchylnější jsou také kuřáci a lidé s oslabenou imunitou. Chorobou bývají často zasaženy děti a mladší lidé (ve věku do 40 let).

Projevy suchého zápalu plic

 • bolest hlavy
 • únava
 • slabost
 • bolest v krku
 • kašel – suchý, neproduktivní, bez hlenu

Zvýšená teplota se může, ale nemusí objevit. Právě to dělá tuto nemoc nebezpečnou, protože člověk, jehož tělo není vyčerpané z teploty, může mít pocit, že jeho stav není vážný, ačkoli nespecifické příznaky přetrvávají dlouhodobě. Při těchto, zdánlivě „neškodných“ příznacích, je nutná okamžitá návštěva u lékaře.

Sponzorováno

Možné komplikace při suchém zápalu plic

 • propuknutí do těžké formy zápalu plic
 • snížení počtu červených krvinek, a následný nedostatek kyslíku v tkáních (anémie)
 • mozková infekce – encefalitida, meningitida
 • problémy s ledvinami
 • zarudnutí kůže, či vyrážka

Když se potvrdí, že máte suchý zápal plic

Atypický zápal plic je léčen antibiotiky. Mycoplasma pneumoniae není typická bakterie, a tudíž je odolná vůči mnoha druhům antibiotik (např. Peniciliny a cefalosporiny). Proto se používají makrolidy (erytromycin, azithromycin), nebo tetracykliny (doxycyklin). Léčba obvykle trvá 10 – 14 dní. Antibiotika je vhodné doplnit probiotiky (na podporu střevní mikroflóry), musíme však dodržet dvouhodinový odstup.

Při silném, suchém, dusivém kašli, můžeme užívat léky na jeho tlumení, ve formě sirupů, kapek nebo tablet. Důležité je, abychom přijímali hodně tekutin, ideálně čistou vodu a neslazený čaj. A dopřejme si adekvátní odpočinek.

Mohu se této nemoci nějak vyhnout?

Proti suchému zápalu plic není k dispozici žádné očkování, a proto ani neexistuje dokonalá prevence. Můžeme ale minimalizovat šanci, aby se nákaza nerozšířila mezi ostatní lidi.

Suchý zápal plic a přenos infekce

 • při kašli a kýchání si zakrýváme ústa a nos hygienickým kapesníkem
 • kapesníky po použití vyhodíme do odpadkového koše
 • často si myjeme ruce (mýdlem), pokud není k dispozici voda a mýdlo, použijeme antibakteriální gel.

Co říci o suchém zápalu plic nakonec? Shrnutí…

Atypický zápal plic způsobují tzv. atypické bakterie, případně i některé respirační viry. Klinické projevy onemocnění jsou velmi chudé, tedy není přítomen kašel, spíše pouze vysoké teploty, ani lékař fonendoskopem při vyšetření nezjistí zápal plic, který se potvrdí pouze při RTG vyšetření plic. Hodnota sérologie IgM protilátek proti dávivému kašli WB metodou je falešně pozitivní, tento výsledek nepotvrzuje diagnózu pertussis a už vůbec o tom nesvědčí klinický obraz, protože pertussis je černý, divoký nebo dávivý kašel, takže už z názvu vyplývá, že dominujícím příznakem je křečový a zejména několik týdnů trvající kašel.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si článek o zápalu plic

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva