Sponzorováno

Antley-Bixlerův syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (12)

  • Antley-Bixlerův syndrom je vzácný stav, který je primárně charakterizován kraniofaciálními abnormalitami a dalšími kosterními problémy.
  • Příznaky a symptomy se významně liší od osoby k osobě, ale mohou zahrnovat kraniosynostózu; hypoplazie střední části obličeje (nedostatečně vyvinutá střední oblast obličeje); vyčnívající oči; nízko nasazené, neobvykle tvarované uši; choanální atrézie nebo stenóza (zúžení); fúze sousedních kostí paží (synostóza); kloubní kontraktury; arachnodaktylie; úklony stehenních kostí; a/nebo urogenitální (močové cesty a genitálie) abnormality.
  • Přesná základní příčina syndromu Antley Bixler je v mnoha případech neznámá; některé jsou však způsobeny změnami v genu FGFR2 nebo genu POR. Zdá se, že existují autozomálně dominantní a autozomálně recesivní formy tohoto stavu.
  • Léčba je podpůrná.

Antley-Bixlerův syndrom je vzácná genetická porucha, která může způsobit strukturální změny lebky, kostí obličeje a další kosterní abnormality. Porucha je typicky spojena s předčasným uzavřením kloubů (kraniální stehy) mezi jednotlivými kostmi lebky (kraniosynostóza). Mnoho postižených kojenců a dětí může mít také výrazné čelo, nedostatečně vyvinuté oblasti střední části obličeje (hypoplazie střední části obličeje), vyčnívající oči (proptóza) a nízko nasazené uši.

Obvykle jsou přítomny další kosterní abnormality, jako je srůst určitých kostí paží (např. radiohumerální nebo radioulnární synostóza), dlouhé tenké prsty na rukou a nohou (arachnodaktylie) a vyklenutí stehenních kostí. Kromě toho se některé klouby na pažích a nohou mohou trvale ohýbat nebo prodlužovat ve fixních pozicích (kloubní kontraktury), což má za následek omezení pohybu.

Antley-Bixlerův syndrom může být způsoben změnami (mutacemi) genu POR a genu FGFR2.

Antley-Bixlerův syndrom je typ komplexní kraniosynostózy pojmenované podle lékařů, kteří jej poprvé popsali. Kromě lebky mohou být postiženy i paže.

Příznaky a příznaky syndromu

Antley-Bixlerův syndrom je typicky charakterizován strukturálními změnami lebky, kostí obličeje a dalšími kosterními abnormalitami. U většiny postižených kojenců dochází k předčasnému uzavření kloubů (suturách) mezi různými částmi lebky (kraniosynostóza). Další kraniofaciální abnormality mohou zahrnovat velké, výrazné čelo (frontální bossing), nedostatečně vyvinuté střední oblasti obličeje (midfaciální hypoplazie); velký nos s nízkým nosním hřbetem; vyčnívající oči (proptóza); a nízko posazené, malformované (dysplastické) uši.

Antley-Bixlerův syndrom je také charakterizován jinými výraznými kosterními změnami. Ty mohou zahrnovat srůst kostí paží, které jsou vedle sebe (sousedí), zejména kosti předloktí na palcové straně paže (radius) a dlouhé kosti nadloktí (radiohumerální synostóza). Navíc může docházet k trvalé flexi nebo extenzi určitých kloubů ve fixní poloze (kloubní kontraktury), což vede k omezeným pohybům prstů, zápěstí, kotníků, kolen a/nebo kyčlí. Postižení jedinci mohou mít také neobvykle dlouhé, tenké prsty na rukou a nohou (kamptoaktylie), strukturální změny na spodní části chodidel; nebo vyklenutí a/nebo zlomeniny stehenních kostí.

U některých postižených kojenců může kostěná nebo tenká vrstva tkáně blokovat průchod mezi nosem a hrdlem (choanální stenóza nebo atrézie), což vede k potížím s dýcháním. Pokud se tento příznak nezačne rychle léčit v raném věku, může způsobit život ohrožující dýchací potíže.

Někteří jedinci s Antley-Bixlerovým syndromem mohou mít další příznaky. Ty mohou zahrnovat určité strukturální defekty močových a pohlavních orgánů (urogenitální defekty), neschopnost produkovat cholesterol (narušení steroidogeneze), vývojové opoždění a mentální postižení. ABS1 je název podtypu, který zahrnuje genitální anomálie a narušenou steroidogenezi. ABS1 je také závažná forma deficitu oxidoreduktázy cytochromu P450. ABS2 je název podtypu, který nezahrnuje genitální anomálie a narušenou steroidogenezi.

Příčiny

Antley-Bixlerův syndrom může být způsoben mutacemi dvou různých genů.

ABS1 je spojen s mutacemi v genu POR a dědí se autozomálně recesivním způsobem. To znamená, že osoba bude mít ABS1, když zdědí dvě nefunkční kopie genu POR, jednu od každého rodiče. Pokud jedinec obdrží jednu funkční kopii genu a jednu nefunkční kopii genu, bude tato osoba nositelem syndromu, ale nebude vykazovat příznaky. Pokud jsou oba rodiče nositeli syndromu, existuje 25procentní pravděpodobnost, že dítě bude mít ABS1. Navíc existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že jejich dítě bude přenašečem onemocnění (stejně jako jejich rodiče), a pětadvacetiprocentní pravděpodobnost, že jejich dítě dostane obě funkční kopie genu. Riziko je u každého těhotenství stejné.

Sponzorováno

ABS2 je spojen s mutacemi v genu FGFR2. U tohoto podtypu se předpokládá, že stav je způsoben spontánními (novými) změnami genu. Tento stav pak může být přenášen v autozomálně dominantním vzoru v následujících generacích. Dominantní genetické poruchy se vyskytují, když je k vyvolání konkrétního onemocnění nezbytná pouze jedna kopie nefunkčního genu. Nefunkční gen může být zděděn od kteréhokoli z rodičů nebo může být výsledkem mutovaného genu u postiženého jedince. Riziko přenosu nefunkčního genu z postiženého rodiče na potomka je u každého těhotenství 50 %. Riziko je stejné pro muže i ženy.

Je důležité poznamenat, že byla identifikována řada syndromů, které jsou spojeny s mutacemi genu FGFR2, včetně syndromů jako Apertův syndrom, Crouzonův syndrom a Pfeifferův syndrom.

Bylo hlášeno několik případů, které ukazují, že příznaky podobné Antley-Bixlerovu syndromu mohly být důsledkem užívání antimykotika (flukonazolu) matkou během časného těhotenství. Neexistuje mnoho výzkumů, které by prokázaly, proč tento lék způsobuje příznaky podobné syndromu Antley-Bixler.

Diagnóza Antley-Bixlerova syndromu

Diagnóza Antley-Bixlerova syndromu je obvykle stanovena po narození (tedy postnatálně) na základě důkladného klinického vyšetření a charakteristických fyzikálních nálezů. K diagnostice poruchy mohou být také provedeny další zobrazovací postupy a genetické testování.

U některých dětí může být diagnóza Antley-Bixlerova syndromu navržena před narozením (prenatálně) na základě vyšetření, jako je ultrazvuk. Ultrazvuk nám umožňuje vytvořit obraz vyvíjejícího se plodu, který pak může odhalit charakteristické nálezy, které jsou spojeny s poruchou. Pokud je známa rodinná anamnéza onemocnění, je pro rodiny pacientů k dispozici cílené genetické testování.

Léčba Antley-Bixlerova syndromu

Léčba Antley-Bixlerova syndromu je zaměřena na specifické symptomy, které jsou pozorovány u každého jednotlivce.

Taková léčba vyžaduje koordinované úsilí týmu lékařů, kteří mohou potřebovat systematicky a komplexně plánovat léčbu pro dítě s tímto onemocněním. Mezi tyto odborníky mohou patřit pediatři, chirurgové, lékaři, kteří se specializují na poruchy specifických oblastí těla a orgánů. U jedinců s Antley-Bixlerovým syndromem léčba typicky zahrnuje chirurgický zákrok. Provedené chirurgické postupy budou záviset na závažnosti kosterních problémů a souvisejících příznacích. Je možné, že k léčbě přítomných malformací bude zapotřebí více operací.

Na stav neexistuje žádný lék. Veškerá léčba je podpůrná a zaměřená na zvládnutí symptomů. Včasná intervence však může být důležitá pro zajištění toho, aby postižené děti dosáhly svého potenciálu. Například fyzikální terapie se obvykle doporučuje, aby pomohla zlepšit rozsah pohybu u určitých kontraktur kloubů. Mezi další terapie, které mohou pomoci při zvládání symptomů, patří pracovní terapie a logopedie.

Sponzorováno

Protože se jedná o genetický stav, jednotlivcům s Antley-Bixlerovým syndromem a jejich rodinám by prospělo setkání s genetickým poradcem. Genetičtí poradci jsou profesionálové, kteří mají specializované vzdělání v genetice a poradenství, aby mohli pacientům poskytovat personalizovanou pomoc, kterou mohou potřebovat při rozhodování o svém genetickém zdraví.

A dále si o syndromech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva