Obsah článku
- Kruhy pod očima u dětí mohou mít různé příčiny, které se liší od těch u dospělých. Ne vždy značí vážný problém, ale je dobré je nepodceňovat.
- Příčinou může být třeba únava a nedostatek spánku. Dítě málo spí, chodí pozdě spát nebo má nekvalitní spánek.
- Příčinou mohou být i Alergie (včetně pylové, prachové, potravinové apod.). To je celkem častá příčina u dětí. Alergie způsobují zduření cévek kolem očí a tmavé zabarvení pokožky (tzv.
- Pokud jsou tmavé kruhy u dětí spojeny s dalšími příznaky (únava, bledost, časté infekce, svědění očí, kašel), zajděte k lékaři.

Tmavé kruhy pod očima nejsou problémem pouze dospělých. Někdy je najdeme i u dětí.
Tento problém je u dětí méně častý než u dospělých, ale ano, mohou se objevit i u dětí. Ale nebojte se. Děti mohou někdy mít tmavé kruhy pod očima z docela běžných příčin. Tmavé kruhy u dětí jsou způsobeny vážným zdravotním problémem jen ve velmi, velmi vzácných případech.
Tmavé kruhy pod očima nejsou problémem pouze dospělých. U dětí mohou být známkou celé řady stavů – od banálních až po vážnější. Vzhledem k jemné dětské pokožce, která je v periorbitální oblasti (okolo očí) obzvláště tenká, jsou změny v prokrvení, hydrataci nebo pigmentaci často výrazně viditelné.
V tomto článku najdete to, co byste měli vědět o tmavých kruzích pod očima u dětí a kdy už navštívit pediatra vašeho dítěte.
Nejčastější příčiny tmavých kruhů pod očima u dětí
Tmavé kruhy kolem očí se mohou objevit prostě proto, protože jemná kůže pod očima je tenká, takže fialové a modré žilky (cévy), které se nacházejí těsně pod kůží, trochu prosvítají. Fialovo-modrý nádech cév je to, co dodává pod očima ten tmavý nebo stínovaný vzhled. Kůže pod očima může vypadat trochu fialově nebo modře.
Tmavé kruhy se mohou objevit jen na krátkou dobu nebo trvale. U dětí je to obvykle jen dočasné. Může k tomu dojít z mnoha běžných důvodů, jako třeba:
Sponzorováno
-
Nedostatek spánku a únava
Chronický či akutní nedostatek spánku může vést k venózní stáze a zhoršenému okysličení tkání, což se projevuje modravým zbarvením pod očima. Děti ve školním věku by měly spát minimálně 9–11 hodin denně. -
Alergické onemocnění
Tzv. „alergické stíny“ jsou tmavé kruhy pod očima způsobené přetlakem v žilní cirkulaci v důsledku nosní kongesce. Často jsou spojeny s alergickou rýmou, atopickým ekzémem nebo jinými projevy alergie. -
Chronická rýma a obstrukce horních cest dýchacích
Zduření nosní sliznice, adenoidní vegetace či časté infekce horních cest dýchacích vedou ke zhoršenému dýchání nosem a zvyšují tlak v cévním systému okolo očí. -
Genetická predispozice
Děti s geneticky podmíněnou tenkou kůží, světlou pletí či nápadně prosvítajícími kapilárami mohou mít kruhy pod očima přirozeně již od útlého věku. Tento jev bývá často familiární. -
Chudokrevnost (anémie)
Nedostatek železa, často v důsledku jednostranné stravy, může způsobit hypoxii tkání a zvýraznění cév pod tenkou kůží v oblasti očí. Doprovodnými příznaky bývá bledost, únava a snížená fyzická výkonnost. -
Dehydratace a nedostatečný příjem živin
Nízký příjem tekutin a vitamínů, zejména skupiny B, C a K, může ovlivnit elasticitu a zbarvení pokožky. Kůže pak může působit zašedle a unaveně. -
Stres a psychické zatížení
U dětí vystavených dlouhodobému stresu, emoční zátěži nebo rodinným problémům lze pozorovat změny ve spánkovém rytmu, změny chování a často i kruhy pod očima jako nepřímý projev duševního stavu. - Podráždění očí
Občasný pořádný pláč může vašemu dítěti (i vám) pomoci, ale může také způsobit otok kolem očí. To může u dětí vést k výskytu tmavých kruhů pod očima.
Je také možné, že dočasné podráždění očí způsobuje cizí předmět, jako je prach, zvířecí chlupy nebo dokonce drobky z oběda. Když k tomu dojde, děti si hodně třou oči. To může vést k většímu podráždění kolem očí a většímu otoku. - Problémy se spánkem
I děti mohou trpět chrápáním nebo spánkovou apnoe, stejně jako dospělí. U dětí je chrápání obvykle způsobeno většími než normálními lymfatickými uzlinami zvanými adenoidy. Tyto lymfatické uzliny se nacházejí v zadní části nosních dutin přímo nad mandlemi.
Pokud má vaše dítě velké adenoidy, může chrápat a často spát nebo dýchat s otevřenými ústy. Velké lymfatické uzliny mohou také vést k ucpanému nosu a tmavým kruhům pod očima.
Chrápání navíc může narušovat spánek; pokud vaše dítě chrápe, nemusí mít dostatek klidného spánku. Tento problém rozhodně stojí za konzultaci u lékaře. - Zranění
Pokud si vaše dítě rádo hraje s jinými dětmi a rádo skáče, bojuje s dětmi nebo tak, mohou být tmavé kruhy pod očima způsobeny zraněním v obličeji. Boule nebo trauma kdekoli na hlavě nebo obličeji může způsobit mírné modřiny nebo otoky pod očima. Může to vypadat jako tmavé kruhy pod očima.
Nebojte se. Je naprosto normální, že zvědavé a dobrodružné děti mají více než jen pár boulí a odřenin. Pokud je ale vaše dítě malé, neznáte příčinu zranění, vaše dítě se nechová „normálně“, měli byste navštívit lékaře. - Nádor
Velmi vzácnou příčinou tmavých kruhů pod očima u dětí je rakovina někde v těle. Jeden vzácný druh rakoviny nebo nádoru, který se vyskytuje u dětí ve věku 5 let a mladších, se nazývá neuroblastom. Někdy se může vyskytnout i u starších dětí. Neuroblastom tvoří pouze asi 6 procent všech druhů rakoviny u dětí. Způsobuje nádory nebo výrůstky v blízkosti ledvin.
Doporučený přístup k léčbě a prevenci
Pokud má vaše dítě tmavé kruhy pod očima, nemusí žádnou léčbu potřebovat. Ale klidnější spánek a pití dostatečného množství vody mohou pomoci vyčistit „mývalí“ oči.
Pokud má vaše dítě sezónní alergie nebo nachlazení, tmavé kruhy pravděpodobně zmizí, jakmile klesne hladina pylu a dítě se zotaví z rýmy. Pomoci mohou také volně prodejné léky na alergie a dostatek tekutin. Hlavně na ty tekutiny dbejte.
Pokud tmavé kruhy pod očima samy nezmizí, informujte o tom pediatra svého dítěte. Vaše dítě může potřebovat léčbu základního problému, která tmavé kruhy pod očima způsobuje.
Vyšetření a krevní testy mohou třeba zjistit, zda má vaše dítě málo železa. Pediatr může v případě potřeby doporučit stravu bohatou na železo nebo doplňky železa. Děti ve věku 4 až 8 let potřebují asi 10 miligramů železa denně.
Méně časté příčiny tmavých kruhů pod očima u dětí, jako je neuroblastom, mohou vyžadovat rozsáhlou léčbu. Některé druhy neuroblastomu u dětí odezní bez jakékoli léčby.
Obecně je doporučený přístup k řešení tmavých kruhů pod očima u dětí tento:
- Spánková hygiena: Zavedení pravidelného režimu spánku s dostatečně dlouhým a kvalitním spánkem.
- Hydratace: Zajištění dostatečného příjmu tekutin během dne (voda, neslazené čaje).
- Vyvážená strava: Strava bohatá na železo (např. červené maso, luštěniny), vitamíny B, C, K a antioxidanty.
- Diagnostika alergií: Při podezření na alergii doporučujeme alergologické vyšetření. V případě potvrzení lze přistoupit k odstranění alergenu nebo nasazení antihistaminik.
- Léčba nosních potíží: U opakovaných infekcí nebo obstrukcí nosu je vhodné ORL vyšetření (např. vyloučení nosních mandlí).
- Odborné vyšetření: Pokud kruhy přetrvávají i přes veškerá opatření, je na místě krevní obraz a základní pediatrické vyšetření k vyloučení anémie či jiných interních onemocnění.
Kdy vyhledat lékaře?
Lékařské vyšetření je vhodné v případech, kdy:
- kruhy pod očima přetrvávají dlouhodobě bez jasné příčiny,
- jsou spojeny s dalšími příznaky jako únava, bledost, nechutenství či neprospívání,
- dochází k častému výskytu infekcí,
- nebo máte podezření na alergii či jiné onemocnění.
Sponzorováno
Včasná diagnostika může předejít zbytečnému zhoršování zdravotního stavu a pomoci dítěti ke zdravějšímu a spokojenějšímu vývoji.
Studie a zdroje článku
- Treatments of Infra-Orbital Dark Circles by Various Etiologies Autoři: Kui Young Park, Hyun Jung Kwon
- Zdroj obrázku: EdZbarzhyvetsky / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články