Sponzorováno

Jak hubnout zdravě a přitom efektivně? Zatím bez hodnocení.

Přečtěte si naše tipy na hubnutí...

Přečtěte si naše tipy na hubnutí…

Trápí vás vaše postava? Tedy kila navíc? Pokud ano, máte na výběr z celé řady různých diet, které jsou založeny na zkušenostech odborníků, ale i zkušenostech běžných lidí. Současné diety můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin. Ty založené na odmítání stravy a na diety zdravé. Společně se podíváme na možnost číslo dvě a na to, jak hubnout zdravě a přitom mít jistotu toho, že úbytek váhy bude efektivní.

Důležitý je dostatek jídla

I když to zní jakkoliv paradoxně, i během diety je důležité mít dostatek jídla. Samozřejmě ne každého, jelikož důležité je volit to správné jídlo. Primárně u něho hledíme na dostatek živin. Při dietě je nesmírně důležitá trojice látek, a to:

 • Bílkoviny
 • Sacharidy
 • Vitamíny a minerály

Bílkoviny jsou důležité jak pro stavbu našeho svalstva, tak i proto, aby z nich tělo mohlo v případě potřeby čerpat energii. Sacharidy zase potřebujeme proto, abychom bez potíží zvládly celý den – veškerou práci a naplánované činnosti. Vitamíny a minerály jsou přirozeně důležité pro zdraví a dobré fungování našeho těla. A to všechno bychom měli denně přijmout v rámci stravy, kterou jíme pravidelně.

Minimálně 5 porcí denně je základ

S dostatkem jídla souvisí i jeho pravidelnost. Je třeba hledět na to, aby tělo dostávalo minimálně 5 porcí jídla. Pokud tuto podmínku splníte, jste na dobré cestě za dokonalou postavou. Tento postup je důležitý z toho důvodu, aby se změnil metabolismus a fungování vašeho těla. Pokud bude mít během dne dostatečný přísun potřebných živin, nebude mít tělo potřebu cokoliv ukládat. S tím souvisí i to, že se nebudete muset obávat tloustnutí a přitom budete mít po celý den vše, co budete potřebovat. Právě to je dnes cesta doporučovaná řadou výživových poradců, a to z toho důvodu, že funguje nejlépe.

Sponzorováno

Pokud se podíváme na diety, které nás nutí hladovět, je třeba říci, že způsobí naprostý opak. Sice krátkodobě zhubneme, ale jakmile začneme opětovně jíst, tělo si raději vše uloží, jelikož se obává další eliminace přísunu živin. Tomu říkáme takzvaný jo-jo efekt.

Bez zdravého jídla to nejde

Mnoho lidí se domnívá, že základem diet musí být výhradně jenom zelenina a ovoce. Samozřejmě bez nich se žádný zdravý dietní režim neobejde, ale zároveň se nejedná o jediné potraviny, které jíme. Jak jsme již zmínili, tělo potřebuje třeba i bílkoviny, vlákninu, stejně jako sacharidy. To vše je třeba čerpat nejlépe ze stravy. Ta by měla být pestrá, ale se zárukou toho, že z ní bude eliminováno vše nezdravé. Jako příklad poslouží:

 • Smažené potraviny
 • Pochutiny ve formě chipsů
 • Sušenky a jiné sladkosti

Správná příprava potravin je důležitá

Strava by měla být vždy založena na zdravé přípravě. Doporučováno je vaření, dušení, stejně jako pečení bez tuku, nebo stejně tak realizované grilování. Naopak příprava s velkým množstvím oleje, kombinovaná s tučnou a nezdravou surovinou je vždy volba, která je tou špatnou.

Úbytek váhy by měl být pozvolný

Je sice lákavá zhubnout i několik kilogramů za týden, ale tento postup je velmi nezdravý. Nejenom, že bude spojený s jo-jo efektem, ale může být spojený také se zdravotními komplikacemi. Když už se rozhodneme pro zdravé hubnutí, neměl by být úbytek rychlejší, než zhruba 1 kilogram týdně. Také bychom se neměli vážit denně, jelikož je běžné, že váha kolísá. Stačí sklenice vody a rázem ručička ukáže třeba i o půl kilogramu více.

Bez sportu to nepůjde

Tělo sice spaluje tuky automaticky, v rámci svého metabolismu. Pokud se rozhodneme ho podpořit, je ideální jít cestou správné sportovní aktivity. Ta je označována jako aerobní, v rámci které dochází ke zvýšení tepové frekvence našeho těla. O jakou aktivitu se jedná? Je to třeba běh, jízda na kole, stejně jako se může jednat o neméně oblíbený aerobik, nebo Zumbu.

VIDEO: Petr Havlíček – mýty a pověry o hubnutí

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva