Digitální ulcerace – co je to a jak na léčbu? 4.6/5 (10)

Digitální ulceracePřibližně 40% pacientů se sklerodermií má na koncích prstů otevřené vředy, tzv. digitální ulcerace. U některých pacientů se jedná o hlavní přetrvávající potíže, zatímco v jiných případech se jedná o méně časté a krátkodobé komplikace.

Digitální je slovo odvozené z latinského „digitus – prst“ a ulcerace z latinského „ulcus – vřed“. Jedná se tedy o vřed postihující měkké tkáně prstů na rukou, nebo na nohou.

Pacient na obrázku na začátku článku má ulceraci na špičce ukazováčku. Ostatní prsty nejsou ovlivněny. Jizva v dlani je z předchozí operace nazvané „selektivní digitální sympatektomie“ ve snaze zlepšit průtok krve prstem.

Tyto vředy se vyskytují v důsledku špatného průtoku krve do konečků prstů, což zase souvisí se zúžením krevních cév, které je charakteristickým znakem všech forem systémové sklerodermie.

Průřez tepnou prstu pacienta s dlouhodobou sklerodermií

Průřez tepnou prstu pacienta s dlouhodobou sklerodermií

Další obrázek ukazuje průřez tepnou prstu od pacienta s dlouhodobou sklerodermií. Jasně modré oblasti jsou speciální skvrnou pro kolagen nebo jizvu. V tomto případě, hromadění jizvy ve středu krevní cévy vážně narušilo průtok krve.

Tyto vředy jsou úzce spojeny s Raynaudovým jevem. Oba problémy, Raynaudův syndrom i systémová sklerodermie, se vyskytují při sklerodermii kvůli zúžení krevních cév. Útoky Raynauda se objevují denně a jsou zřetelně zhoršeny chladným počasím. Tyto vředy se mohou objevit kdykoliv během roku a za každého počasí.

Špičky prstů při sklerodermii by měly být ošetřeny tak, jak kdyby se pacient s diabetem staral o své nohy.

 • Udržujte pokožku vlhkou a vláčnou. Pomoci mohou krémů na ruce bohatých na lanolin.
 • Chraňte si konečky prstů. Vyhněte se úkolům, které ohrožují zdraví prstů (např. riziko nějakého zranění).
 • Ošetřete vředy rychle a důkladně. Nenechte infekci jen tak.
 • Ovládejte Raynaudův jev efektivněji. To vyžaduje úzkou spolupráci se svým lékařem, aby vybral nejlepší program léčby.
 • Pravidelně navštěvujte lékaře. Dejte mu vědět, kdy začal vřed. Čím dříve bude léčen, tím lepší bude výsledek.

Léčba & řešení

Jaké jsou možnosti léčby, prevence a řešení tohoto problému?

Antioxidační ošetření

Vitamin C pomáhá tělu regenerovat krevní cévy, které jsou důležité pro pomoc při hojení tkání. Vitamin E pomáhá vyživovat a podporovat pokožku. Přirozené rostlinné oleje, jako je například pupalkový olej, olej z brutnáku či olej ze lněných semínek, podporují zdravou cirkulaci, která je důležitá i pro obnovu tkání. Snažte se tyto látky přijímat a používat.

Vazodilatátory pro kontrolu Raynauda (brány ústně, orálně)

Například losartan, diltiazem, nifedipin atd. Ty mohou být vhodné – může být nutné předepsat více než jeden z těchto typů tablet, aby se napomohlo hojení vředů. Silnější vazodilatátory, jako je sildenafil, jsou nyní používány častěji a mohou být předepsány vaším praktickým lékařem.

Intravenózní vazodilatátory

Třeba Iloprost. Tyto léky se používají ve vážnějších případech, kdy je tkáň ohrožena nebo pokud se standardní léky nezabírají. Iloprost způsobuje vazodilataci, která pomáhá dostat krev do končetin, aby pomohla hojit ulceraci. Je silnější, protože je podáván intravenózně (do žíly), takže jde přímo do krevního oběhu.

Antibiotika

Pokud je vřed infikován, budete zřejmě potřebovat antibiotika co nejdříve. V těžkých případech může být nutné podat intravenózní antibiotika.

Lék Bosentan

Jedná se o lék pro digitální ulceraci. Existují přísná kritéria, která musí každý pacient splnit, aby se kvalifikoval pro léčbu tímto lékem, a je schválen pouze v těch nejtěžších případech. Je to však jediná licencovaná léčba, která je specificky k dispozici pro cílené ulcerace.

Obvazy

Důležité je také zajištění vhodného očištění rány a účinného obvazu, který pomáhá hojení ran, pomáhá v boji proti infekci a nabízí ochranu vředů na prstech.

Kontrola bolesti

Řešení bolesti je také nezbytné, protože vředy mohou způsobit hodně oslabující bolest a ovlivnit funkci rukou. Možná budete potřebovat další léky, které vám pomohou s bolestí vředu. Nebojte se zeptat vašeho lékaře!

Pozor na kouření

To je to nejhorší, co můžete udělat, pokud jste náchylní k digitální ulceraci. Kouření bude bránit regeneraci tkání a bude zapříčiňovat zúžení cév.

Stejně jako u všech aspektů vašeho stavu vyžaduje zvládání digitální ulcerace časnou a aktivní intervenci.

A co vy? Máte s digitální ulcerací nějakou zkušenost? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva