Sponzorováno

Levné triky jak být ze dne na den krásnější 4.72/5 (18)

Levné triky jak být ze dne na den krásnějšíHladká pokožka, hebké a lesklé vlasy či nehty, které vypadají zdravě a nelámou se, to je snem snad každé ženy. Zčásti je za to zodpovědná genetika, a samozřejmě i náš věk. Žádoucímu stavu však můžeme výrazně dopomoci. Netřeba na to ani utrácet tisíce korun v kosmetických salonech, ani není třeba kupovat drahé krémy a preparáty. Základnem je péče o tělo zevnitř, tzn. pestrá a vyvážená strava.

Za stavbu vlasů a nehtů je zodpovědný keratin – bílkovina, která je složena z aminokyselin. Keratin se tvoří v tzv. keratinocystech, jejichž základním úkolem je právě obnova pokožky, vlasů a nehtů. Tyto speciální buňky jsou citlivé na hladinu nutričních složek, zejména vitaminů a minerálů, a právě jejich nedostatek má za následek zhoršený stav kvality pokožky, vlasů a nehtů. Nehty se lámou, jsou zažloutlé, vlasy padají, třepí se a vypadají jako bez života. Pokožka je mdlá, bez barvy, může být šupinatá, nebo se objeví vyrážky či ekzém apod.

Co by v našem jídelníčku nemělo chybět?

Vitamín E

Podporuje mikrocirkulaci v pokožce hlavy, a také zpomaluje proces stárnutí buněk. Jeho zdrojem jsou ořechy, sojové boby, listová zelenina, ale i obilné klíčky a rostlinné oleje.

Vitamin A (retinol)

Pomáhá udržovat zdravou kůži, nehty a vlasy. Najdeme ho v mléce, vejcích a v játrech.

Niacin (vitamin B3)

Přispívá k obnově poškozených buněk kůže. Vyskytuje se v zelenině a mase (zejména játrech), také v sušeném ovoci a ořechových jádrech.

Sponzorováno

Riboflavin (vitamin B2)

Je důležitý pro udržení dobrého stavu kůže. Nejbohatším zdrojem jsou kvasnice, maso (zejména vnitřnosti), ryby, ořechy, mléko a tvaroh.

Vitamín H (biotin)

Podporuje růst vlasů a omezuje jejich vypadávání. Nachází se ve vaječném žloutku, játrech či sóji.

Zinek

Zinek chrání tkáně před volnými radikály. Jeho hlavním zdrojem jsou ústřice, vepřová játra, květák a sýr.

Křemík

Křemík je důležitý pro tvorbu kolagenu, čímž pomáhá zlepšovat pružnost kůže a zabraňuje předčasnému vzniku vrásek. Účastní se na růstu vlasů a nehtů. Jeho zdrojem jsou zejména celozrnné obiloviny, ale i zelená zelenina, zda banány a červený rybíz.

Měď

Podporuje pigmentaci vlasů a kůže. Najdeme ji v pšeničné mouce, obilných klíčcích, droždí či mrkvi.

Omega-3 mastné kyseliny

Působí proti zánětlivým procesům v pleti, zlepšují elasticitu a pevnost pleti. Jejich zdrojem jsou především ryby a lněná semena.

Kyselina gama-linolenová

Podporuje pružnost a jemnost kůže. Vyrovnává obsah vlkosti kůže a tak ji udržuje hebkou. Má také protizánětlivé účinky. Jejím nejbohatším zdrojem je pupalkový olej.

Kromě pestré a vyvážené stravy však nelze zapomínat, že negativní stav vlasů, nehtů a pokožky ovlivňuje i stres, alkohol, cigarety, či nevhodné používání kosmetických výrobků.

Co si dále přečíst o kráse?

VIDEO: Zdravá strava pro krásu

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva