Sponzorováno

Jídla, která jsou zdravá jen navenek! 4.71/5 (7)

Jídla, která jsou zdravá jen navenek!Předsudky k jídlům jsou běžná věc, ale mnohé z nich mají pomyslnou nálepku „zdravé“ z úplně neopodstatněných příčin. Pokud se snažíte zhubnout a nedaří se vám, možná z následujících řádcích zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování jsou trochu pomýlené. Nikdy však není pozdě napravit to, takže si přečtěte, kterým potravinám byste se měli vyhnout přesto, že vypadají neškodně.

Popcorn sami o sobě nejsou problémem, horší je, pokud konzumujete ty, které se připravují v mikrovlnce. Z jinak nízkokalorické potraviny se tak stane kalorická bomba (máslové, sýrové či karamelové popcorn) plná obrovského množství soli, případně cukru. Popcornu se nemusíte vzdát, ale kupujte si ty neochucené a doma k nim přidejte například bylinky nebo koření dle vlastního uvážení.

KONZERVOVANÁ FAZOLE S OMÁČKOU (většinou rajčatovou) je sice určitě lepší řešení než jiné hotová jídla z konzervy, ale i tak byste ji měli ze svého jídelníčku vypustit. Samotná fazole je přímo dokonalá potravina, jak se můžete dočíst na různých místech, ale ta v konzervě obsahuje často až extrémní množství soli, cukru a různých nezdravých přísad. Nespasí vás ani nevinně znějící rajčatová omáčka. Mnohem lepší bude, když si toto jídlo připravíte doma sami.

Co se týče LIGHT salátových zálivek, zkuste si nejprve přečíst jejich složení. Je přímo nekonečně dlouhé a najdete tam spoustu konzervačních látek, aditiv, soli a cukru. Saláty ochucujte raději olivovým olejem, balsamico zda bílým jogurtem s bylinkami.

MÜSLI je pro mnohé synonymem zdravé snídaně, vždyť obsahuje ovesné vločky, ořechy, sušené ovoce … Ano, ale i pořádnou dávku cukru a tedy i kalorií. I bez mléka může mít jedna miska až kolem 500 kilokalorií, což je čtvrtina (!) doporučené denní dávky pro ženu. Takže buď si nejprve přečtěte složení a vybírejte si takové müsli, které obsahuje hodně vlákniny a málo cukru, nebo ještě lépe – namíchejte si ho doma.

Sponzorováno

KUŘECÍ WRAP i jiné tortily najdete především v sítích s rychlým občerstvením, kde vypadají jako ta nejdravější položka z jídelního lístku. To však není pravda – můžete je naplnit čím jen chcete, už samotná tortilla obsahuje množství kalorií, nemluvě o majonéze. Takže pokud máte na wrap opravdu obrovskou chuť, alespoň si ho rozdělte s někým napůl.

Ti kdo drží dietu často sahají i po deitních ochucených jogurtech. To, že neobsahují tuk, však vůbec neznamená, že jsou zdravé, vždyť jistou dávku tuku tělo potřebuje. Ne však rafinovaný cukr, a toho se v těchto jogurtech často najde velmi mnoho. Raději si kupte neslazený bílý jogurt, klidně i nízkotučný, jde tu hlavně o to, abyste neskonzumovali tolik cukru. Doma do něj přidejte ovoce nebo trochu medu.

Špenátové TĚSTOVINY budí dojem, že obsahují více prospěšných látek než ty ostatní, to však není pravda. Obsah špenátu je tak malý, že nestojí za zmínku. Raději si dejte menší porci celozrnných těstovin s čerstvým špenátem.

ZELENINOVÉ chipsy ani zdaleka nejsou totéž co čerstvá zelenina. Jsou totiž úplně tenoučké a při pečení či smažení z nich zmizely všechny živiny. Bohužel, čerstvou zeleninu opravdu nenahradíte ničím jiným.

NĚKTERÝM DRUHŮM SUSHI je radno se vyhnout – pozor na japonskou majonézu, krémové sýry či Tempur. Jinak je sushi samozřejmě zdravé, třeba si jen vybírat rolky se správnými ingrediencemi.

Rýžové chlebíčky jsou zcela klasickým příkladem potraviny, kterou množství lidí považuje za zdravou a když se rozhodnou začít s dietou, jedí je každý den. Sice mají poměrně rozumný počet kalorií, ale zároveň téměř žádné živiny a nezasytí vás. Ochucené verze jsou ještě horší, protože je v nich cukr a sůl. Klidně si na nich občas můžete pochutnat, ale určitě se netřeba spoléhat na to, že z nich zhubnete.

Sponzorováno

Při ochucených oříšcích opět platí, že jinak zdravou potravinu ničí sůl a cukr. Oříšky jsou nesmírně užitečné a výživné, vybírejte si však nepražené a neochucené. Případně si je upražte doma, bez oleje a s kořením.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva