Sponzorováno

Červené tulipány 11. dubna připomenou úděl lidí s Parkinsonem 4.91/5 (11)

Červené tulipány 11. dubna připomenou úděl lidí s ParkinsonemDatum narození anglického lékaře Jamese Parkinsona (1755-1824), 11. duben, se od roku 1997 připomíná jako Světový den Parkinsonovy nemoci.

Do té doby se nazýval Evropským dnem Parkinsonovy choroby. Na celém světě trpí tímto onemocněním několik milionů lidí.

Symbol červeného tulipánu

Podle Českého rozhlasu mají červený tulipán, symbol lidí trpících Parkinsonovou chorobou, dostat předseda vlády Petr Nečas i ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V České republice podle internetové stránky rozhlasu trpí Parkinsonovou chorobou přibližně 20.000 lidí. Degenerativní onemocnění, popsané v roce 1817 Jamesem Parkinson v eseji o trase, sice vzácně postihuje lidi do 45 roku života, zato však přibližně 1,5 procenta populace nad 65 let.

Na konferenci v Lucembursku 11. dubna 2005 účastníci vybrali za symbol Parkinsonovy choroby červený tulipán. Základy na to položil v roce 1980 holandský pěstitel květin Van der Wereld, také trpící tímto onemocněním. Červený tulipán pak za symbol zvolili členové Evropského sdružení Parkinsonovy choroby (The European Parkinson ‚s Disease Association, EDPA). EDPA je nepolitické a neziskové sdružení, které se podílí na organizování léčby. Založili ho v červnu 1992 v Mnichově, když se sdružilo devět evropských organizací pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Sponzorováno

Příznaky Parkinsonovi nemoci

Primárním příznakem onemocnění je třes (tremor), dále ztuhlost svalstva, pomalý pohyb, nestabilita či ztráta rovnováhy. Mezi sekundární příznaky patří porucha chůze, písma i řeči a deprese. Nemoc může být následkem aterosklerózy mozkových cév, zánětlivého procesu v mozku, otravy oxidem uhelnatým, ale stejně může být příčina i neznáma. Parkinsonova nemoc se stává chronickou, lze ji léčit, ne však vyléčit.

Sponzorováno

Tato progresivní neurodegenerativní choroba postihla například bývalého amerického boxera Muhammada Aliho, kanadsko-amerického herce Michaela J. Foxe, španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího i papeže Jana Pavla II.

Co si ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva