Sponzorováno

Co je 4D ultrazvuk a kde jej využít (nejen) v rehabilitaci 4.88/5 (8)

V dnešním článku si povíme, jak funguje princip 4D ultrazvukového snímání, který je vlastně rozšířením 3D zobrazení o zpracování v reálném čase. Co nabízí a kde jej můžeme využít. V rehabilitaci sice nebude mít hlavní použití, z důvodu jeho špatné použitelnosti pro tvrdé tkáně na základě principu odrazu ultrazvukové vlny ze sondy, ale uvedeme několik příkladů, například pro prenatální diagnostiku, která může souviset s cvičením budoucí maminky a sledování dítěte.

Moderní ultrazvukové přístroje již nejsou omezené 2 rozměry, tedy šířkou a výškou zobrazení. Samozřejmě, fyzicky se jedná stále o 2D zobrazení na monitoru, avšak scéna je ve 3D zobrazení. Toho se s úspěchem využívá v moderní medicíně. Se 3D zobrazením se setkáme např. u CT, kde vlastně se jedná o následníka rentgenu. RTG snímek je stále ve 2D a zachycuje např. stav fraktury kostí. CT snímek je složen z několika stovek řezů pod různým úhlem, tzv. známý tunel.

V poslední době nastupuje 3D a 4D ultrazvuk. Vysvětlíme si, co znamená 3D a 4D. Následující ilustrační obrázek vysvětluje princip 4D ultrazvuku, resp. 4D zobrazení.

Tedy, 4D zobrazení je stále 3D zobrazení (více rozměrů nemáme fyzicky k dispozici), ale je doplněné o složku času. V základě máme tyto 3 režimy ultrazvukového zobrazení:

  • 2D – základní režim plošného obrazu, využívá B-MODE na základě odlišení šedé škály dle denzity tkáně
  • 3D – 2D + z-osa, avšak dlouhý čas k rekonstrukci obrazu
  • 4D – 3D + složka času, která je velmi krátká k rekonstrukci a vidíme tak téměř obraz v reálném čase

Technicky vzato, 3D zobrazení využívá 2D zobrazení a navíc tzv. koronální osu (osa z do prostoru) a 4D kromě 3D (tedy všech tří prostorových os) ještě navíc složku času. Což znamená, že 3D vychází ze 2D, kdy se zpracují 2D řezy za sebou k rekonstrukci výsledného prostorového obrazu. Toho se využívá zejména při režimech, kde je potřeba zachytit kromě denzity samotné ještě informace o čase a prostorovém zobrazení, např. průtok v cévním řečišti a detekce trombu (sraženiny). Celkově je 4D zobrazení daleko reálnější a přináší více informací než pouhá informace ve 2D obraze. Na webu lze najít mnoho ukázkových obrazů pro použití 4D ultrazvuku.

Sponzorováno

Praktické použití 4D ultrazvuku

Jednou z hlavních oblastí použití 4D sonografie je prenatální sonografie ke sledování plodu dítěte. Nabízí 3D pohled, navíc díky 4D principu také reálný čas zobrazení, takže budoucí matka vidí 3D model svého dítěte a ultrazvuk může zachytit i jeho pohyb. V několika fázích vyšetření můžeme například určit pohlaví dítěte, jeho celkový vývoj a velikost. Taktéž může lékař sledovat, zda nedochází k nějaké anomálii či poruše. Velmi dobře popsané použití 4D zobrazení pro prenatální vývoj je k dispozici na webu Gynekologické ordinace Most , kde najdete mnoho zajímavých obrazů a dále na webu věnovanému přímo 3D a 4D zobrazení .

Kromě použití pro prenatální vývoj dítěte má 4D ultrazvuk i mnohé další využití, například jak jsme naznačili ke sledování stavu průtoku krve v cévním řečišti. Zde se využívá tzv. barevná dopplerovská sonografie, která umožní pomocí D-MODE sledovat průtoky a detekovat sraženiny. Je to mnohem reálnější zobrazení než ve 2D a proto se může toto sledovat mnohem přesněji. Velice detailní informace (v angličtině) a 3D/4D ultrazvuku, jeho principy skládání obrazu a praktické využití jsou k dispozici na webu společnosti GE , jednoho z předních výrobců ultrazvukových přístrojů.

Závěr

4D ultrazvukové zobrazování má zcela jistě další budoucnost a v mnohém nahradí např. CT, které má hlavní nevýhodu v radiaci. 4D ultrazvuk může být opakován. Využit je hlavně pro sledování nenarozených dětí, ale má i spoustu dalších praktických aplikací, především tam, kde je nutno sledovat pohyb. V rehabilitaci může doplnit klasický rentgen, kterým můžeme například sledovat stav zlomenin či jiných fyzických poškození a 4D sonografie může vést k diagnostice, zda například v rámci rehabilitace je vše v pořádku i uvnitř těla, například nějaké změny průtoku krve, apod. 4D ultrazvuk je vhodný zejména tedy pro prenatální vývoj a cévní diagnostiku.

Sponzorováno

TIP: Jak je to s ultrazvukem v těhotenství

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Co je 4D ultrazvuk a kde jej využít (nejen) v rehabilitaci”

    1. […] článcích Diagnostický ultrazvuk – principy, přednosti a praktické využití a Co je 4D ultrazvuk a kde jej využít (nejen) v rehabilitaci. Sonografie se stala univerzálně použitelnou metodou v neurologii. Možnosti ultrazvuku však […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva