Sponzorováno

Bipolární porucha u dětí – co dělat, když si myslíte, že vaše dítě má bipolární poruchu? 4.79/5 (14)

Bipolární porucha u dětí - co dělat, když si myslíte, že vaše dítě má bipolární poruchu?Až 65 % dospělých s bipolární poruchou mělo příznaky už před dosažením věku 18 let. Takže i když je tento stav často spojován s dospělými, i děti jakéhokoli věku mohou mít bipolární poruchu.

Bipolární onemocnění začínající v dětství je spojeno se závažnějším průběhem onemocnění ve srovnání s lidmi, kteří začnou pociťovat příznaky až v dospělosti. Včasná intervence může být klíčem k tomu, abyste dostali příznaky pod kontrolu.

I když znáte dospělého s bipolární poruchou – nebo vám ji sami diagnostikovali – nemusí u dítěte nebo dospívajícího vypadat stejně. Dospívající bývají během manických epizod více podráždění než nadšení a jejich depresivní epizody mohou zahrnovat více stížností na fyzické symptomy (jiné než smutek).

Odhaduje se, že bipolární porucha se vyskytuje u 1–3 % mládeže, z nichž většinu tvoří spíše dospívající než děti. Diagnostika tohoto stavu může být náročná – klinickým lékařům může trvat několik let, než budou pacienta sledovat a stanoví přesnou diagnózu.

Bipolární porucha u dětí je možná

Nejčastěji je diagnostikována u starších dětí a dospívajících, ale bipolární porucha se může objevit u dětí jakéhokoli věku. Stejně jako u dospělých může bipolární porucha u dětí způsobit změny nálady od vrcholné hyperaktivity nebo euforie (mánie) až po nízké úrovně vážné deprese.

Emocionální otřesy a neukázněné chování jsou normální součástí dětství a dospívání a ve většině případů nejsou známkou problému duševního zdraví, který vyžaduje léčbu. Všechny děti mají lepší či horší období – je normální, že se občas cítí sklesle, podrážděně, naštvaně, je hyperaktivní nebo vzpurné. Pokud jsou však příznaky vašeho dítěte závažné, přetrvávají nebo způsobují značné problémy, může to být více než jen chvilková fáze.

Příznaky bipolární poruchy u dětí

Zde jsou některé známky a příznaky bipolární poruchy u dětí:

  • Závažné změny nálad, které se liší od jejich obvyklých změn nálad
  • Hyperaktivní, impulzivní, agresivní nebo společensky nevhodné chování
  • Rizikové a bezohledné chování, které se vymyká charakteru, jako je častý příležitostný sex s mnoha různými partnery (sexuální promiskuita), zneužívání alkoholu nebo drog nebo divoké utrácení
  • Nespavost nebo výrazně snížená potřeba spánku
  • Depresivní nebo podrážděná nálada většinu dne, téměř každý den během depresivní epizody
  • Grandiózní a nafoukaný pohled na vlastní schopnosti
  • Sebevražedné myšlenky nebo chování u starších dětí a dospívajících

Děti s bipolární poruchou mají příznaky v různých epizodách. Mezi těmito epizodami se děti vracejí ke svému obvyklému chování a náladě.

Mějte na paměti, že řada dalších dětských poruch způsobuje příznaky podobné bipolárním, včetně poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD), poruchy vzdoru, poruchy chování, úzkostných poruch a velké deprese. Diagnóza může být náročná, protože tyto a další stavy duševního zdraví se často vyskytují spolu s bipolární poruchou.

Pokud má vaše dítě vážné výkyvy nálad, deprese nebo problémy s chováním, poraďte se s dětským psychologem, který se specializuje na práci s dětmi a dospívajícími. Problémy s náladou a chováním způsobené bipolární poruchou nebo jinými stavy duševního zdraví mohou vést k velkým potížím. Včasná léčba může pomoci předejít vážným následkům a snížit dopad problémů duševního zdraví na vaše dítě, když stárne.

Je dětská bipolární porucha léčitelná?

Ano. Naneštěstí neexistuje úplný lék na bipolární poruchu – ale s včasnou diagnózou a pečlivou multidimenzionální léčbou lze nemoc obecně kontrolovat a zvládnout, což umožňuje dětem a dospívajícím vrátit se k normálnějšímu fungování.

Jak můžete pomoci svému dítěti, které může mít bipolární poruchu?

Pokud si myslíte, že vaše dítě může mít bipolární poruchu, domluvte si schůzku se svým lékařem, abyste probrali příznaky, kterých jste si všimli. Další základní věci, které můžete udělat:

Sponzorováno

  • Buďte trpěliví.
  • Buďte chápaví.
  • Buďte oporou.
  • Povzbuďte své dítě, aby mluvilo, a pozorně naslouchejte.
  • Vysvětlete, jak léčba funguje.
  • Pomozte svému dítěti bavit se.
  • V případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se léčí bipolární porucha?

Bipolární poruchu nelze vyléčit, ale s účinnou léčbou je možné, aby děti žily normální život. Lékaři léčí děti s bipolární poruchou pomocí léků a terapie. Léčba dětí s bipolární poruchou obvykle zahrnuje kombinaci léků, terapie, psychoedukace a školní podpory.

Léky: Děti reagují na léky jinak než dospělí, takže typ a dávkování léků závisí na dítěti a také na jeho symptomech. Pro dítě je nejlepší začít s co nejmenším množstvím léků, aby se jeho symptomy zmírnily, a v případě potřeby dávku postupně zvyšovat. Léky mohou zahrnovat kombinaci léků, které mohou zahrnovat antidepresiva, stabilizátory nálady, antipsychotika a/nebo léky proti úzkosti. Protože se mozek dítěte stále vyvíjí, lékaři doporučují, aby děti začaly pomalu, pokud jde o léky. Lékaři chtějí co nejméně léků a nejnižší dávky, které pro vaše dítě přinesou nejlepší výsledky.

Rodiče musí být trpěliví, protože nalezení správného léku pro vaše dítě může trvat několik pokusů. Účinnost léků se také může měnit s věkem.

Terapie: Existují různé druhy psychoterapie, které mohou pomoci dětem s bipolární poruchou. Terapie může pomoci dětem zvládnout jejich epizody a změnit jejich chování. Může také pomoci s dalšími psychosociálními prvky spojenými s bipolární poruchou, jako je deprese, nízké sebevědomí a problémy s komunikací s rodinou a přáteli. Rodinná terapie a edukace o nemoci je důležitou součástí celkové léčby.

Při léčbě dětí s duševním onemocněním je nezbytná podpora školy. Pokud je vašemu dítěti diagnostikována bipolární porucha, může mít nárok na individualizovaný vzdělávací program, který přizpůsobí jeho vzdělávací zkušenosti jeho potřebám, silným stránkám a výzvám. Školní poradci, školní psychologové, sociální pracovníci, zdravotní sestry a další zaměstnanci se mohou podílet na realizaci tohoto plánu a pomoci vašemu dítěti uspět ve škole i mimo ni.

Alternativní metody léčby jsou stále populárnější pro léčbu bipolární poruchy u dětí. Použití kanibidiolového (CBD) oleje je stále více zkoumáno jako potenciální alternativní léčba duševních chorob u dětí. Poraďte se se svým lékařem o potenciální užitečnosti alternativní léčby pro vaše dítě a potenciálních rizicích a přínosech.

Jak se liší bipolární porucha u dětí od dospělých?

Děti s bipolární poruchou mohou měnit nálady častěji než dospělí. Děti s bipolární poruchou mají také tendenci vykazovat méně jasné epizody a místo toho mohou vykazovat chronickou podrážděnost nebo smíšené nálady, které zahrnují kombinaci symptomů mánie a deprese.

Pokud se nemoc neléčí, škola, vztahy a každodenní život mohou být obtížné. Mládež s bipolární poruchou je také vystavena zvýšenému riziku sebevraždy a/nebo delikventního chování při uvěznění.

Je důležité si uvědomit, že i když u svého dítěte vidíte některé z těchto příznaků, diagnóza nemusí být nutně bipolární porucha. V oblasti duševního zdraví dětí existuje určitá neshoda ohledně toho, jak se příznaky liší mezi dětmi a dospělými a kdy by měla být diagnostikována bipolární porucha. Odborník na duševní zdraví vám může pomoci identifikovat problém. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčem k tomu, aby se děti naučily zvládat příznaky a uspět v životě.

Sponzorováno

A co vy? Máte s dětskou bipolární poruchou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva