Sponzorováno

Oxid uhelnatý – proč se tohoto plynu z pohledu zdraví bát? 4.63/5 (8)

Do domácnosti je ideální detektor oxidu uhelnatého.

Do domácnosti je ideální detektor oxidu uhelnatého.

Oxid uhelnatý, neboli CO, je toxický plyn, který nemůžete vidět ani necítit. CO se vypouští vždy, když se třeba spaluje palivo nebo jiné materiály na bázi uhlíku. Oxid uhelnatý, který by pro vás mohl být nebezpečný, obvykle pochází ze zdrojů v blízkosti vašeho domova (či ve vašem domově), které nejsou řádně udržovány nebo odvzdušňovány.

Oxid uhelnatý neboli „CO“ je bezbarvý plyn bez zápachu, který vás může zabít.

Kdy se můžete obyčejně s oxidem uhelnatým setkat?

Můžete být vystaveni nebezpečným úrovním oxidu uhelnatého třeba v těchto případech:

  • používání špatně udržovaných nebo poškozených topných zařízení
  • nesprávně větrané spotřebiče zemního plynu, jako jsou kamna nebo ohřívače vody
  • používání motorových vozidel v garážích nebo jiných uzavřených prostorech
  • použití plynového sporáku, grilu nebo trouby k vytápění domu
  • požáry domů nebo budov
  • ucpané komíny nebo zablokované odvzdušňovací otvory
  • provozování generátorů nebo nástrojů poháněných plynem uvnitř nebo venku v blízkosti oken, dveří nebo průduchů
  • vaření s dřevěným uhlím nebo plynovým grilem uvnitř doma nebo jiného prostoru
  • použití propan butanových kamen, topení nebo světla uvnitř stanu
  • jste blízko výfuků motoru

Kdo je nejvíce vystaven riziku otravy oxidem uhelnatým?

Všichni lidé jsou vystaveni riziku otravy oxidem uhelnatým (CO). Nenarozené děti, kojenci, starší osoby a lidé s chronickým onemocněním srdce, anémií nebo respiračními problémy jsou obecně více ohroženi než ostatní.

Příznaky a zdravotní účinky vystavení oxidu uhelnatému

Dýchání CO může způsobit bolesti hlavy, závratě, zvracení a nevolnost. Pokud jsou hladiny CO dostatečně vysoké, může se dotyčná osoba dostat do bezvědomí nebo dokonce zemřít. Expozice mírným a vysokým hladinám CO po dlouhou dobu byla také spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Lidé, kteří přežijí těžkou otravu CO, mohou trpět dlouhodobými zdravotními problémy.

Vědci si nejsou jisti, jaké přesně jsou zdravotní účinky, když je člověk vystaven nízkým hladinám CO po dlouhou dobu.

Sponzorováno

Jak můžete zabránit otravě oxidem uhelnatým u vás doma?

  • Nainstalujte si doma detektor oxidu uhelnatého – ideálně v pravidelných intervalech baterii kontrolujte (např. když na jaře a na podzim měníte čas na hodinách). Umístěte svůj detektor tam, kde vás probudí, pokud bude pípat. Zvažte nákup detektoru s digitálním odečtem. Tento detektor vám navíc k alarmujícímu stavu řekne nejvyšší koncentraci CO ve vaší domácnosti. Měňte detektor CO každých pět let.
  • Každý rok nechte svůj topný systém (třeba kotel), ohřívač vody a další spotřebiče na plyn, olej nebo uhlí kontrolovat kvalifikovaným technikem.
  • Nepoužívejte přenosné chemické ohřívače uvnitř budov.
  • Když nakupujete plynová zařízení, kupujte pouze zařízení nesoucí pečeť národní zkušební agentury.
  • Ujistěte se, že vaše plynové spotřebiče jsou správně odvzdušněny. Horizontální odvzdušňovací potrubí pro spotřebiče, jako je například ohřívač vody, by se mělo mírně zvedat směrem nahoru. To zabraňuje úniku CO, pokud nejsou spoje nebo trubky pevně namontovány.
  • Každý rok nechte svůj komín zkontrolovat nebo vyčistit. Komíny mohou být zaneseny. To může způsobit koncentraci CO uvnitř vašeho domova.
  • K vytápění nikdy nepoužívejte plynový sporák ani troubu. Použití plynového sporáku nebo trouby pro vytápění může způsobit hromadění CO uvnitř vašeho domova nebo karavanu.
  • Nikdy nespalujte dřevěné uhlí uvnitř. Hořící uhlí vydává CO.
  • Nikdy nepoužívejte přenosný plynový sporák uvnitř.

Pamatujte také na své auto. Každoročně si nechte zkontrolovat výfukový systém vašeho vozu. Malý únik ve výfukovém systému může vést k hromadění CO uvnitř vozidla.

Co dělat v případě otravy oxidem uhelnatým?

Dělejte toto:

  1. Postiženou osobu dostaňte na čerstvý vzduch – Přemístěte osobu mimo oblast oxidu uhelnatého. Pokud je osoba v bezvědomí, zkontrolujte, zda nedošlo k úrazu. Pokud to můžete udělat bezpečně, vypněte zdroj oxidu uhelnatého.
  2. Volejte záchranku – 112
  3. Začněte kardiopulmonální resuscitaci, pokud je to nutné. Pokud osoba nereaguje, nedýchá nebo nedýchá normálně proveďte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) před voláním 112, pokud jste sami. Pokud je vás víc, jeden volá, jeden provádí resuscitaci. Pokračujte v KPR, dokud osoba nezačne dýchat nebo přijede odborná pomoc.
  4. V nemocnici je osoba ošetřena 100% kyslíkem. V závislosti na závažnosti vystavení oxidu uhelnatého se kyslík dodává různými způsoby. Mírná otrava je ošetřena kyslíkem dodávaným maskou. Těžká otrava oxidem uhelnatým může vyžadovat umístění osoby v komoře s vysokým tlakem, aby pomohla přívodu kyslíku do těla.

Sponzorováno

Jak jste asi pochopili, na oxid uhelnatý pozor. Je smrtelně nebezpečný.

Co si dále přečíst o oxidu uhelnatém?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva