Sponzorováno

Kouč a stratég vrcholových sportovců Vít Schlesinger: V ledové vodě jde tělu o život 4.88/5 (8)

Kouč a stratég vrcholových sportovců Vít SchlesingerOtužování jako žhavá novinka moderní civilizace? Nikoliv. Není to tak. Teplá voda zdaleka nebyla v historii naší civilizace běžně dostupná pro všechny a studenou vodou se celkem běžně otužovali už naši prarodiče. V posledních letech se ovšem z otužování stal celkem velký fenomén, o kterém se píší knihy a vznikají odborné studie.

Do ledové vody se i u nás noří stovky, dnes už možná spíš tisíce lidí. Jak ale říká celostní kouč a stratég vrcholových sportovců Vít Schlesinger, i otužování má svá jasná pravidla. A měli bychom je dodržovat.

V životě obecně platí, že vrhnout se do něčeho po hlavě se nemusí vždy vyplatit. A vrhnout se po hlavě do naprosto ledové vody by opravdu nebylo rozumné. Jak tedy začít s otužováním, pokud v něm nemáte vůbec žádnou praxi?

Zeptali jsme se Víta Schlesingera, kouče vrcholových sportovců, na jeho odborný názor.

Vít Schlesinger není jen „výživář“, je to především skvělý motivátor a oblíbený řečník, který je známý experimenty se svým tělem. Vít Schlesinger je odborník na komplexní přípravu vrcholových sportovců.

„Určitě je důležité nepřepálit start. Na začátek je nejlepší zakončit běžné sprchování tím, že na sebe pustíte vlažnější vodu místo horké. A každý další den budete kohoutek otáčet více směrem ke studené. Po týdnu byste měli zvládnout vydržet zhruba dvacet vteřin pod proudem studené vody,“ popisuje ideální seznamování s otužováním Vít Schlesinger.

A v jaký čas přijde moment, kdy se jako mnohé celebrity a různí influenceři na sociálních sítích ponoříte do ledové vody v rybníce či řece? „Jakmile vám bude příjemné vydržet ve sprše zhruba minutu pod studenou vodou, můžete vyrazit ven,“ dodává Schlesinger, který ale v otužování se v přírodě zdaleka nevidí jen ideální kulisu pro fotky na Instagramu.

Díky otužování splynete s přírodou

„Otužování v přírodě má z mého pohledu ještě další skvělý benefit, a to je právě to splynutí s přírodou. Je to určitý rituál. Musíte vyrazit z města, dojet do přírody, svléknout se venku. V řece vás pak netrápí troubení aut, semafory, ostatní lidé. Máte čas a prostor jen sami pro sebe, má to tedy i silné meditační účinky.“

Sponzorováno

Právě pozitivní vliv na lidskou psychiku a mentální nastavení je pro Víta Schlesingera důležitou součástí otužování. Není divu. V roli kouče vrcholových sportovců i manažerů se dlouhodobě soustředí jak na fyzickou, tak mentální stránku věci. Schlesinger pracuje se čtyřmi základními pilíři, kterými jsou regenerace, trénink, strava a psychika. Otužování mu tak se všemi svými výhodami dobře zapadá do jeho celostního konceptu. Pořádá na toto téma dokonce sérii víkendových workshopů s názvem “Chlad jako cesta”, kde s chladem pomáhá začátečníkům i pokročilým.

„Benefitů chladové terapie je opravdu mnoho. Těmi nejznámějšími jsou zlepšení nálady, soustředění, imunity či zrychlení metabolismu. Během pobytu v ledové vodě se mění biochemické struktury našeho těla, vyplavuje se dopamin a norepinefrin a tyto účinky vydrží po další tři hodiny. Je to vlastně takový hormonální koktejl, který nám pomáhá k dobré náladě. Jsme koncentrovaní, ve flow, děláme správná rozhodnutí. A tím, že se nám daří, se vyplavuje další dopamin, čímž se efekt návštěvy ledové vody ještě navyšuje,“ přibližuje Vít Schlesinger, co se s naším tělem i myslí děje během otužování i po vynoření z ledové vody.

Už samotný fakt, že s otužováním začnete a pak v něm pravidelně pokračujete, je podle Schlesingera velkým vystoupením z komfortní zóny. A tedy mentálním vítězstvím, které vás psychicky posílí.

„Největší mentální benefit otužování pak vidím v tom, že během pobytu v ledové vodě se dokážeme plně soustředit na přítomný okamžik. Jde nám totiž v uvozovkách o přežití. Tělo podle toho reaguje a naše mysl se soustředí jen na to, že voda studí a je třeba zklidnit dech. V ten moment rozhodně nemyslíte na nepříjemnosti, které vás odpoledne čekají v práci, nebo na hádku s partnerem. Jste v přítomném okamžiku, napojeni sami na sebe. A to je v dnešní době extrémně důležité,“ uzavírá Vít Schlesinger výčet pozitivních efektů otužování.

Díky nim začíná v poslední době praktikovat otužování také stále více profesionálních sportovců. Do ledové vody uvidíte lézt snowboardistku Evu Adamczykovou (dříve Samkovou), MMA šampiona Jiřího Procházku či oporu fotbalové Sparty Ladislava Krejčího. Známý pro své pravidelné ledové koupele byl dlouhodobě nejúspěšnější český tenista Tomáš Berdych, který byl po několik let na sklonku své profesionální kariéry Schlesingerovým klientem.

Noření se do ledové vody je tedy jednoznačně činností, která vám může v mnoha směrech pomoct. Pokud ale s otužováním začínáte, vždy mějte na paměti, že je dobré začít postupně.

Sponzorováno

V neposlední řadě je také důležité znát svůj zdravotní stav a podle něj se řídit. Otužování je sice zdravé, pokud ale máte například potíže s ledvinami, krevním tlakem nebo srdcem, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.

A dále si o otužování přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva