Sponzorováno

Univerzita třetího věku – možnost vzdělávání pro seniory 4.9/5 (10)

univerzita-tretiho-vekuStudium na univerzitě třetího věku je vynikající příležitost pro aktivní trávení volného času, procvičení mozkových závitů a vrácení se do studentských dob. Téměř každá univerzita dnes nabízí takové studium, stačí se jen informovat o otevíraných kurzech. Ať už si z nabídky vyberete jakýkoli obor, studium na univerzitě třetího věku bude určitě velký zážitek, protože kromě znalostí můžete získat nové přátele.

Jak studium na univerzitě třetího věku probíhá?

Studium na univerzitě třetího věku trvá tři roky. Každý rok je rozdělen do dvou semestrů. Každá univerzita má jiný způsob organizace semestrů, ale zpravidla se přednášky konají dvakrát do měsíce. Přihlásit se můžete posláním písemné přihlášky s uvedením nejvyššího získaného vzdělání. Přijatí budete bez přijímacích zkoušek. Během prvního roku (na některých univerzitách během prvního semestru) je obsahem studia obecný základ, kteří navštěvují všichni studenti bez ohledu na vybraný studijní obor. Po úspěšném absolvování všeobecného základu se můžete zapsat na studium toho oboru, který vás zajímá. Zkoušky se konají na konci semestru písemnou nebo ústní formou. Pokud splníte všechny podmínky a úspěšně projdete všemi třemi lety, budete slavnostně promován a univerzita vám vydá osvědčení o ukončení studia ve vámi vybraném oboru.

Sponzorováno

Poplatky

Za studium na univerzitě třetího věku se platí poplatek. Některé univerzity mají jiné poplatky pro pracující (výše) a pro nepracující. Výše poplatku se také může lišit mezi zdravými a postiženými občany. Ceny se liší samozřejmě dle univerzity. Na Slovensku vás rok studia (dva semestry) na univerzitě třetího věku bude stát cca od 30€ do 70€ v závislosti na vybrané univerzitě, oboru a výše zmíněných faktorech. V Čechách se ceny pohybují od 2000 do 3000 korun za jeden semestr v závislosti na univerzitě a vybraného oboru. Ceny vždy získáte na dané univerzitě (např. na jejich studijním oddělení).

Co všechno můžete studovat?

Většina univerzit nabízí studium jazyka. Na výběr máte několik světových jazyků (angličtina, němčina, ruština, francouzština, španělština) a několik úrovní (začátečník, mírně pokročilý, pokročilý). Kromě jazyků se můžete vzdělávat v dějinách, umění, literatuře či počítačových znalostech. Na některých univerzitách máte možnost zdokonalit se v zahradnictví, malbě nebo si vyzkoušet hrnčířství, lidová řemesla či péči o zdraví. Vyjímkou však nejsou ani technické obory.

Kdo se může přihlásit?

Přihlásit se mohou všichni ti, kteří mají ukončené alespoň středoškolské vzdělání. Minimální věk pro přihlášení se na univerzitu třetího věku si každá univerzita stanovuje sama. Některé přijímají lidi od 40 let, na některých univerzitách se můžete zapsat až když dovršíte 50 let. Maximální věková hranice není stanovena.

Rozhodli jste se, že to zkusíte? Přejeme hodně štěstí!

Sponzorováno

TIP: Virtuální realitu mohou v budoucnu využívat i senioři

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva