Dítě nechce číst. Jak ho motivovat? 4.67/5 (6)

Sponzorováno

I komiksy jsou lepší než neustálé koukání do počítače.

I komiksy jsou lepší než neustálé koukání do počítače.

Děti čtou čím dál tím méně, a tak je důležité je ke kladnému vztahu ke knihám odmalička vést. Jak je motivovat ke čtení, když ho odmítají?

Děti čtou čím dál tím méně, stěžují si učitelé i rodiče. V dnešní době plné počítačů, chytrých telefonů a tabletů jen málokteré vezme s chutí do ruky knížku a tráví hodiny čtením. Číst je ale potřeba. Jak tedy děti motivovat?

Knížky, které baví

Má-li dítě se čtením problémy, nebaví ho a ke knížkám nemá vztah, pak není nejlepší cestou nutit ho číst nenáviděnou povinnou četbu, stát nad ním jak dráb a čekat, než přečte kus knihy, co nesnáší. Lepší cestou, jak ho ke čtení motivovat, je najít knihy, co ho budou bavit. Zajděte společně do knihovny či do knihkupectví, poptejte se, co čtou jeho vrstevníci. Nechejte ho vybrat, co ho zajímá.

Tip od Rehabilitace.info: Zkuste komiksy! Pokud děti klasické knihy nebaví a nechtějí číst, zkuste jim koupit komiks. Spojení s obrázky je záživnější, dítě může čtení více chytit. Rozhodně je lepší číst komiksy, než nechat děti sedět hodiny u počítače.

Společné čtení je super

Pokud dítě čtení opravdu nebaví, zkuste číst společně. Jeden odstavec přečtěte nahlas vy, druhý nechejte přečíst dítě. Střídejte se. Udělejte čtení zábavným. Zkuste například tzv. čtení s předvídáním. Přečtěte část textu a zeptejte se dítěte, jak podle něj bude kniha pokračovat. Řekněte i svou představu. Čtěte dál a nechejte se překvapit, kdo pokračování uhodl správně.

Sponzorováno

Tip od Rehabilitace.info: Zkuste knihy s lupou. Na trhu existuje spousta zajímavých knih pro malé čtenáře, které je dokážou zaujmout. Patří mezi ně například knihy s lupou, s jejíž pomocí si děti zahrají na detektiva a samy rozluští záhadu.

Jděte mu příkladem

Pokud vás dítě nikdy nevidělo číst a nikdy jste mu nečetla před spaním, nemělo jak ke knížkám získat vztah. Nejlepší je jít příkladem. Když máte volno, čtěte si i vy. Ukažte mu, že čtení vás baví. Čtěte si každý sám, nebo dohromady, ale knížky neopomíjejte.

Kupujte časopisy!

Nechce-li dítě za nic na světě číst knihy, pak zkuste nejdříve časopisy. Najděte takové téma, které ho zajímá a baví, o kterém si bude ochotné číst články. Třeba ho právě tak čtení zaujme a později si najde kladný vztah i ke knihám.

A co vy? Jak děti ke čtení motivujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o čtení přečíst?

VIDEO: JAK NAUČIT DĚTI ČÍST – LEKCE 1: Proč učit děti číst – Dana Míková

VIDEO: Jak správně číst pohádky dětem?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva