Sponzorováno

Komatsuna a její účinky na zdraví – proč si ji dát? 4.78/5 (9)

Takto může vypadat komatsuna na talíři.

Takto může vypadat komatsuna na talíři.

Komatsuna, která má vědecký název Brassica rapa var. perviridis, který patří do čeledi brukvovitých (Brassica), je zelená, listová zelenina. Někdy se také nazývá japonský špenát nebo hořčice čínská. Je to listová zelenina typická pro Koreu, Vietnam, Japonsko a Tchaj-wan. Dostala své jméno po japonské čtvrti Kmatsugawa a je považována za základnu v japonské kuchyni.

Je velmi tolerantní k výkyvům teplot, dozrává za pouhých 40 dní. Může být pěstována po celý rok, vrcholná sezóna je na jaře.

Komatsuna je poměrně užitečná – její kvetoucí stonky a jemné listy mohou být konzumovány buď syrové nebo vařené. Má dlouhé, štíhlé stonky a listy ve tvaru lžíce. Jeho odrůdy jsou torasan, senposai, summerfest (který nejlépe roste v letní sezóně) a misome. Chutí je někde mezi hořčicí a zelím.

Komatsuna nepotřebuje pečlivou zahradní péči, ani konzistentní zavlažování. Stačí příležitostné hnojení a dostatečná plocha bez plevele.

Komatsuna a živiny, které obsahuje

Komatsuna a její léčivé vlastnosti

Komatsuna má schopnosti bojovat proti rakovině. Podle institutu Linuse Paulinga přispívá obsah glukosinolátu v komatsuně ke snížení rizika vzniku rakoviny tím, že brání růstu škodlivých enzymů. Také obsah beta-karotenu komatsuny chrání kuřáky od nástupu rakoviny plic.

Vitamin K v komatsuně (až 350 procent doporučeného denního příjmu) je důležitý pro optimální srážení krve a vstřebávání železa v těle.

Sponzorováno

Na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích, vitamíny rozpustné ve vodě nejsou nijak uloženy ve vašem těle a musí se (ideálně denně) doplňovat z vaší stravy. Vitamín C je jednou z těchto nezbytných živin. Vitamin C v komatsuně, která obsahuje přibližně 65 procent denní doporučené dávky, je nezbytný pro syntézu určitých neurotransmiterů a kolagenu, což je protein, který zlepšuje schopnosti pojivových tkání a pomáhá rychleji hojit rány. Absorpce železa je také posilována vitaminem C.

Komatsuna má protizánětlivé vlastnosti. Vitamin K v komatsuně snižuje hladiny interleukinu-6, což je protein, o kterém se říká, že vyvolává zánět v těle a způsobuje vážná onemocnění, jako jsou koronární onemocnění srdce a rakovina.

Komatsuna – proč má tuto zeleninu vaše tělo rádo?

Komatsuna je dobrá pro imunitní systém. To je způsobeno vysokým obsahem vitaminu C v těchto rostlinkách.

Komatsuna je dobrá i pro vaše oči. Obsah beta-karotenu chrání oční sítnici před poškozením volnými radikály. Na druhé straně její obsah luteinu a zeaxanthinu (40% doporučeného denního příjmu) pomáhá zabránit nástupu poruch souvisejících s věkem, jako je makulární degenerace.

Komatsuna je vhodná pro i pro zdraví zubů a kosti. Její vysoký obsah vitaminu K usnadňuje vstřebávání vápníku v těle, a tím se zajišťují zdravé kosti a zuby.

Komatsuna je dobrá pro kardiovaskulární systém. Její obsah vitaminu K zajišťuje ukládání vápníku v kostech, a nikoliv ve stěnách arterií, a tím se zabraňuje ateroskleróze.

A konečně tato listová zelenina také podporuje trávicí a reprodukční systémy.

Takto vypadá při pěstování.

Takto vypadá při pěstování.

Způsoby použití komatsuny

Mladé listy komatsuny se mohou smíchat s jinými zelenými listy uděláte si tak super salát. No a zralejší listy mohou být použity v omáčce. Můžete je dát i do těstovin.

Sponzorováno

Listy mohou být také použity do sendviče, hamburgeru nebo omelety.

Co si dále přečíst o listové zelenině?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva