Ethylenoxid v potravinách – je to karcinogen a způsobuje rakovinu? 4.79/5 (14)

Sponzorováno

EthylenoxidEthylenoxid prolétl za posledních několik let médii a ne v lichotivých souvislostech. V posledních několika měsících mnoho organizací odhalilo, že nevyhovující produkty obsahující složky s etylenoxidem byly v mnoha zemích stále prodávány bez řádných informací pro spotřebitele.

Od září loňského roku byly zejména ve Francii staženy tisíce potravinářských výrobků kvůli kontaminaci karcinogenní a zakázanou látkou ethylenoxidem. Francie k tomuto opravdu přistoupila rychle a zodpovědně. Ale ne všechny členské státy EU podnikaly potřebná opatření. Někdo spal.

Dne 9. září 2020 Belgie prostřednictvím evropského systému rychlého varování RASFF poprvé oznámila, že sezamová semínka z Indie byla kontaminována ethylenoxidem. Zatímco v řadě zemí mimo EU se etylenoxid používá k boji proti houbám a bakteriím, při výrobě potravin v EU je ethylenoxid striktně zakázán ❌. Tato rezidua v potravinách porušují evropské potravinové právo.

Co je ethylenoxid?

Ethylenoxid je karcinogenní, mutagenní a reprotoxický dezinfekční prostředek, který je v Evropské unii zakázán, a přesto v Evropě koluje již několik měsíců či dokonce let. Používá se k ošetření některých potravin před exportem.

Ethylenoxid je tedy plynný dezinfekční prostředek, původně používaný pro účely sterilizace a pro snížení výskytu salmonel v potravinách. Jedná se o vysoce dráždivou a mutagenní chemickou látku, která zvyšuje riziko potratu, genetických anomálií a výskytu rakoviny u lidí a neustále negativně ovlivňuje reprodukční cyklus zvířat. Od roku 1991 je v EU zakázán jako pesticid a od roku 2011 jako produkt v potravinách a krmivech.

Sponzorováno

Ethylenoxid – neexistuje žádná bezpečná úroveň expozice

Ve Francii bylo staženo téměř 7 000 šarží potravinářských výrobků, v jiných členských státech mnohem méně. Francie zavedla přísná opatření a od podzimu 2020 již stáhla téměř 7 000 šarží potravinářských výrobků.

Jsou to různé druhy výrobků – od sezamových semínek po zmrzlinu, přes pepř, zázvor, šalotku, kávu, chléb, sušenky a hotová jídla. Jiné země Evropské unie však taková opatření nepřijaly a některé údajně nestáhly téměř žádný z kontaminovaných produktů.

V Německu je používání ethylenoxidu v potravinách zakázáno od roku 1981.

Odborníci v červnu upozornili Komisi EU dopisem na nesoulad některých zemí EU při stahování těchto potravin z trhu. Úřady pro kontrolu potravin v Německu a Nizozemsku navíc vyvíjejí tlak na své vlády, aby chránily zdraví spotřebitelů a správně uplatňovaly legislativu EU.

Po sérii dlouhých diskusí na úrovni EU o tom, zda by se nařízení měla do puntíku dodržovat, jak se stalo ve Francii, bylo dne 16. července oznámeno rozhodnutí Komise: všechny členské státy budou muset zaručit zdravotní bezpečnost Evropanů a hromadně stáhnout výrobky postižené touto kontaminací etylenoxidem, včetně výrobků obsahujících karob (E410) – zahušťovadlo často používané ve zmrzlině.

Sponzorováno

Takže na ethylenoxid si dejte pozor. I když v jídle ho nepoznáte, takže se musíme spolehnout na kontrolní orgány.

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva