Sezení a válení 7x zvyšuje riziko mrtvice i srdečního záchvatu 4.8/5 (5)

Sedíte často a dlouhodobě? Pozor na mrtvici.

Sedíte často a dlouhodobě? Pozor na mrtvici.

Podle nejnovější studie šanci, že dostanete mrtvici, radikálně zvyšuje jedna mimořádně oblíbená aktivita – sezení.

V nové studii American Heart Association v průměru 9 let výzkumníci analyzovali data z Canadian Community Health Survey od 143 tisíc dospělých ve věku 40 let a více. Podle údajů nikdo z nich v minulosti neměl cévní mozkovou příhodu ani neměl srdečně-cévní onemocnění.

V průběhu trvání studie přitom došlo u účastníků k celkem 2965 mrtvicím, přičemž 90% tvořilo podíl ischemické cévní mozkové příhody, což je nejčastější typ mrtvice. Dochází při ní k zablokování tepny, která dodává krev do mozku. Následně nedochází k okysličování mozku a mozkové buňky začnou odumírat.

Vědci zaznamenávali údaje o životosprávě a druzích aktivit sledovaných lidí. Ukázalo se, že lidí, kteří seděli 8 a více hodin denně a nebyly příliš fyzicky aktivní, mrtvice ohrožovala 7x více než ty, kteří strávili vsedě méně než čtyři hodiny denně a cvičili alespoň 10 minut každý den. Pokud si k osmi hodinám kancelářské práce přidáte čas strávený před televizí či pojídání, většina z nás opravdu nemá problém tento čas prosedět a proflákat.

Vypadá to, že sedavý způsob života narušuje metabolismus lipidů, funkci glukózy, průtok krve v cévách a zvyšuje pravděpodobnost vzniku zánětu v těle. Tyto změny mohou mít v průběhu času nežádoucí účinky na cévy a mohou zvyšovat riziko srdečního záchvatu a mrtvice.

150 minut aktivity týdně vás může zachránit

Už předchozí studie přitom potvrdily, že téměř 9 z 10 mozkových příhod lze zabránit faktory, které víte ovlivnit.

Za ideální prevenci kardiovaskulárních chorob, vysoké hladiny cholesterolu, vysokého krevního tlaku i mrtvici se považuje pohyb. Ten je velmi důležitý 150-180 minut týdně cvičení střední intenzity přitom nezní tak hrozně.

Tolik doporučují kardiologové a odborníci. Přečtěte si další tipy pro prevenci mrtvice.

A co vy? Hýbete se? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva