Sponzorováno

Zakalená plodová voda – je důvod k panice? 4.89/5 (19)

 • Zakalená plodová voda se obvykle vyskytuje v důsledku přítomnosti nějakých nečistot nebo částic v plodové vodě, která obklopuje a chrání plod během těhotenství. Plodová voda je obvykle čirá nebo mírně zakalená, ale v některých případech může být zakalená v důsledku různých faktorů.
 • Zakalená plodová voda může být způsobena: Mekoniem: Toto je první stolice novorozence, která může zbarvit plodovou vodu do zeleno-černošedého odstínu. Infekce: Infekce v plodové vodě může způsobit její zakalení. Krvácení: Přítomnost krve v plodové vodě může ji zbarvit do červeného nebo růžového odstínu. Materiály z plodu nebo placenty: Částice nebo tkáně z plodu nebo placenty mohou způsobit zakalení plodové vody. Syndrom aspirace mekonia: Pokud plod začne pociťovat problémy a vyprazdňuje mekonium (první stolici) do plodové vody, může to vést k inhalaci mekonia, což může způsobit respirační potíže po narození.
 • Problémy spojené se zakalenou plodovou vodou závisí na příčině. Někdy může být zakalení plodové vody normální nebo neškodné, zatímco v jiných případech může signalizovat potenciální problémy s plodem. Pokud se týká těhotné ženy, je vždy důležité konzultovat s lékařem nebo porodníkem, kteří mohou provést potřebné testy a vyhodnotit situaci.

Zakalená plodová vodaVylití plodové vody je jedním ze signálů, že se blíží porod. Takovýmto způsobem se ohlásí přibližně každé desáté miminko. Co když odteklá voda není čirá? Pokud vám odteče plodová voda, nechytejte hned panický strach a co nejdříve se dostavte do nemocnice.

Jakým způsobem plodová voda odtéká?

Plodová voda může odtékat jemným pomalým pramínkem a rovněž silným proudem. Někdy se může stát, že odteče jen pár kapek a další voda se pustí až při prudším pohybu. Odtok může budoucí maminku překvapit i v noci během spánku, pravidelné stahy však nemusí nastat okamžitě. V každém případě však nástup do porodnice neodkládejte.

Sponzorováno

 

Jak má vypadat plodová voda?

Když je vše v pořádku, plodová voda je čirá, nevýrazná tekutina s mírně nasládlým nádechem. Může být i světle růžová. Za takových okolností se dopravte do nemocnice nejpozději do dvou hodin.

Co znamená, když není čirá?

Může se stát, že plodová voda je zakalená a má zabarvení do zelena. Je to varovný signál, že do nemocnice třeba jít okamžitě! Plodová voda takové barvy je zabarvena zelenožlutou látkou, která vychází ze zažívacího ústrojí miminka. Většinou vychází až po porodu s první stolicí, ale někdy se může stát, že se miminko vykaká již dříve. Taková situace nastává nejčastěji při přenášení miminka.

Změna barvy plodové vody je často doprovázena i zápachem. Příčinou zkalené plodové vody je odchod mekonia – stolice plodu do plodové vody ještě v děložní dutině.

Důvod k obavám?

Samotné zabarvení plodové vody nemusí nutně znamenat ohrožení miminka, ale je to varovný signál, že něco není v pořádku. Právě z tohoto důvodu okamžitě vyhledejte lékaře. Smolka v plodové vodě může způsobit infekci během porodu, proto je nutné pečlivé sledování.

Plodová voda - ilustrace

Plodová voda – ilustrace

 

V horším případě může být zakalená plodová voda i známkou infekce miminka, placenty, plodových blan, nebo toho, že miminko trpí nedostatkem kyslíku. Takový stav může vést až k trvalému poškození mozku. U zkalené plodové vody zjištěné při amnioskopii (vyšetřovací metoda k určení stupně ohrožení plodu) se ihned přistupuje k narušení vaku blan a ukončení těhotenství.

Sponzorováno

Máte se zakalenou plodovou vodou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva