Zakalená plodová voda – je důvod k panice? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Zakalená plodová vodaVylití plodové vody je jedním ze signálů, že se blíží porod. Takovýmto způsobem se ohlásí přibližně každé desáté miminko. Co když odteklá voda není čirá? Pokud vám odteče plodová voda, nechytejte hned panický strach a co nejdříve se dostavte do nemocnice.

Jakým způsobem plodová voda odtéká?

Plodová voda může odtékat jemným pomalým pramínkem a rovněž silným proudem. Někdy se může stát, že odteče jen pár kapek a další voda se pustí až při prudším pohybu. Odtok může budoucí maminku překvapit i v noci během spánku, pravidelné stahy však nemusí nastat okamžitě. V každém případě však nástup do porodnice neodkládejte.

 

Jak má vypadat plodová voda?

Když je vše v pořádku, plodová voda je čirá, nevýrazná tekutina s mírně nasládlým nádechem. Může být i světle růžová. Za takových okolností se dopravte do nemocnice nejpozději do dvou hodin.

Sponzorováno

Co znamená, když není čirá?

Může se stát, že plodová voda je zakalená a má zabarvení do zelena. Je to varovný signál, že do nemocnice třeba jít okamžitě! Plodová voda takové barvy je zabarvena zelenožlutou látkou, která vychází ze zažívacího ústrojí miminka. Většinou vychází až po porodu s první stolicí, ale někdy se může stát, že se miminko vykaká již dříve. Taková situace nastává nejčastěji při přenášení miminka.

Změna barvy plodové vody je často doprovázena i zápachem. Příčinou zkalené plodové vody je odchod mekonia – stolice plodu do plodové vody ještě v děložní dutině.

Důvod k obavám?

Samotné zabarvení plodové vody nemusí nutně znamenat ohrožení miminka, ale je to varovný signál, že něco není v pořádku. Právě z tohoto důvodu okamžitě vyhledejte lékaře. Smolka v plodové vodě může způsobit infekci během porodu, proto je nutné pečlivé sledování.

Sponzorováno

V horším případě může být zakalená plodová voda i známkou infekce miminka, placenty, plodových blan, nebo toho, že miminko trpí nedostatkem kyslíku. Takový stav může vést až k trvalému poškození mozku. U zkalené plodové vody zjištěné při amnioskopii (vyšetřovací metoda k určení stupně ohrožení plodu) se ihned přistupuje k narušení vaku blan a ukončení těhotenství.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva