Sponzorováno

Kompenzační pomůcky pro děti – proč jsou tak důležité? 4.89/5 (9)

Kompenzační pomůcky slouží k usnadnění života postižených dětí, a to jak po stránce fyzické, tak psychické. V dnešní době existuje široké spektrum pomůcek využívané v rámci konkrétního postižení.

Kompenzační pomůcky pro dětiDěti s tělesným postižením, které používají vhodné a kvalitní kompenzační pomůcky, jsou na tom kromě emočního omezení rolí a kromě fyzické funkce, kde je to však zanedbatelné, podstatně lépe než ty, které pomůcky nepoužívají. Kompenzační pomůcky přispívají ve většině aspektů ke zlepšení kvality životau chronicky nemocných pacientů. Proto by bylo vhodné při spolupráci s chronicky nemocnými pacienty vybírat a doporučovat vhodné a potřebné kompenzační pomůcky, které by umožňovaly zlepšení kvality života.

Například rozhovory s dětskými pacienty a jejich pečujícími osobami s onemocněním spinální svalové atrofie (SMA) ukazují realitu a výsledky používání vhodných kompenzačních pomůcek již od útlého věku.

Dříve byli dětští pacienti nuceni zůstávat ve speciálních kočárcích. Dnes již můžou od 2 let využít ultralehký mechanický vozík Micro. Jde o jejich plnohodnotnou integraci do společnosti. Například v průběhu docházky do běžné mateřské školy děti mohou vykonávat většinu činností jako jejich zdraví vrstevníci.

Opomíjený je význam vertikalizačních zařízení (vertikalizace – uvedení do svislé polohy), takzvaných standerů, které velmi dobře napomáhají udržovat pohybový aparát. Vertikalizační parapodium (zařízení sloužící k uvedení pacienta do vertikální polohy) slouží především k podpoře držení těla dítěte. Vzpřímené držení posiluje kosti a klouby dítěte a napomáhá jejich správnému utváření. Pomocí tohoto parapodia se může pánev, trup, nohy a chodidla bezpečně polohovat. Rodiče dětí, které byly nuceny podstoupit závažnou operaci páteře, uvádějí, že při použití této kompenzační pomůcky by došlo k oddálení nutné operace při skolióze a deformitách páteře. Je důležité použití standeru již od věku, kdy dítě běžně chodí, v pozdějších letech jsou již kontraktury v dolních končetinách a vertikalizace bolestivé. Někteří pacienti také později udávají nevolnost při vertikalizaci.
 

Sponzorováno

Důležité faktory při použití kompenzačních pomůcek pro děti

 • kvalitní sed, jak v interiéru, tak exteriéru,
 • kompenzační pomůcky pro vertikalizaci,
 • převoz a samostatný pohyb,
 • osobní hygiena,
 • rehabilitační přístroje a rehabilitační pomůcky,
 • prostředky k cykloturistice, přizpůsobené dětem s postižením.

V současné době existuje v ČR poměrně široká nabídka kompenzačních pomůcek, které se liší finančně i způsobem užití. Výběru vhodné kompenzační pomůcky je dobré věnovat dostatek času a při výběru spolupracovat s týmem odborníků na konkrétní problematiku (klient, zákonný zástupce, odborný lékař – neurolog, rehabilitační lékař, ortoped, fyzioterapeut, ergotarapeut, sociální pracovník, konzultant rané péče či pracovník speciálně pedagogického centra). Konkrétní použití u daného jedince záleží na průběhu onemocnění a zachovaných schopnostech.

Důvody, proč drží rodiče dítě v kočárku co nejdéle, jsou různé. Většinou je to podvědomá snaha rodičů udržet dítě, o jehož samostatných schopnostech nejsou příliš přesvědčeni, co nejdéle pod kontrolou. Důvodem může být i podvědomá neochota rodičů akceptovat fakt, že jejich dítě bude v životě potřebovat k pohybu invalidní vozík. Přemístěním dítěte z kočárku „přiznají“ tento fakt svému okolí.

Jakkoliv je však takovéto zjištění bolestné, je nutné se s ním vyrovnat, protože opačným přístupem svému dítěti spíše rodiče ubližují a brzdí je v jeho duševním vývoji. Je prokázáno, že nejrychlejšího duševního rozvoje dosahuje dítě v době, kdy se začíná batolit a postupně chodit. Důvodem, který vede dítě k tomu, že se snaží samo pohybovat, je jeho touha poznávat. Zvědavost je tedy hnacím motorem duševního rozvoje dítěte. Díky použití odlehčených mechanických vozíků v průběhu docházky do běžné mateřské školy děti mohou vykonávat většinu činností jako jejich zdraví vrstevníci.

Tak jak je pro duševní rozvoj dítěte důležitý vozík, určený k přesunu a samostatného pohybu, je pro fyzický rozvoj důležitá vertikalizace. Vzhledem k zachovaným schopnostem u mnoha dětí v raném věku lze, po konzultaci s odborníkem, tuto vertikalizaci provádět. Vhodnými jsou takzvané standery (ať už statické, či dynamické) s dětskými motivy, které jsou spontánně a nenásilně využitelné při hře.

Potřeba ucelené rehabilitace

U dětí s tělesným postižením je velmi důležité mít na zřeteli potřebu ucelené rehabilitace během dne. Je důležité přizpůsobení vhodných činností během dne vzhledem k možné únavě a zvýšené zátěži. Proto je vhodné dopoledne zakomponovat fyzickou aktivitu s rehabilitací. Léčebná rehabilitace je soubor včasných diagnostických a terapeutických opatření směřujících k optimální funkční zdatnosti organismu. Patří sem především diagnostika a léčba lékařem – specialistou v oboru fyzioterapie, ergoterapie, psychologie, logopedie a zajišťování zdravotnických prostředků. V rámci léčebné rehabilitace se můžeme setkat také s prvky psychoterapie (psychorehabilitace), arteterapie, muzikoterapie, ergoterapie, canisterapie, hipoterapie atd.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva