Sponzorováno

Jak správně používat roušku? 4.75/5 (8)

Roušky noste, ale noste je správně.

Roušky noste, ale noste je správně.

Nošení roušek nebo respirátorů často pomáhá lidem k pocitu bezpečí a uklidněni. Pokud roušku nosíme, máme prostě pocit větší ochrany. Může vás však chirurgická rouška ​​chránit před vystavením nebo přenosem určitých infekčních chorob?

A pokud vás obličejové roušky či respirátory chrání před infekčními chorobami, jako je COVID-19, existuje správný způsob, jak je nosit? Jak je nasadit, sundávat a jak je likvidovat? Pokračujte ve čtení tohoto článku, a vše podstatné na toto téma se dozvíte.

Co je to chirurgická obličejová rouška?

Chirurgická rouška ​​je volně použitelná jednorázová maska ​​obdélníkového tvaru. Rouška má elastické pásky nebo šňůrky, které mohou být přichyceny za ušima, nebo svázány za hlavou – díky tomu rouška drží na místě. V horní části masky může být kovový pásek, který může být prsty stlačen tak, aby rouška přiléhala lépe kolem nosu.

Správně nošená třívrstvá chirurgická rouška ​​může pomoci blokovat přenos mikroorganismů s velkými částicemi z kapiček slin.
Třívrstvé vrstvy chirurgické roušky pracují takto:

  • Vnější vrstva odpuzuje vodu, krev a další tělesné tekutiny.
  • Střední vrstva filtruje určité patogeny.
  • Vnitřní vrstva pohlcuje vlhkost a pot z vydechovaného vzduchu.

Okraje chirurgických masek však netvoří úplně 1000% těsnění kolem nosu nebo úst. Proto nemohou vždy odfiltrovat malé vzdušné částice, jako jsou částice přenášené kašlem nebo kýcháním.

Kdy byste měli nosit roušku?

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje používat chirurgické roušky pokud:

  • máte horečku a kašel nebo jiné respirační příznaky
  • jste v pořádku, ale staráte se o někoho, kdo má respirační onemocnění

Ačkoli chirurgická rouška ​​pomáhá zachytit větší respirační kapičky, nemůže vás ochránit před „chytnutí“ nového koronaviru, který je známý jako SARS-CoV-2. To proto, že chirurgické roušky:

  • nefiltrují ze vzduchu menší částice
  • nezapadají 100% pohodlně na obličej, takže vzduchem nesené částice mohou pronikat skrz boky masky

Existuje i několik studií, které nijak neprokázaly, že chirurgické masky účinně brání vystavení infekčním onemocněním v komunitním nebo veřejném prostředí.

V době koronaviru se však obecně doporučuje nosit chirurgické nebo látkové roušky na obličeji, zejména pak ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, MHD, zastávky a podobně. Nošením roušek dochází k výraznému omezení dosahu kapiček z našich úst.

Bakterie i viry, vyloučené při kýchání, mohou zasáhnout všechny v dosahu 7,6 metru.

Bakterie i viry, vyloučené při kýchání, mohou zasáhnout všechny v dosahu 7,6 metru.

Jak si správně nasadit chirurgickou roušku

Pokud potřebujete nosit chirurgickou roušku, proveďte následující kroky, abyste ji správně nasadili.

  1. Před nasazením masky si dobře umyjte ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, nebo si ruce důkladně omyjte pomocí dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu.
  2. Zkontrolujte, zda nedošlo k poškození masky na obličeji, jako jsou například nějaké trhliny.
  3. Umístěte barevnou stranu masky směrem ven.
  4. Pokud je přítomen, ujistěte se, že je kovový pásek v horní části masky umístěn přesně na nose.
  5. Pokud má maska smyčky za uši, držte masku za obě ušní smyčky a za každé ucho vložte jednu smyčku.
  6. Pokud má maska provázky, držte masku za horní část provázků. Připevněte provázky k hlavě poblíž temene hlavy. Připevněte spodní šňůry bezpečně do oblasti poblíž šíje.
  7. Ohněte kovový proužek do tvaru nosu tak, že jej přitisknete prsty na nos.
  8. Natáhněte spodní část masky přes ústa a bradu.
  9. Ujistěte se, že maska ​​dobře sedí.
  10. Nedotýkejte se masky, pokud již je na svém místě.
  11. Pokud je maska ​​zašpiněná nebo vlhká, sundejte ji a vyměňte za novou.

Co nedělat, když nosíte roušku

Jakmile je rouška na obličej umístěna, je třeba mít na paměti určitá opatření, která zajistí, že nepřenášíte patogeny na obličej.

  • nedotýkejte se roušky, jakmile je dobře umístěna na tváři, protože byste na ni mohli takto přenést patogeny (a to velmi snadno)
  • nenechte viset roušku z jednoho ucha
  • nevěště roušku kolem krku
  • nekřižte pásky roušky
  • opakovaně nepoužívejte roušky, které jsou určeny pro jedno použití

Pokud se musíte při nošení dotýkat obličejové roušky, nejprve si umyjte ruce. Poté, když saháte na roušku si také umyjte ruce nebo použijte dezinfekci rukou.

Sponzorováno

Jak sundat a zlikvidovat chirurgickou roušku

Je důležité sundat obličejovou roušku správně, abyste zajistili, že do svých rukou nebo obličeje nepřenášíte žádné zárodky či patogeny. Také jistě chcete roušku bezpečně zlikvidovat. Takže, jak na to?

  1. Před sundáním roušky si dobře umyjte ruce nebo použijte dezinfekci rukou.
  2. Nedotýkejte se roušky samotné, protože by mohla být kontaminována. Držte ji pouze za smyčky nebo pásky.
  3. Jakmile budete roušku opatrně sundávat uvolněte obě ušní smyčky nebo nejprve uvolněte spodní šňůrky, poté horní.
  4. Držte roušku jen za šňůrku a zlikvidujte ji umístěním do zakrytého koše.
  5. Po odstranění masky si důkladně umyjte ruce nebo použijte dezinfekci rukou.

Podle studie vědců z Hongkongské univerzity může koronavirus, který způsobuje Covid-19, přilnout k vnější vrstvě obličejové roušky po dobu jednoho týdne. To je přesně důvod, proč je velmi důležité, pokud máte chirurgickou roušku, abyste se nedotkli její vnější strany. Protože můžete kontaminovat vaše ruce a pokud se dotknete očí, mohli byste snadno virus přenést do očí.

Co je respirátor N95?

Respirátory N95 jsou přizpůsobeny velikosti a tvaru vaší tváře. Vzhledem k tomu, že těsněji přilnou na tvář, je méně příležitostí, aby vzduchové částice pronikly po stranách masky. N95 mohou také účinněji filtrovat malé vzdušné částice (zdroj zde).

Klíčem k efektivnímu používání respirátorů N95 je zajistit, aby správně pasovaly na vaši tvář. Zdravotničtí lékaři, kteří se věnují přímé péči o pacienty, jsou každoročně testováni kvalifikovaným odborníkem, který se ujistí, že jim respirátor N95 pohodlně padne.

Správně nasazený respirátor N95 obvykle filtruje patogeny ze vzduchu mnohem lépe než chirurgická rouška. Respirátory, které byly pečlivě testovány a certifikovány pro označení N95, mohou blokovat až 95 procent malých (0,3 mikronů) částic.

Ale také mají svá omezení. Obecně se moc nedoporučuje, aby široká veřejnost používala respirátory N95, aby se chránila před respiračními chorobami, jako je COVID-19. Pokud se nosí nesprávně (tj. bez přiléhavého efektu), nemohou odfiltrovat malé vzdušné částice, které způsobují onemocnění.

Nejlepším způsobem jak zabránit infekci, je vyhnout se vystavení viru. Doporučuje se určitý sociální distanc a časté mytí rukou.

Výsledky systematického přezkumu z roku 2016 nezjistily žádný významný rozdíl mezi respirátory N95 a chirurgickými rouškami, když je používali zdravotničtí pracovníci k prevenci přenosu akutních infekcí dýchacích cest v klinických podmínkách.

Nedávná randomizovaná klinická studie publikovaná v magazínu JAMA v roce 2019 tyto nálezy potvrdila.

Co nejlépe funguje jako prevence infekce?

Pokud máte respirační onemocnění, nejlepším způsobem, jak minimalizovat přenos, je vyhnout se jiným lidem. Totéž platí, pokud se chcete vyhnout virům. Aby se snížilo riziko přenosu viru nebo kontaktu s ním, doporučuje se následující:

  • Dbejte na správnou hygienu rukou častým mytím rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund.
  • Pokud nemáte přístup k mýdlu a vodě, používejte ruční antibakteriální gel, který obsahuje nejméně 60 procent alkoholu.
  • Nedotýkejte se rukama tváře, úst a očí.
  • Udržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních. Alespoň 2 metry.
  • Vyhněte se veřejným místům, dokud se plně nezotavíte.
  • Zůstaňte doma a odpočívejte.
Dvojitá ochrana

Dvojitá ochrana

Sečteno a podtrženo

Chirurgické roušky mohou chránit před většími částicemi ve vzduchu, zatímco respirátory N95 poskytují lepší ochranu před menšími částicemi. Správné nasazení a sundání těchto obličejových ochranných pomůcek je zásadní – může pomoci chránit vás a zdraví lidí kolem vás před přenosem patogenů.

Přestože obličejové roušky mohou pomoci omezit šíření některých organismů způsobujících onemocnění, důkazy naznačují, že použití roušek nemusí vždy chránit vás nebo ostatní před vystavením určitým patogenům.

Sponzorováno

Pokud nosíte svoje roušky, které jste si vyrobili doma, každý den po jejich nošení je vyvařte ve vařící vodě.

A co si na toto téma ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak správně používat roušku?”

    1. Rouška na obličej napsal:

      Ta dvojitá ochrana je dokonalá :-D Kiki

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva