Obsah článku
- Stillova choroba u dospělých je vzácné zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje dospělé, obvykle ve věku 16–35 let, ale může se objevit i později.
- Stillova choroba s nástupem v dospělosti je vzácný typ zánětlivé artritidy, která se neočekávaně rozvíjí v rané dospělosti.
- Může způsobit řadu systémových příznaků, nejčastěji bolest svalů, horečku a vyrážku.
- Někdy je tato choroba dočasná a někdy dlouhodobá. Protizánětlivé léky mohou pomoci potlačit zánět.
Co je Stillova choroba s nástupem v dospělosti?
Stillova choroba s nástupem v dospělosti je vzácný typ zánětlivé artritidy, která postihuje celé tělo. Způsobuje bolesti kloubů a svalů, denní horečku a vyrážku. Může také způsobit další systémové (celotělové) příznaky.
Stillova choroba u dospělých je dospělá forma juvenilní Stillovy choroby (juvenilní idiopatická artritida). Stillova choroba s nástupem v dospělosti se obvykle vyskytuje u mladších dospělých ve věku 16 až 35 let. Stejně jako juvenilní idiopatická artritida může být tento stav dočasný, trvající méně než rok, nebo se může objevovat a mizet po dlouhou dobu. Příznaky se mohou objevovat pravidelně nebo s velkými odstupy a mohou být mírné až závažné. Léky mohou pomoci zvládat příznaky, když se objeví.
Typy Stillovy choroby s nástupem v dospělosti
Stillova choroba s nástupem v dospělosti postihuje různé lidi různými způsoby a je těžké předvídat, jak ovlivní toho kterého pacienta. Lékaři však pozorovali, že příznaky se obvykle objevují jedním ze tří způsobů:
- Monofázická Stillova choroba s nástupem v dospělosti. Monofázická znamená, že se objeví pouze jedna epizoda příznaků, která trvá týdny nebo měsíce, ale méně než rok. Tato forma se může objevit náhle a stejně náhle může odeznít.
- Polyfázická Stillova choroba s nástupem v dospělosti. Polyfázická (intermitentní, recidivující) znamená, že se objeví více epizod příznaků. Vyskytují se periodicky, s odstupem týdnů, měsíců nebo let. Obvykle se časem zkracují a zmírňují svoji závažnost.
- Chronická Stillova choroba s nástupem v dospělosti. Chronická znamená, že máte přetrvávající příznaky nebo pravidelné vzplanutí. Chronická choroba s větší pravděpodobností způsobuje progresivní poškození kloubů, stejně jako revmatoidní artritida.
Každý z těchto typů se vyskytuje přibližně se stejnou četností. Nelze však vždy hned říct, o jaký typ se jedná. Někdy se to, co se zdá být monofázická nebo polyfázická Stillova choroba s nástupem v dospělosti, později rozvine v chronickou.
Hlavní příznaky
- Vysoké horečky: typicky se vyskytují jednou nebo dvakrát denně, často večer. Horečky obvykle přesahují 39 stupňů Celsia.
- Růžová až lososová vyrážka: přechodná vyrážka, která se objevuje zejména při horečkách na trupu, pažích a nohách.
- Artritida: zánět kloubů, bolest, otoky – obvykle postihuje více kloubů současně.
- Bolest v krku: často jeden z prvních příznaků.
- Zvětšení lymfatických uzlin, jater nebo sleziny.
- Únava, ztráta hmotnosti, pocení.
Příčiny
Přesná příčina Stillovy choroby s nástupem v dospělosti není známá. Předpokládá se, že jde o reakci imunitního systému na určité spouštěče, například infekci. Onemocnění není nakažlivé ani dědičné.
Sponzorováno
Diagnostika
Diagnóza je náročná, protože nemoc napodobuje jiné stavy, jako jsou infekce, nádorová onemocnění nebo jiné revmatické choroby. Neexistuje žádný specifický test, diagnóza se stanovuje na základě vyloučení jiných příčin a přítomnosti typických příznaků.
Často se nachází:
- Vysoké CRP a sedimentace
- Extrémně zvýšená hladina ferritinu
- Leukocytóza (zvýšený počet bílých krvinek)
- Mírná anémie
Po vyhodnocení vašich příznaků a anamnézy lékař většinou doporučí krevní testy a zobrazovací vyšetření, aby se o stavu pacienta dozvěděl více. Zobrazovací vyšetření, jako je rentgen nebo ultrazvuk, mohou odhalit zánět a otok kloubů. Krevní testy mohou pomoci vyloučit další onemocnění. Pokud váš krevní test ukazuje vysoké hladiny feritinu spolu s vysokým počtem bílých krvinek, tyto příznaky poukazují na tuto nemoc.
Léčba
Lékaři léčí Stillovu chorobu s nástupem v dospělosti různými typy protizánětlivých léků. Různé léky fungují různě u různých lidi. Může tak být potřeba několik pokusů a omylů, než zjistíte, které z nich nejlépe zmírňují vaše příznaky. Jakmile vhodný lék zjistíte, možná budete muset pokračovat v jejich užívání po dlouhou dobu, i když nemáte žádné příznaky. To pomáhá zabránit opětovnému vzniku zánětu.
Některé léky mohou mít negativní vedlejší účinky, pokud je užíváte příliš dlouho. Pokud tyto léky užíváte, váš lékař je bude čas od času střídat, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
Toto jsou používané typy léků:
- Nesteroidní protizánětlivé léky: ibuprofen, diklofenak – pomáhají u lehčích forem.
- Kortikosteroidy: prednison – hlavní léčba u těžších případů.
- Imunosupresiva: to jsou methotrexát, azathioprin – při opakovaných nebo chronických zánětech.
- Biologická léčba: anakinra (blokátor IL-1), tocilizumab (blokátor IL-6), canakinumab – při selhání jiných terapií.
Prognóza
Při včasné diagnostice a léčbě je prognóza většinou dobrá, ale nemoc může být velmi vyčerpávající a vyžaduje dlouhodobé sledování.
Zajímavost na závěr
Sponzorováno
Nemoc je pojmenována po sir Georgi Stillovi, který v roce 1896 popsal podobný syndrom u dětí – dnes známý jako systémová juvenilní idiopatická artritida. Stillova nemoc u dospělých je tedy považována za dospělou formu této dětské varianty.
Studie a zdroje článku
- Still Disease Autoři: Juhi Bhargava; Sreelakshmi Panginikkod.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Autoimunitní onemocnění
Přečtěte si také naše další články