Sponzorováno

Náhlá smrt u epileptiků (SUDEP) – co je to a jde jí zabránit? 5/5 (3)

  • Náhlá smrt u epileptiků (někdy označovaná zkratkou SUDEP, z anglického Sudden Unexpected Death in Epilepsy) je náhlé a neočekávané úmrtí člověka s epilepsií, které není způsobeno zjevnými příčinami, jako je zranění, utonutí nebo infarkt.
  • Obvykle k ní dochází během spánku nebo krátce po záchvatu, ale ne vždy je jasná přímá spojitost s probíhajícím záchvatem. SUDEP je poměrně vzácný, ale představuje jedno z nejzávažnějších rizik pro lidi s epilepsií.
  • Může dojít k náhlému selhání srdce v důsledku změn v srdeční frekvenci během nebo po záchvatu.
  • Někteří lidé mohou mít po záchvatu problémy s dýcháním, což může vést k zástavě dechu.

Co je SUDEP (náhlá smrt u epileptiků)?

SUDEP je náhlá, nečekaná smrt u epileptika, který byl jinak zdravý. V případech SUDEP není při pitvě nalezena žádná jiná příčina smrti. Každý rok zemře na SUDEP více než 1 z 1 000 lidí s epilepsií. Toto je hlavní příčina úmrtí u lidí s nekontrolovanými záchvaty.

Osoba s epilepsií je často nalezena mrtvá v posteli a nezdá se, že by měla konvulzivní záchvat. Často je najdeme ležet obličejem dolů. Nikdo si není jistý příčinou smrti v SUDEP a může se lišit mezi jednotlivými případy. Někteří vědci si myslí, že záchvat způsobuje nepravidelný srdeční rytmus. Jiný výzkum ukázal, že jsou to spíše dýchací potíže po záchvatu, které vedou ke smrti.

Příčiny – co způsobuje SUDEP?

Nikdo neví, co způsobuje SUDEP, ale zkoumá se mnoho oblastí. SUDEP se vyskytuje nejčastěji v noci nebo během spánku, kdy nikdo není svědkem problémů, takže mnoho otázek zůstává nezodpovězených. Někdy mohou existovat důkazy o tom, že člověk měl před smrtí záchvat, ale není tomu tak vždy.

Současný výzkum možných příčin SUDEP se zaměřuje na problémy s dýcháním, srdečním rytmem a mozkovými funkcemi, ke kterým dochází při záchvatu.

Dýchání

Záchvat může obvykle způsobit, že osoba na krátko zastaví své dýchání (apnoe). Pokud tyto dechové pauzy trvají příliš dlouho, mohou snížit množství kyslíku, které se dostává do srdce a mozku. Nedostatek kyslíku může být život ohrožující, pokud není okamžitě léčen. A také dýchací cesty osoby mohou být někdy zablokovány během epileptického záchvatu, což vede k dušení.

Srdeční rytmus

Vzácně může záchvat způsobit nebezpečný srdeční rytmus nebo zástavu srdce.

Sponzorováno

Funkce mozku

Záchvaty mohou potlačit nebo narušit funkci vitálních oblastí v mozkovém kmeni. Tyto oblasti jsou zodpovědné za dýchání a srdeční frekvenci a také za další důležité tělesné funkce. V důsledku toho mohou změny ve funkci mozku způsobit nebezpečné změny ve vzorcíh dýchání a srdeční frekvence.

Jiné

SUDEP může být důsledkem více než jedné příčiny nebo kombinací dýchacích potíží, abnormálního srdečního rytmu a změn ve funkci mozku. Nebo to může vyplývat z faktorů, které lékaři ještě neobjevili.

Prevence – lze SUDEPu zabránit?

Dokud nebudou k dispozici další odpovědi, nejlepším způsobem, jak zabránit SUDEP, je snížit riziko pomocí kontroly záchvatů. Výzkum zjistil, že ohroženi mohou být lidé se všemi typy epilepsie, kteří zažívají křečové záchvaty.

U většiny lidí, kteří dnes žijí s epilepsií, může být nemoc kontrolována dostupnými terapiemi a dobrými postupy pro zvládání záchvatů. Například vyhýbání se spouštěčům záchvatů a spolupráci s odborníkem na epilepsii. A pro lidi s nejtěžšími typy obtížně kontrolovatelné epilepsie existují kroky, které může jednotlivec podniknout, aby snížil riziko, jako:

  • Operace ke snížení příznaků epilepsie
  • Neurostimulační přístroje
  • Vhodná strava
  • Účast na výzkumu za účelem nalezení nových, účinnějších terapií

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro SUDEP jsou:

  • Časté nebo nekontrolované záchvaty, zejména tonicko-klonické záchvaty (záchvaty s křečemi celého těla).
  • Záchvaty, které se vyskytují během spánku.
  • Mladší věk (SUDEP je častější u lidí ve věku 20–40 let).
  • Nepravidelné užívání léků nebo léčba, která dostatečně nekontroluje záchvaty.

Sponzorováno

Prevencí SUDEP je co nejlepší kontrola záchvatů, správné užívání léků a pravidelné návštěvy u lékaře, aby se sledoval stav epilepsie.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva