Sponzorováno

Equinofobie (ekvinofobie) – chorobný strach z koní – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (13)

Člověk může trpět úzkostí nejen při potkání, ale i z pouhé myšlenky na koně.

Člověk může trpět úzkostí nejen při potkání, ale i z pouhé myšlenky na koně.

Equinofobie (ekvinofobie) je extrémní strach z koní. Slovo je odvozeno z latinského slova „equus“, což znamená koně a „phobos“, což znamená hluboký strach nebo děs.

Strach z koní – Ekvinofobie

Je známo, že téměř 8 % lidí na celém světě trpí různými zvířecími fobiemi (tzv. zoofobiemi). Sigmund Freud podrobně popsal ekvinofobie ve svém přelomovém článku „Little Hans“ (Analýza fobie u pětiletého chlapce) na základě mladého ekvinofoba Herberta Grafa. Vypráví příběh mladého chlapce, u kterého se vyvinula fobie poté, co viděl, jak se na ulici zhroutil povoz tahající těžký náklad. Chlapec později popsal, že se „extrémně bojí clon před očima koní a také černé oblasti kolem tlamy koní“.

Další slavnou osobou trpící strachem z koní je Eric Berry z NFL Kansas City Chiefs. I ten má fobii z koní a jejich přítomnosti.

Příčiny ekvinofobie

Fobie ze zvířat různého druhu jsou častější u žen, než u mužů. Téměř ve všech případech se však fobie vyvine z negativní nebo traumatické události v minulosti, která blízce či vzdáleně souvisí s koňmi.

Pojďme se podívat na pár příkladů:

 • Dítě, které rozzlobený kůň pokousal, kopl, shodil nebo pošlapal, si bude až do své dospělosti navždy pamatovat bolest nebo krev kolem koní. Koně mají také velmi velké zuby a penisy, což může dětem a mladým lidem připadat děsivé. Ano, i toto může způsobit strach z koní.
 • Odborníci se také domnívají, že mnoho specifických fobií nebo fobií ze zvířat má tendenci se vyskytovat v rodině. Rodič projevující strach z koní by jej mohl nevědomky přenést na dítě. Genetické faktory, jako je adrenální insuficience, mohou také vést k fobiím.
 • Katastrofa, nehoda nebo nemoc, která je úzce / vzdáleně spojena s koňmi, může vést k trvalému strachu z koní.
 • Divocí koně mohou být velká, děsivá a nepředvídatelná stvoření. Mají na své straně svalovou sílu a rychlost, což některé lidi zastrašuje. Tak třeba herec Christopher Reeves, ten hrál Supermana, byl paralyzován od krku dolů poté, co ho shodil kůň. Zprávy o podobných incidentech viděných v televizi/médiích atd. mohou způsobit, že již tak napjatí nebo úzkostní lidé budou mít intenzivní a trvalý strach z koní.

Příznaky strachu z koní – příznaky ekvinofobie

Většina případů ekinofobie nezpůsobuje v životě postiženého žádné problémy. V extrémních případech však může být tento strach značně vysilující, zvláště když se jednotlivec nemůže vyhnout předmětu svého strachu.

Sponzorováno

Člověk trpící ekvinofobií zažívá extrémní úzkost, když je vystaven koním. Člověk může trpět úzkostí nejen z expozice, ale i z pouhé myšlenky na koně. Úzkost, pokud se zhorší, může vést k plnému záchvatu paniky. Mohou potřebovat hospitalizaci, pokud se stav postiženého zhorší.

Někteří ekvinofobici vykazují následující fyzické a emocionální příznaky:

 • Záchvaty paniky nebo úzkosti
 • Zrychlené dýchání, zrychlený tep
 • Silné pocení
 • Třes, pocit závratě, mdloby
 • Prchají při pohledu na koně
 • Pláč, křičí nebo začíná být hysteričtí.
 • Mohou být přítomny také gastrointestinální potíže ve formě nevolnosti, zvracení, průjmu atd.

Malé děti trpící touto fobií budou pravděpodobně škádleny nebo zesměšňovány svými vrstevníky. Často je fobie doprovázena dalšími úzkostnými poruchami a fobiemi.

Léčba a překonání Ekvinofobie

Jednou z nejúčinnějších terapií pro léčbu ekvinofobie je kognitivně-behaviorální terapie. Je to forma psychoterapie, která spočívá ve změně maladaptivních vzorců myšlení u fobiků. Prostřednictvím této terapie se jednotlivci učí zaujmout otevřený, všímavý a vědomější postoj a přístup k objektu svého strachu, v tomto případě ke koním.

Čtení a učení o koních může také pomoci fobikům uvědomit si, že jejich strach je iracionální. Koně, alespoň ti, kteří jsou dobře vychovaní a ochočení, jsou obecně neškodní. Statistiky také ukazují, že za normálních okolností lidem neublíží, pokud se při manipulaci s nimi/jízdě učiní nezbytná opatření. Filmy jako Zaříkávač koní (The Horse Whisperer) také ukazují, jak hlavní postava mluví s koňmi jemným a uklidňujícím způsobem, aby pomohla ekvinofobikovi překonat strach. I to je možná terapie.

Další účinnou terapií pro překonání strachu z koní je postupná/systematická desenzibilizace. To spočívá v pomalé aklimatizaci na koně prohlížením jejich obrázků, přemýšlením o nich a postupným přechodem k ohmatávání nebo jízdě na nich.

Sponzorováno

Toto je několik způsobů, jak léčit a překonat ekvinofobii jednou provždy.

A dále si o koních přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva