Achalázie je onemocnění jícnu. Jde o motorickou poruchu, kdy je porušena inervace svaloviny jícnu. Proto se svalovina jícnu nemůže kontrahovat a tím napomáhat posunu potravy do žaludku. Narušena je i funkce dolního svěrače, který není schopen relaxace po polknutí potravy.
Příznaky achalázie jícnu
- poruchy polykání tuhé potravy, někdy i tekutin
- bolest na hrudi
Achalázie jícnu se projevuje postupně narůstající dysfagií (porucha polykání) s pocitem váznutí sousta v oblasti hrudníku. Zprvu se problém objeví u pevných soust, postupně může dojít i k narušení polykání tekutin. Je vyšší riziko vzniku stagnační ezofagitidy a je zvýšené riziko aspirací (asi 10% nemocných s achalázií).
Významnou dlouhodobou komplikací achalázie je vznik karcinomu jícnu. Vyvolávající příčinou je zřejmě chronické hromadění potravy a bakterií se vznikem chronického zánětu sliznice. Riziko pacientů s achalázií je v tomto ohledu asi 15-33x vyšší než u zdravé populace.
Diagnostika achalázie jícnu
- rtg jícnu s kontrastem
- Manometrická vyšetření
U poruch polykání obecně je důležitá anamnéza s přesným popisem obtíží, dobou jejich trvání a přítomností dalších varovných příznaků – krvácení, úbytek na váze, zvětšení uzlin apod. Z vyšetřovacích metod je vhodné provést pasáž jícnu kontrastní látkou, která může u achalázie ukázat charakteristický obraz hůře prostupného dolního jícnového svěrače s menší či větší dilatací (rozšířením) dolního jícnu.
Sponzorováno
Léčba achalázie
- injekce botulotoxinu do oblasti dolního svěrače, vede k relaxaci dolního svěrače a tím umožňuje přechod potravy a tekutin do žaludku
- léky jako blokátory kalciových kanálů a nitráty zmírňují potíže
- pneumatická dilatace – pomocí speciálního balónku se rozšíří dolní svěrač
- chirurgická myotómie – přetnutí svalu, je indikována jen v případech, kdy výše uvedené způsoby léčby nepomohly
Sponzorováno
Je vhodné, aby pacienti jedli méně tuhou stravu, zapíjeli ji dostatečným množstvím tekutin a nejedli těsně před spaním. Zvýšení hlavy při spánku pomáhá vyprazdňování jícnu v souvislosti s gravitací. Podávají se některé léky, které napomáhají relaxaci (uvolnění) dolního jícnového svěrače. Z chirurgické terapie se laparoskopicky provádí tzv. Hellerova myotomie – řez vnější svalovou vrstvou dolního jícnového svěrače, který brání průchodu potravy do žaludku. S tím se také chirurgicky upravuje žaludeční vyústění jícnu, aby se zabránilo návratu kyselého žaludečního obsahu zpátky do jícnu. I po operaci je možnost návratu a zhoršení obtíží. Proto se jednou za 1-2 roky opakovaně provádí RTG vyšetření polykacího traktu. Někteří pacienti vyžadují opakování operace po mnoha letech nebo i chirurgické odstranění jícnu (tzv. ezofagotomie).
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jícen
Přečtěte si také naše další články