Sponzorováno

Ebola (hemoragická horečka Ebola) – příznaky, příčiny a léčba 4.65/5 (49)

  • Ebola je virové onemocnění způsobené virem Ebola, které způsobuje těžkou horečku, krvácení, orgánové selhání a často vede k smrti.
  • Virus eboly se šíří kontaktem s tělními tekutinami infikovaných osob nebo zvířat. Symptomy zahrnují horečku, bolesti svalů, bolest hlavy, zvracení a krvácení.
  • Léčba eboly znamená podpůrnou péči, jako je hydratace, udržování krevního tlaku a kyslíkové terapie. Existují experimentální antivirové léky a vakcíny, které byly vyvinuty a nasazeny během nedávných epidemií, jako je vakcína rVSV-ZEBOV.

Digitálně zbarvený obrázek ukazuje, jak části viru Ebola vystupují z povrchu buňky.

Digitálně zbarvený obrázek ukazuje, jak části viru Ebola vystupují z povrchu buňky.

Ebola je vzácný, ale smrtící virus, který způsobuje horečku, bolesti těla, průjem, a někdy i krvácení uvnitř i vně těla. Jak se virus šíří tělem, poškozuje imunitní systém a orgány. Nakonec způsobuje pokles hladiny buněk pro srážení krve. To vede k závažnému, nekontrolovatelnému krvácení.

Toto onemocnění bylo známé jako hemoragická horečka Ebola, ale nyní se označuje krátce jako virus Ebola. Zabíjí až 90% lidí, kteří jsou jim infikováni. Můžete se nakazit pouze z přímého kontaktu s tělesnými tekutinami infikované osoby.

Jak se šíří Ebola?

Ebola není tak nakažlivá jako běžné viry, jako je nachlazení, chřipka nebo spalničky. Šíří se na lidi stykem s kůží nebo tělesnými tekutinami nakaženého zvířete, jako je opice, šimpanz nebo netopýr. Pak se šíří z člověka na člověka stejným způsobem. Ti, kdo se starají o nemocnou osobu nebo pochovávají někoho, kdo zemřel na Ebolu, si to často uvědomují.

Musí být velmi opatrní, ale i tak se nemoc často šíří.

Jiné způsoby, jak získat Ebolu, je dotknutí se kontaminovaných jehel nebo podobných povrchů.

Ebolu nemůžete dostat ze vzduchu, vody nebo jídla. Osoba, která má Ebolu, ale nemá žádné příznaky, nemůže šířit onemocnění. Virus je velmi strašidelný, ale je také vzácný. Výskyty viru Ebola u lidí se vyskytly pouze v Africe, zejména v Demokratické republice Kongo, Gabonu, Súdánu, Jižním Súdánu, Ugandě, Guineji, Sierra Leone, Libérii a Nigérii.

Mapa výskytu viru Ebola z roku 2017

Mapa výskytu viru Ebola z roku 2017

 

Jaké jsou příznaky Eboly?

Při Ebole se může pacient cítit jako by měl chřipku nebo jinou (chřipce podobnou) nemoc. Symptomy se objevují po 2 až 21 dnech po infekci a obvykle zahrnují následující zdravotní problémy:

  • Vysoká horečka
  • Bolest hlavy
  • Bolesti kloubů a svalů
  • Bolest krku
  • Slabost
  • Bolest břicha
  • Nedostatek chuti k jídlu
Příznaky eboly - ilustrace

Příznaky eboly – ilustrace

 

Jakmile se onemocnění zhorší, způsobuje krvácení uvnitř těla, stejně jako krvácení z očí, uší a nosu. Někteří lidé mohou zvracet nebo vykašlávat krev, mít krvavý průjem a mohou mít i vyrážku.

Jak se Ebola diagnostikuje?

Někdy je těžké zjistit, jestli má člověk Ebolu pouze z těchto příznaků. Lékaři mohou testovat vyloučení dalších nemocí, jako je cholera nebo malárie.

Testy krve a tkání také mohou pomoci diagnostikovat Ebolu. Potvrzení, že příznaky jsou způsobeny infekcí virem Ebola, jsou prováděny také pomocí následujících diagnostických metod:

  • enzymově spojený imunosorbentní test (ELISA)
  • testy detekce antigenu
  • sérovou neutralizační zkouškou
  • reverzní transkriptázové polymerázové řetězové reakce (RT-PCR)
  • elektronová mikroskopie
  • izolace viru buněčnou kulturou

Máte-li Ebolu, okamžitě budete izolováni od veřejnosti, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Jak se Ebola léčí?

Neexistuje žádný lék na Ebolu, ačkoli výzkumníci na něm usilovně pracují. Léčba zahrnuje experimentální sérum, které ničí infikované buňky.

Lékaři kontrolují symptomy Eboly pomocí:

Sponzorováno

  • Doplňování tekutin a elektrolytů
  • Kyslíkem
  • Léky na krevní tlak
  • Krevními transfúzemi
  • Léčba infekcí, které souvisí s tímto onemocněním

Zapojení komunity je klíčem k úspěšnému zvládnutí ohnisek Eboly. Dobrá kontrola epidemie se opírá o uplatnění balíčku intervencí, konkrétně řízení případů, prevence a kontroly infekcí, sledování kontaktů, dobrá laboratorní služba, bezpečné a důstojné pohřby a sociální mobilizace.

Dosud neexistuje žádná licencovaná léčba, která by dokázala neutralizovat virus, ale rozvíjí se řada krevních, imunologických a jiných terapií.

Experimentální vakcína proti viru Ebola se ukázala jako vysoce ochranná proti smrtelnému viru v rozsáhlém pokusu v Guineji. Očkovací látka nazvaná rVSV-ZEBOV byla studována ve studii zahrnující 11 841 osob během roku 2015. Z 5837 osob, které vakcínu obdržely, nebyly po očkování zaznamenány žádné případy Eboly 10 dní a více. Ve srovnání s těmi, kteří vakcínu neobdrželi, bylo po očkování 23 případů.

Lékaři se snaží pacientům provádět alespoň experimentální léčbu. Někteří lékaři dávají pacientům krevní transfúze od těch, kteří přežili Ebolu. Doufají, že protilátky, které přežili, pomohou imunitnímu systému příjemce pomoci bojovat proti viru. Studie z roku 1995 publikovaná v časopise Journal of Infectious Disease zjistila, že tato léčba může být užitečná ke snížení počtu úmrtí.

Jak můžete předejít Ebole? Je nějaká prevence?

Neexistuje žádná očkovací látka proti Ebole. Nejlepší způsob, jak se vyhnout této nemoci je tak, že necestujete do oblastí, kde je virus přítomen. Pokud jste v oblastech, kde je přítomen virus Ebola, vyhněte se kontaktu s netopýry, opicemi, šimpanzi a gorilami, neboť tato zvířata šíří Ebolu na lidi.

Pracovníci ve zdravotnictví mohou zabránit infekci tím, že nosí masky, rukavice a brýle vždy, když přicházejí do styku s lidmi, kteří mohou být nakaženi virem Ebola.

Fakta o ebole

  • Existuje pět typů viru Ebola. Čtyři z nich způsobují onemocnění u lidí.
  • Virus Ebola se poprvé objevil během dvou epidemií v Africe v roce 1976.
  • Virus Ebola získal své jméno od řeky Ebola, která se nachází v blízkosti jedné z vesnic v Demokratické republice Kongo, kde se choroba poprvé objevila.
  • Průměrná úmrtnost případů Eboly je přibližně 50%. Míra úmrtnosti případů se v minulých ohniscích pohybovala od 25% do 90%.
  • První epidemie Eboly se vyskytla ve vzdálených vesnicích střední Afriky, poblíž tropických deštných pralesů. Výskyt epidemie v západní Africe v letech 2014-2016 zahrnoval také velké městské i venkovské oblasti.
  • Ebola může způsobit i další změny v těle – i po vyléčení viru. Například, jeden přeživší zaznamenal změnu v barvě očí kvůli zánětu a velmi vysoký tlak v levém oku. Když byla testována tekutina v oku, bylo zjištěno, že obsahuje virus Ebola. Přeživší mohou také zažívat přetrvávající nespavost, ztrátu sluchu, záchvaty a různé bolesti těla.
  • Vyléčený pacient může stále šířit virus spermatem po dobu až tří měsíců poté, co se zotaví. Lékaři radí každému, kdo se z Eboly vyléčil, užívat kondomy nebo se zdržet pohlavního styku po dobu minimálně tří měsíců.

Detailnější popis viru Ebola

Ebola je virus v rodině Filoviridae a rodu Ebolavirus. Bylo zjištěno pět typů viru, u nichž je známo, že čtyři způsobují onemocnění u lidí:

  • Ebola–Zaire (EBOV, dříve ZEBOV)
  • Ebola–Sudan (SUDV, dříve SEBOV)
  • Ebola–Pobřeží slonoviny (TAFV, dříve CIEBOV)
  • Ebola–Bundibugyo (BDBV, dříve BEBOV)

Pátý druh viru Reston (Reston ebolavirus) nezpůsobil onemocnění u lidí, ale postihl primáty.

Obecně platí, že k přežití musí viry nalézt hostitelskou buňku a převzít ji. Virus se také replikuje tak, aby mohl být rozšířen do jiných hostitelských buněk. V reakci na virus, lidské tělo produkuje protilátky.

Protilátky jsou bílkovinnými pracanty imunitního systému, u méně závažných infekcí (jako je chřipka) protilátky zastavují šíření viru a pomáhají mu vyčistit organismus. Problémem s Ebolou je, že virus se šíří tak rychle, že může snadno překonat imunitní odpověď těla.

Přečtěte si také něco o dalších tropických nemocech

VIDEO: Ebola – Za hranice možností

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Ebola Virus Disease Autoři: Caitlyn M. Hollingshead; Helena M. Swinkels; Sumir u. Shah.
  • Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva