Sponzorováno

Posilování zevního a vnitřního šikmého břišního svalu 4.83/5 (6)

Pro posílení zevního a vnitřního šikmého břišního svalu doporučujeme cvik tzv. zkracovačky s vytáčením.

Poznámky ke cviku

– ruce stačí mít lehce přiložené k hlavě, rozhodně byste ji neměli rukama tahat (škodí to krční páteři)
loktem vždy směřujte mezi kolena

Vnitřní šikmé břišní svaly – tyto břišní svaly leží pod vnějšími. Jejich funkce spočívá v tom, že otáčejí trupem a řídí hýbání do stran.

Další možnosti procvičení šikmého břišního svalstva

Cvik v leže na lavici

Provedení: Lehneme si bokem na lavičku, tak, abychom se mohli zachytit chodidly za žebřiny (nebo nám nohy přidržuje tréninkový partner). Hlava je v jedné linii s trupem. Ruce složíme za hlavu nebo na hrudník. Provádíme úklony se snahou o ca největší rozsah pohybu. V dolní poloze co nejvíce protahujeme šikmé břišní svaly a snažíme se co nejvíce zvednout, abychom docílili plné kontrakce břišních svalů. Důležité je, držet trup a ramena stále v kolmici vůči zemi, jinak nedocílíte izolovaného zatížení šikmých břišních svalů. Cvik si můžete ztížit držením kotouče na hrudníku, ale ve většině případů to není nutné, protože pracující svaly jsou relativně velmi slabé.

Sponzorováno

Dýchání: Při pohybu dolů nádech, v horní poloze výdech.

Zatěžované svaly: Vnější a vnitřní šikmé břišní svaly, sval bederní, vzpřimovače trupu, přímý sval břišní.

Chyby: Cvik neprovádíme přesně kolmo bokem vůči zemi, tím odlehčujeme šikmým břišním svalům a zatížení přechází více na přímý břišní sval.

Cvik ve stoji

Provedení: Uchopíme jednoruční činku do natažené paže. Postoj je vzpřímený, stabilní, mírný stoj rozkročný. Druhá paže visí volně podél těla nebo ji složíme za hlavu – tím si cvik trochu ztížíme. Pomalu se ukláníme co nejníže, při úklonu nesmí být ani náznak předklonu nebo záklonu, celý cvik musí být prováděn v přesně kolmé rovině vůči zemi. Rozsah pohybu není velký, maximum je 30 až 45 stupňů od kolmé osy těla. Pokud se ukláníme více, s nejvyšší pravděpodobností vychylujeme boky na opačnou stranu, než provádíme úklon. Po ukončení určeného počtu opakování přendáme činku do druhé ruky a ukláníme se na druhou stranu.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na další perfektní cviky na břicho

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Posilování zevního a vnitřního šikmého břišního svalu”

  1. […] ČTĚTE: Posilování zevního a vnitřního šikmého břišního svalu […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva