Sponzorováno

Vyražený dech – co je to a jak na první pomoc? 4.97/5 (36)

Vyražený dech je laický výraz pro křeč dýchacích svalů. Při prudkém nárazu zepředu nebo zezadu do střední části hrudníku dochází k reflexnímu stažení bránice. Postižený se snaží nadechnout, ale několik vteřin se mu to nedaří. Nikdy však vyražený dech není tak vážný, aby se člověk udusil. Když začíná jít do tuhého, tělo se nastartuje samo a křeč povolí.

Pacientovi nejlépe pomůžete tak, že ho uklidníte. Při vyraženém dechu totiž člověk nejednou chytá paniku. Zejména malé děti bývají v šoku, zmatené, vystrašené. Proto je postiženému třeba vysvětlit, že o nic vážného nejde, že to přejde samo. Návrat do normálu urychlíte tím, že zraněného usadíte do předklonu a promasírujete mu bránici nebo stisknete nadbřišku.

Vyražený dech je často při sportu

Jednou jste se rozhodli zahrát si volejbal, prudce jste vrazili do spoluhráče a nyní se zmítá na zemi, protože jste mu vyrazily dech. Vypadá to vždy dramaticky. Postižený vyvaluje oči a nemůže se nadechnout. Přestože se vám zdá, že se udusí, nelekejte se. „Vyražený dech je velmi nepříjemný, ale ne nebezpečný! Trvá krátce, možná dvacet sekund, i když postiženému se zdá jako věčnost. Nikdo se při něm nezadusí, od skutečného dušení je tehdy vzdálen ještě minimálně tři, čtyři minuty,“ vysvětluje záchranář MUDr. Viliam Dobiáš.

Sponzorováno

První pomoc při vyraženém dechu

Postiženého posaďte a uklidněte, opakujte mu, že za chvíli to pomine. Dobře mu udělá masírování přední strany hrudníku, v oblasti úhlu mezi žebry. Pak jen čekejte, dokud nepříjemnost nepomine. Údery po zádech nepomůžete, dýchání se tím nenastartuje! Nechte to na samotný organismus, má vyvinutý zázračný mechanismus, který zapracuje, když se člověk začne opravdu dusit. Pro tělo je to velký stres, který však dýchání nanovo probudí.

„Existuje ještě jeden způsob první pomoci. Poskytnout ji je potřeba tehdy, pokud se postižený nenadýchne ze tři, čtyři minuty, najednou mu modrají rty a upadá do bezvědomí. Tehdy je nutné umělé dýchání, stačí několik vdechů a měl by se znovu rozdýchat. Hrozí to ale velmi vzácně.“

VIDEO: Pěkná ukázka vyraženého dechu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Vyražený dech – co je to a jak na první pomoc?”

    1. Daeidra napsal:

      „Údery po zádech nepomůžete, dýchání se tím nenastartuje.“ A pod tím video, kde se stane opak toho, co je psáno :D :) Jinak ale musím s článkem souhlasit. Sama jsem jednou měla hodně vyražený dech (po působení na vitální bod – bojové umění). Stačilo jen, aby si za mě pak určitý člověk stoupnul a zmáčkl mě rukama ve předu zhruba pod žebry jakoby šikmo nahoru a okamžitě to povolilo.

      • SnowFox napsal:

        Dobrý den, to že začal ve videu opět dýchat nebylo způsobeno mlácením do zad (i když je to vžité strašně dlouho), ale mlátíte člověka tak dlouho, dokud to tělo nevyřeší samo, neznamená, že mu to pomohlo. asi jako když budete mít pocit že pomůžete jet autu rychleji když budete mlátit do volantu, nepomůžete. To co popisujete zní jako Heimlichův zákrok. též vhodný při dušení se jídlem. Nicméně nemyslím, že by to bylo potřeba provádět, pokud to přeženete, můžete tímto zákrokem i ublížit. Pokud nevíte zda se dusí nebo má „vyražený dech“ pět rychlých úderů mezi lopatky bude dostačujících pro pomoc.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva