Obsah článku
- Vapování je méně škodlivé než klasické kouření, protože nevzniká dehet ani oxid uhelnatý, ale stále obsahuje návykový nikotin.
- Studie ukazují, že vapování může poškodit plicní tkáň, způsobit záněty dýchacích cest a negativně ovlivnit srdce a cévy.
- Dlouhodobé účinky vapování nejsou zatím dostatečně prozkoumány, proto nelze považovat e-cigarety za zcela bezpečné.
- Ideální je úplně přestat s užíváním nikotinu – pokud chcete přestat kouřit, poraďte se s lékařem o vhodné metodě odvykání.
Vapování, neboli užívání elektronických cigaret, se za posledních deset let stalo fenoménem, který oslovuje miliony lidí po celém světě. Mnozí kuřáci tradičních cigaret přešli na tzv. „vape“ v domnění, že jde o méně škodlivou alternativu. Oblíbenost e-cigaret roste zejména mezi mladými lidmi, kteří je vnímají jako moderní, méně zapáchající a „čistší“ způsob užívání nikotinu.
V diskuzích o vapování se ale stále častěji objevuje otázka: Jaká jsou skutečná zdravotní rizika? Jsou elektronické cigarety opravdu bezpečnější, nebo jen jinak škodlivé? Podívejme se, co na to říkají aktuální vědecké studie a jaké poznatky o vlivu vapování na zdraví máme k dispozici.
Co víme o zdravotních rizicích vapování podle vědeckých studií
Poškození plicní tkáně
Jedním z nejvýznamnějších zdravotních rizik spojených s vapováním je poškození plicní tkáně. Studie publikovaná v magazínu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine (2021) ukázala, že aerosoly z e-cigaret mohou obsahovat dráždivé látky, které vedou k zánětu dýchacích cest. U některých uživatelů došlo k rozvoji tzv. EVALI (e-cigarette or vaping product use-associated lung injury) – akutního plicního poškození přímo souvisejícího s vapováním.
Mechanismus poškození je následující: částice z ohřívaných náplní mohou pronikat hluboko do plicních sklípků a způsobovat zánětlivé reakce. U některých nelegálních produktů s obsahem THC byly nalezeny látky jako vitamín E acetát, který je pro plicní tkáň vysoce toxický.
Vliv na kardiovaskulární systém
Další oblastí, kterou vědci intenzivně sledují, je vliv vapování na srdce a cévy. Výzkum publikovaný v Journal of the American Heart Association (2022) zjistil, že i krátkodobé užívání e-cigaret může zvýšit krevní tlak a zhoršit funkci cévní výstelky (endotelu). Tyto změny mohou z dlouhodobého hlediska zvyšovat riziko aterosklerózy, srdečního infarktu či mrtvice.
Sponzorováno
Ačkoli množství karcinogenů v e-cigaretách je obecně nižší než v klasických cigaretách, nikotin zůstává hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění. Nikotin zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak a může přispívat ke vzniku srdečních arytmií.
Neznámé dlouhodobé účinky
Vapování je relativně novým fenoménem, proto neexistují rozsáhlé dlouhodobé studie, které by dokázaly s jistotou určit, jaké zdravotní následky mohou uživatele čekat po desítkách let. Některé studie upozorňují na možné chronické zánětlivé změny v dýchacích cestách a riziko vzniku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).
Největší obavou odborníků je neustále se rozvíjející trh s náplněmi a příchutěmi, u nichž není vždy garantováno složení. Kombinace aromat, ředidel a chemických aditiv může při zahřátí vytvářet toxické vedlejší produkty, které nebyly dosud dostatečně prozkoumány.
Srovnání vapování a klasického kouření
Mnozí kuřáci přecházejí na vapování v domnění, že si výrazně chrání zdraví. Skutečně platí, že vapování je v některých ohledech méně škodlivé než klasické kouření – zejména proto, že nedochází ke spalování tabáku, které produkuje tisíce toxických látek včetně dehtu a oxidu uhelnatého.
Podle britské agentury Public Health England je odhadováno, že vapování může být až o 95 % méně škodlivé než kouření tradičních cigaret. Tento odhad ale čelí kritice, protože nebere dostatečně v potaz dlouhodobé účinky a individuální rizika. Někteří odborníci proto zdůrazňují, že byť je vapování „menší zlo“, stále představuje silné zdravotní riziko, zejména u mladých lidí a nekuřáků, kteří by jinak s nikotinem nezačali.
Z hlediska závislosti je potřeba si uvědomit, že většina e-cigaret obsahuje nikotin, jehož návykový potenciál je srovnatelný s klasickými cigaretami. Přechod na vapování tak nemusí nutně znamenat konec závislosti, ale jen její jinou formu.
Doporučení pro vapující a shrnutí
Pokud uvažujete o vapování jako o způsobu, jak přestat kouřit, měli byste tento krok vždy konzultovat s odborníkem – praktickým lékařem nebo specialistou na odvykání kouření. Pro dlouhodobé zdraví je ideální variantou úplně přestat s užíváním nikotinu, ať už ve formě cigaret, e-cigaret či jiných produktů.
Současné vědecké poznatky ukazují, že vapování je sice pravděpodobně méně škodlivé než kouření, ale rozhodně nelze považovat za zcela bezpečné. Zvláště pro dospívající a mladé lidi představuje riziko vzniku závislosti a poškození plic a srdce, jehož důsledky se mohou projevit až po letech.
Sponzorováno
Buďte proto obezřetní k marketingovým tvrzením výrobců e-cigaret a spoléhejte raději na ověřené zdravotní informace. Vaše plíce a srdce vám za to poděkují.
Studie a zdroje článku
- NIH-funded studies show damaging effects of vaping, smoking on blood vessels Autor: National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI)
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kouření a (ne)zdraví
Přečtěte si také naše další články