Obsah článku
- Nyktofobie (také někdy nazývána achluofobie nebo skotofobie) je iracionální a intenzivní strach ze tmy nebo nocí.
- Projevuje se zejména panikou nebo úzkostí při pobytu ve tmě, strachem z usnutí bez světla či vyhýbáním se temným místům (např. sklep, les, špatně osvětlená ulice).
- Příčina často začíná v dětství jako běžný strach (normální vývojový jev). Pokud přetrvává do dospělosti nebo se zhoršuje, může jít o fobii.
- Nyktofobie se dá léčit.
Co je nyktofobie?
Nyktofobie je extrémní strach ze tmy. Název pochází z řeckého slova pro noc. Děti i dospělí s nyktofobií se mohou bát samoty ve tmě. Mohou mít úzkost na tmavých místech a mohou mít potíže se spaním v zatemněné místnosti.
Lékaři někdy strach ze tmy nazývají skotofobií nebo i lygofobií. Pokud se správně neléčí, lidé s těžkou nyktofobií se mohou vyhýbat jakékoli situaci, kde není dostatek světla. Mohou schválně chtít zůstat uvnitř i po západu slunce a vyhýbat se společenským situacím, které vyžadují pobyt venku po setmění.
Lidé s nyktofobií mohou mít samozřejmě také potíže se spánkem (mohou trpět nespavostí), což může vést k únavě během dne a dokonce i k problémům s udržením si zaměstnání. Dětem i dospělým s touto poruchou může pomoci několik typů terapie.
Co je to fobie?
Specifická fobie je typ úzkostné poruchy. Tyto poruchy způsobují, že dospělí a děti mají iracionální, intenzivní strach z něčeho, co je ve skutečnosti neškodné. Lidé s fobiemi reagují extrémně a nerealisticky na něco, co mnoho jiných lidí nepovažuje za děsivé.
Nyktofobie je specifická fobie, což je tedy extrémní strach z určité situace nebo věci, zde je to tma. Pokud trpíte specifickou fobií, můžete se velmi snažit vyhnout předmětu nebo situaci, která vás rozrušuje.
Jak častá je nyktofobie?
Nyktofobie je vlastně velmi častá, a to zejména u dětí. Někteří vědci odhadují, že téměř 45 % dětí má nějaký neobvykle silný strach. Strach ze tmy je jedním z nejčastějších strachů u dětí ve věku 6 až 12 let. Děti obvykle z nyktofobie vyrostou do dospívání, ale ne vždy.
Co bývá spouštěčem nyktofobie?
Téměř každý se čas od času ve tmě cítí neklidně nebo nepohodlně. Specifická fobie je však víc než jen občasný strach. Fobie nám brání v každodenním životě. Děti i dospělí s nyktofobií často pociťují silnou úzkost, když:
- Vstupují na tmavé místo (například do kina)
- Připravují se na spaní
- Pozorují západ slunce
- Myslí na to, že jsou ve tmě
- Snaží se v noci spát
- Zhasnou světla
- Sledují film nebo televizní pořad s nočními scénami
Projevy a příznaky nyktofobie
Lidé s extrémním strachem ze tmy zažívají intenzivní strach nebo úzkost, když jsou ve tmě nebo na tmu myslí. Děti se mohou vyhýbat chození do postele nebo odmítat zhasínat světla před spaním. Mezi příznaky nyktofobie patří:
- Panický strach při pobytu ve tmě nebo při pomyšlení na tmu
- Vyhýbání se tmavým místům (např. sklepy, noční ulice, zhasnuté pokoje)
- Potíže se spánkem, nespavost nebo nutnost spát při světle
- Fyzické symptomy: bušení srdce, zrychlený dech, třes, pocení
- Úzkostné myšlenky, noční můry, panické ataky
Příčiny nyktofobie
Někteří vědci se domnívají, že strach ze tmy pravděpodobně pochází od našich předků. Před mnoha, mnoha lety, když naši předkové žili a spali venku, byla tma velmi nebezpečná. V noci se potulovali predátoři a naši předkové museli zůstat bdělí, aby přežili.
Nyktofobie se však netýká jen strachu ze tmy. Děti i dospělí s touto fobií se ve skutečnosti bojí toho, co nevidí. Ve tmě se mnoho dětí bojí duchů, příšer nebo lupičů. Mohou se obávat zvuků, které slyší, když nesvítí světla, zvláště pokud nemohou říct, co je způsobilo. Bojí se toho, co je ve tmě, stejně jako samotné tmy.
Traumatický zážitek (i ten, který se stal během dne) může vést k nyktofobii. Vzpomínka na děsivou událost se může vrátit, když je tma, a způsobit extrémní reakci.
Sponzorováno
Nyktofobie tak často vzniká v dětství, kdy je strach ze tmy přirozený a součást vývoje. U některých lidí však tento strach přetrvává nebo se dokonce zhoršuje. Možné příčiny tedy jsou:
- Traumatický zážitek ve tmě
- Silná představivost a úzkostné sklony
- Výchova nebo vliv okolí (např. strašení tmou)
- Porucha s duševním zdravím, jako je generalizovaná úzkostná porucha
Jak lékaři diagnostikují nyktofobii?
Aby mohl lékař tuto fobii diagnostikovat, zeptá se vás na vaše příznaky (nebo příznaky vašeho dítěte), včetně toho, kdy začaly a kdy se objevily. Informujte svého lékaře o všech děsivých nebo traumatických zážitcích, které jste měli, i když k nim došlo za denního světla.
Lékař se také asi zeptá, zda nyktofobie ovlivňuje váš spánek a denní aktivity. Také se vás zeptá na jakékoli další fobie, které máte, nebo zda máte rodinnou anamnézu fobií.
Lékař vás může odkázat na odborníka na duševní zdraví, který se specializuje na fobie.
Léčba nyktofobie
Spaní s nočním světlem může některým dětem i dospělým pomoci cítit se lépe v zatemněné místnosti. Někdy stačí jen trochu světla, aby lidé s nyktofobií usnuli a měli kvalitní spánek.
Pokud trpíte nespavostí, lékař může doporučit doplňky melatoninu nebo jiné léky, které vám pomohou spát. Pokud jste měli traumatický zážitek, který vám způsobuje úzkost, lékař doporučí terapii nebo poradenství, které vám pomohou porozumět vašim pocitům a naučit se je zvládat. Můžete také potřebovat léky na léčbu deprese nebo na kontrolu panických záchvatů.
Lidem s těžkým strachem ze tmy může pomoci několik typů terapie, jako třeba:
- Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Pomáhá změnit negativní myšlenkové vzorce a reakce na tmu
- Expoziční terapie: Postupné a bezpečné vystavování tmě pod vedením terapeuta
- Relaxační techniky: Práce s dechem, meditace, mindfulness
- Léky: V některých případech mohou být předepsány léky proti úzkosti (na doporučení psychiatra)
- Hypnoterapie, která vám pomůže přehodnotit váš strach ze tmy a úzkost, kterou způsobuje. Hypnoterapie znamená řízená relaxační cvičení, zatímco je vaše mysl v klidném stavu.
- Psychoterapie neboli terapie mluvením vám pomůže pochopit vaše obavy a zvládat je.
- Cvičení všímavosti, jako je jóga, dechová cvičení a meditace, vám pomohou ovládat úzkost, když jste ve tmě.
Jaké jsou komplikace nyktofobie?
Nyktofobie často jde ruku v ruce s nespavostí. Lidé, kteří mají problémy se spánkem, si mohou vyvinout strach ze tmy a lidé, kteří se tmy bojí, mají často problémy se spánkem. Mohou si vyvinout extrémní úzkost, když zhasnou světla nebo dokonce zavřou oči.
Aby se lidé s nyktofobií vyhnuli tmě, mohou se snažit spát se zapnutým světlem. Spaní se zapnutým světlem však může velmi ztížit klidný spánek.
Příliš málo spánku může způsobit extrémní únavu. Vyčerpání během dne může ztížit udržení si práce. Neléčená nyktofobie může způsobit problémy ve vztazích, zejména pokud se kvůli svým obavám vyhýbáte vycházení z domu po setmění.
Potíže se spánkem narušují vývoj vašeho dítěte a mohou vést k problémům s chováním nebo učením. Mohou také ovlivnit růst vašeho dítěte.
Kdy vyhledat pomoc
Sponzorováno
Pokud strach ze tmy zasahuje do každodenního života, brání ve spánku nebo vyvolává silné úzkosti, je vhodné obrátit se na psychologa či psychiatra. Včasná pomoc může výrazně zlepšit kvalitu života.
Studie a zdroje článku
- Nyctophy: Assessing the effectiveness of serious game for nyctophobia based on virtual reality by usability and heart rate monitoring Autor: Elshad Ryan Ardiyanto
- Zdroj obrázku: NewAfrica / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie
Přečtěte si také naše další články