Sponzorováno

Čím vším se můžete nakazit při líbání? Nemoci přenosné slinami 4.65/5 (17)

Čím vším se můžete nakazit při líbání?Myslíte si, že letmý dotek rtů se vám neublíží? Usvědčí vás opar nebo koutky. Pokud zapojíte i jazyk, získáte afty, spálu či mononukleózu. Nemusí to být tak stašné, ale raději čtěte dál.

Byl to nejhorší víkend jejího života. Martina musela jít s rodiči na oslavu sedmdesátky babičky, a proto zmeškala grilovačku – osmnácté narozeniny nejlepší kamarádky Emy. „Šli tam všichni spolužáci i můj přítel Tomáš. Ještě večer mi poslal zprávu, aby se mě zeptal, jak se mám. Tvrdil, že beze mě se tam bude i tak nudit a že půjde brzo domů. Ani ve snu mě nenapadlo, jak to celé dopadne,“ napsala nám mailem Martina. Když v neděli večer za ní přišel Tomáš, stěžoval si , že ho svědí rty. V pondělí ráno měl na nich herpes. Byla jen shoda náhod, že stejný puchýř zdobil i rty Martininé nejlepší kamarádky Emy?

Čím se můžete nakazit?

Líbání Martina s Emou mohlo skončit i mnohem hůř než puchýřem na rtu. „Velmi nebezpečně se mohou skončit i poměrně jednoduše vypadající infekce, které jsou způsobeny herpesvirem simplex. Například se zapálí mozkové blány a vytvoří se hemoragická – nekrotické ložiska na mozku,“ upozorňuje MUDr. Lukáš Greguš z Kliniky infektologové a geografické medicíny Univerzitní nemocnice na bratislavských Kramároch. Herpes, infekční koutky úst nebo spála po sobě zanechají viditelnou značku. Při líbání se však můžete nakazit všemi onemocněními, které se šíří kapénkami a jsou neviditelné. Zdroj vaší nákazy nemusí být napohled nemocný. Stačí, že nemoc přenáší. Hrozí vám virové infekce horních cest dýchacích, chřipka a mnohé bakteriální onemocnění – zánět krčních mandlí, angína, plicní chlamydie, zápal plic nebo černý kašel …

Nemoc mladých

Většina teenagerů se infekční mononukleózou nakazila právě při polibcích. Viry, které nemoc způsobují, se vylučují slinami. Zakázané polibky vás neprozradí ihned, inkubační doba je totiž dva až sedm týdnů. Nemoc si navíc na začátku snadno spletete s chřipkou. Objeví se bolesti svalů, kloubů, teploty, celková slabost a únava. U dětí probíhá nekomplikovaně, problematickou se stává až v adolescentním věku a dospělosti. K chřipkovým příznakům se přidruží povlaková angína, teploty a zánět lymfatických uzlin v krku. „Chorobné změny v nosní a nosohltanové dutině změní zvuk řeči. Víčka mírné opuchnou. Unavení a malátní pacienti si stěžují na výrazné problémy při polykání. Pro ucpání dýchacích cest se jim hůře dýchá,“ popisuje symptomy lékař. Infekční mononukleóza může závažně poškodit důležité orgány jako játra, slezinu, srdce, mozek.

Sponzorováno

Čím vším se nakazíte při polibcích?

Koutky!

Známe je všichni. Bolestivé trhlinky a praskliny v oblasti koutků úst, zánět jejich blízkého okolí i drobné krusty mohou mít různé příčiny. Odborně se nazývají infekční koutky úst a jsou doprovodným příznakem nerovnováhy v organismu. U menších dětí je původcem trhlin obvykle streptokoková infekce. U starších lidí, kterým se koutky opakují, jde obvykle o kvasinkovou infekci, případně smíšenou s bakteriální. Koutky milují diabetiky, lidi s hlubokým skusem, s poruchami trávení, s nedostatkem vitamínů B a železa. Trhlinky na ústech se objevují i ​​jako nežádoucí účinek léků nebo informují o skrytých infekčních ložiscích v těle. Koutek se může objevit do dvou až sedmi dnů od líbání.

Afty se objeví do 24 hodin

Existují tři typy aftů, ale nakazit se můžete pouze jedním druhem, herpetickými afty. Na začátku vypadají jako drobný puchýř a obvykle se uhnízdí na tvrdém patře nosohltanu či na povrchu jazyka. Léčí se jako herpetické infekce, nejúčinnější jsou systémové virostatika. Jedině tyto afty jsou nakažlivé. Po líbání se mohou objevit již do čtyřiadvacet hodin.

Ze žaludku do úst

Odborníci předpokládají, že při polibku, který trvá minimálně dvě minuty, se Helicobacter pylori přenese z úst do úst. A jak se tam ze žaludku dostane? Refluxem a říhnutím. Šťávy a potrava se vrátí i s bakteriemi zpět do ústní dutiny. Potrápí vás bolesti břicha, nechutenství, pocit plnosti, zvracení nebo nevolnost, časté říhání.

Zoubky

Varovným znakem ať je pro vás zánět dásně. Jejich barva je tmavočervená, dásně mohou být oteklé. „Parodontitidou se při jednom polibku nenakazíte, ale přenosná ústním kontaktem je určitě,“ říká zubař MUDr. Vladimír Zeman. Většinou jí trvá roky, než vás připraví o zuby. Pokud ji má jeden z partnerů, po letech stomatologové objeví bakterie, které způsobují parodontitidu, i u druhého z dvojice.

Pozor na syfilis. Postačuje i jeden polibek

Syfilisem se dá nakazit i z obyčejného polibku. Zejména, pokud má jeden z dvojice první stádium a syfilis je přítomen na mandlích nebo na sliznicích dutiny ústní. Tři týdny po nákaze se na místě, kde do těla vstoupila bakterie, vytvoří ranka a objeví nebolestivý vřed. V ústech ho nemůžete přehlédnout! Pokud přece, neléčený syfilis přejde do druhého stadia. Drobné červené fleky vyskáčou na boku hrudníku, dlaních nebo na chodidlech. Mohou vám začít vypadávat vlasy, krk pokryjí bílé skvrny či drobné vyrážky. Bez antibiotik to nezvládnete.

Sponzorováno

A co vy? Bojíte se nemocí při líbání nebo to prostě neřešíte? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Čím vším se můžete nakazit při líbání? Nemoci přenosné slinami”

  1. salomena napsal:

   Teda to je děsivý článek. Já jsem naštěstí měla tak maximálně opary a afty. Na afty sem kloktala a na opary používám náplasti Cosmos. Doufám, že nic z toho dalšího, o čem se v článku píše mě nečeká.

   • jirannek napsal:

    „Nejhorší smrt je z vyděšení “ a proto se líbejte a líbejte ..je to zdravé !!!
    A to tu píši bez ironie , zdravý člověk přežije vše a Ti co se bojí a chtějí žít ve sterilním prostředí nechť se bojí, jen se taky bojím, aby je to neděsilo k smrti,byli ji by blíž . Takže život žijte, aby jste ho žili …. a ne protrpěli strachem z možné nákazy !

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva