Obsah článku
- Vyplachování žaludku je lékařský postup, který se provádí k odstranění toxinů nebo nebezpečných látek, které byly požity ústy, ze žaludku.
- Vyplachování žaludku se obvykle provádí, pokud došlo k nedávnému požití toxické látky a pokud je zásah proveden v prvních hodinách po požití, předtím než se látky stihnou plně vstřebat do těla.
- Je zde důležité poznamenat, že vyplachování žaludku není vždy vhodné nebo účinné a může být spojeno s riziky, jako je aspirace tekutiny do plic nebo poškození sliznice žaludku. Proto by mělo být prováděno pouze na základě lékařského posouzení a pokud existuje vysoké riziko poškození nebo otravy toxickou látkou.
Vyplachování žaludku je postup, který může váš lékař provést, aby v případě nouze rychle vyprázdnil obsah vašeho žaludku.
Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o vyplachování žaludku, kdy se používá a jak funguje.
Kdy může být potřeba vypláchnout žaludek?
Váš lékař může nařídit výplach žaludku, pokud jste spolkli jed nebo se předávkovali prášky. Pokud jste spolkli něco jedovatého, jako je nějaká domácí chemikálie, jeďte se co nejdříve do nemocnice. Výplach žaludku je nejúspěšnější, pokud je provedeno do cca 3-4 hodin po požití jedovaté látky. Jakmile se jed dostane dále do vašeho trávicího traktu, provedením tohoto postupu jej neodstraníte.
Váš lékař může také nařídit výplach žaludku po určitých operacích v oblasti břicha, jako je gastrektomie (částečné nebo úplné odstranění žaludku). Výplach žaludku může pomoci udržet žaludek prázdný, zatímco se uzdravujete. V tomto případě nebudete jíst pevnou stravu, takže se do vašeho žaludku dostanou pouze řídké tekutiny. K odstranění kapalin se použije nízká úroveň sání.
Váš lékař může také použít vypláchnutí žaludku k těmto procedurám:
- odběr vzorku vaší žaludeční kyseliny
- uvolnění tlaku na vaše střeva, pokud jsou zablokovaná
- odsávání krve, pokud jste měli krvácení do žaludku
- vyčištění žaludku, pokud zvracíte krev během endoskopie horního gastrointestinálního traktu (GI), což je postup, při kterém vám lékař vloží sondu do jícnu, aby prozkoumal váš horní gastrointestinální trakt
- bezpečné provedení operace a omezení rizika aspirační pneumonie
- dekomprese žaludku během umělé plicní ventilace v nemocničním prostředí
Jak se připravit na vyplachování žaludku?
Pokud podstupujete výplach žaludku kvůli otravě, předávkování drogami nebo jiným nouzovým situacím, nebudete mít čas se na to předem připravit. Pokud však váš lékař nařídí výplach žaludku, aby třeba odebral vzorek vaší žaludeční kyseliny pro testování, může vás požádat, abyste se před výkonem postili nebo se vyhnuli užívání určitých léků.
Průběh – jak se provádí vyplachování žaludku?
Před zákrokem vám lékař může podat lék na znecitlivění krku. Většinou to udělá. To pomůže snížit dávení a podráždění. Poté vám do úst nebo nosu vloží lubrikovanou hadičku a provlékne ji jícnem do žaludku. Váš jícen je trubice, která spojuje vaše ústa se žaludkem.
Lékař může před aplikací výplachu postříkat hadičkou vodou nebo fyziologickým roztokem. Fyziologický roztok vás může chránit před nerovnováhou elektrolytů, ke které může dojít, když vám lékař odstraní tekutiny ze žaludku. Poté použije odsávání, aby odstranili obsah vašeho žaludku.
Sponzorováno
Pokud si necháte trubici zavést, když se zotavujete z břišní operace, váš lékař ji pravděpodobně nechá uvnitř, zatímco se budete léčit. Sestra pravděpodobně bude hadičku pravidelně proplachovat fyziologickým roztokem. To pomáhá udržet trubici otevřenou a zabrání to ucpání.
Zde je obecný postup vyplachování žaludku v bodech:
- Příprava pacienta: Pacient je nejprve stabilizován a monitorován. Pokud je to možné, bývá informován o postupu a souhlasí s ním. Poté je umístěn do polohy na boku nebo na zádech, aby se minimalizovalo riziko aspirace (vdechnutí tekutiny do plic). Výplach žaludku lze provést, když je jedinec vzhůru a plně spolupracuje, nebo v celkové anestezii. V případech snížené úrovně vědomí nebo vysokého rizika ohrožení dýchacích cest během procedury se obvykle provádí rychlá anestezie a tracheální intubace.
- Kvůli riziku aspirace v důsledku zvracení může být jedinec uložen do laterálního dekubitu (tj. vleže na boku) a Trendelenburgovy polohy (tj. s mírně skloněnou hlavou). Před umístěním orogastrické sondy se do úst umístí ústní dýchací trubice nebo skusový blok, aby se zabránilo překousnutí sondy.
- Zavedení žaludeční sondy: Lékař nebo zdravotnický personál zavede flexibilní plastovou sondou nebo hadici ústně do žaludku pacienta. Tato sonda je poté spojena s balonem na konci, který slouží k vytvoření podtlaku nebo k záchytu tekutiny.
- Vyplachování žaludku: Čistou tekutinou nebo fyziologickým roztokem navlhčená voda je opatrně nasávána do žaludku pomocí sady pro vyplachování. Tekutina je v žaludku smíchána s obsahem, aby se toxiny nebo nebezpečné látky zředily a odstranily.
- Odsávání obsahu: Poté, co se dostatečné množství tekutiny nasákne do žaludku, se obsah vypláchne zpět pomocí sady pro vyplachování nebo nasávání, čímž se odstraní toxin nebo nebezpečná látka.
- Kontrola: Po vypláchnutí žaludku je obsah žaludku zkontrolován, aby se zjistilo, zda byly odstraněny veškeré toxiny nebo nebezpečné látky.
Jaká jsou rizika vyplachování žaludku?
Vyplachování žaludku může být nepříjemné. Při zavádění trubice se vám může chtít zvracet (dávíte se). Poté můžete své hrdlo cítit jakoby podrážděně. To jsou však přechodné věci.
Vyplachování žaludku představuje i závažnější rizika. Jedním z nejčastějších je aspirační pneumonie. K ní dochází, když se část obsahu žaludku dostane do plic nebo dýchacích cest. Neléčená aspirační pneumonie může potenciálně vést k otoku plic, plicním abscesům nebo bakteriální pneumonii. Mezi příznaky aspirační pneumonie patří:
- bolest na hrudi
- sípání
- vykašlávání hlenu
- namodralý odstín vaší pokožky
- vyčerpání
- horečka
Mezi další rizika výplachu žaludku patří:
- křeče vašich hlasivek, které dočasně brání normálnímu dýchání
- trubice vstoupí do vašich dýchacích cest místo do jícnu
- hadička vám udělá díru v jícnu
- obsah žaludku se dostává dále do vašich útrob
- drobné krvácení
Jedná se spíše o výjimečná rizika. Poraďte se se svým lékařem o všech obavách, které máte ohledně výplachu žaludku. Může vám pomoci pochopit potenciální výhody a rizika.
Sponzorováno
Byli jste někdy na výplachu žaludku? Jaké to bylo? Napište nám o tom do komentářů. Budeme rádi.
Studie a zdroje článku
- Gastric lavage Autoři: W F Lanphear
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žaludek
Přečtěte si také naše další články