Osteopatický pohled na bolesti páteře – co ji způsobuje? 4.82/5 (11)

Osteopatický pohled na bolesti páteřeBolesti páteře patří mezi velmi časté zdravotní problémy. V akutním stádiu se projevují jako velmi nepříjemné a bolestivé, jindy zase jako chronická bolest, která vysiluje, trápí a unavuje již delší dobu.

Co způsobuje bolesti páteře?

Existuje mnoho faktorů, které způsobují bolesti páteře. Pokud prevence a léčení mají být úspěšné, musíme dobře porozumět příčině těchto problémů. Na počátku může být zranění nebo trauma, které se staly velmi dávno a my jsme je zanedbali.

Akumulace (hromadění) stresů v lidském těle

Bolesti páteře obvykle nevzniknou odrazu po nějakém zranění, protože naše tělo se dokáže adaptovat zraněním nebo traumatům a velmi dobře se přizpůsobuje různým stresovým situacím. Změny mechaniky páteře však způsobují zvýšené napětí, které se postupně akumuluje a až mnohem později přechází do bolestí a ztuhlého svalstva.

Epizody bolesti páteře mohou být spuštěny událostmi jako např. fyzická námaha, emocionální stres nebo nemoc. Někdy se stává, že už jen malé vypětí způsobí akutní bolesti a trvá nám podstatně delší dobu, než se z toho vyléčíme. Dlouhodobější léčení je znakem, že naše tělo dosáhlo svou kapacitu odolávat zraněním minulých i nynějších a jakoukoliv novou situaci už nedokáže překonat.
Během osteopatické léčení je podstatné nejdříve odstranit následky minulých zranění a až potom můžeme zmírnit akutní bolesti páteře a později zredukovat recidivy.

Další symptomy a problémy

Stresy způsobují problémy nejen v páteři ale i v jiných částech těla. Časté symptomy jsou např.: Přílišná únava, změny nálady, deprese, narušený spánek, bolesti hlavy a migrény, menstruační potíže, zažívací potíže, opakované infekce chřipky a angíny jsou důsledkem snížené imunity. Mnoho z těchto obtíží je možné zlepšit během naordinované osteopatické léčby.

Nejčastější druhy zranění a traumata

Existuje několik druhů zranění, které jsou častým přispěvatelem k chronickým bolestem páteře i když se nám často zdá, že v momentě zranění nezpůsobily žádnou bolest. Pojďme si některé z nich nyní blíže popsat (upozorňujeme, že to není seznam všech možných zranění páteře).

Pracovní zatížení

Stereotypní špatné držení těla při sezení za počítačem vystaví části vaší páteře nadměrnému zatížení, což pak vede k bolestem páteře. Můžeme tomu předcházet tím, že klademe důraz na správnou pozici při sezení. Osteopat vám poskytne odbornou radu a také přispěje k uvolnění hluboko zakořeněných spinálních poruch a změn pomocí osteopatické manuálních technik.

Zranění při zvedání předmětů

Zvedání těžkých nebo neforemných předmětů (např. nákupních tašek, nábytku ale i novorozenců, malých dětí) může způsobit nadměrné zatížení páteře pokud není provedeno správně. Pokud je páteř v té době nadměrně zatížena z nějakého dalšího důvodu (např. stres, nemoc, únava), často stačí jen zvednutí lehčího předmětu a zranění se okamžitě projeví v nejslabším bodě v páteři.

Automobilové zranění

V jakémkoliv automobilovém úraze, i když v relativně malé rychlosti, je tělo vystaveno rapidní změně rychlosti a může být prudce vymrštěny různými směry. Osteopat někdy dokáže cítit komponenty těchto různých napětí, které se často “uzamknou” v těle po automobilovém zranění. Celé tělo pak reaguje na toto zvýšené napětí, což se může projevovat zvýšenou únavou, bolestmi krční části páteře. Pokud tyto zvýšené napětí nejsou léčeny, tělo samo je nedokáže odstranit a zůstávají “uzamčeny” v těle během našeho života.

Časté úrazy páteře při automobilových zraněních

Krční páteř

Přetížení a natažení svalů a vazů (vazů) krční části páteře. Toto často vede k přetrvávajícím bolestem krku a hlavy a může vést k artritické (zánětům kloubů) změnám krční páteře.

Křížová část páteře

Křížová kost se často zablokuje do pánevních kostí což způsobí rigiditu (strnulost) a nepohyblivost pánevního prstence. Proto je důležité při osteopatické léčbě uvolnit tuto blokádu, jinak to může narušit správnou funkci celé páteře.

Hrudní koš

Bezpečnostní pásy často způsobí vytočení a kompresi hrudního koše. Časté nálezy z takových zranění jsou bolesti ramen a rukou, poruchy trávení, pálení žáhy, bolesti hrudníku.

Pády

Během pádu nebo uklouznutí je páteř často vystavena různým trhnutím nebo vytočení a její část se může zablokovat, zmáčknout, což způsobí změnu normální mechaniky. Pádu na “zadek” jsou škodlivé hlavně proto, že kromě zranění ve spodní části páteře, hmotosť hlavy může způsobit zranění v krční části páteře. Bolesti hlavy a krku jsou proto častými problémy po spadnutí a uklouznutí.

Přímé zranění

Jakékoliv přímé zranění např. kopnutí nebo nárazy mohou vytvořit změnu spinální mechaniky. I když v momentě zranění nic necítíme, tyto změny se mohou postupně akumulovat a zhoršovat což později vede k chronickým bolestem páteře a svalstva.

Údery do hlavy

Údery do hlavy mohou narušit jemné pohyby lebečních desek, a vrchních obratlů přičemž vzniká situace, která má rozsáhlé síti následky na celé tělo a jeho funkci. Vzniká zvýšené napětí v páteři, následkem úderu do hlavy se mění držení těla, protože páteř se takto adaptuje na změnu mechaniky hlavy a vrchní části obratlů.

Poporodní potíže

Během porodu matčina pánev prochází změnou tvaru a pohyblivosti, když hlava dítěte sestupuje. V mnoha případech se tato změna upraví samovolně, ale v některých těžkých případech k tomu nedojde a mechanika páteře a pánevního prstence se změní. To může způsobit širokou škálu problémů zahrnující bolesti páteře, zácpy, stresovou inkontinenci (neschopnost udržet moč nebo stolici), bolesti hlavy, změny v menstruaci a někdy postnatální depresi.

Dentální trauma

Nerovný zkus, můstky, vytržení zubů a zubní operace mohou způsobit změny v lebeční a krční mechanice, a tak vyvolat dalekosáhlé následky na naše tělo.

TIP: Přečtěte si o osteopatii více

VIDEO: Léčba bolesti páteře

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva