Sponzorováno

Zachraňte dítě, když vypije žíravinu, nemrznoucí směs či saponát 4.86/5 (7)

Zachraňte dítě, když vypije žíravinu, nemrznoucí směs či saponátVíte, co dělat, když vaše ratolest vypije například nebezpečnou kyselinu? Příběh předškoláka Martinka (3) ze Slovenska, který doma upil z nebezpečné žíraviny a skončil v nemocnici, varuje. Poradíme vám, co dělat, aby se Takové případy nestaly. A jak podat první pomoc? Čtěte dál!

1. Živočišné uhlí určitě ne!

„Když se dítě napije kyseliny nebe jiné látky s leptavými účinky, určitě mu nedávejte živočišné uhlí ani žádnou jinou látku, která vyvolává zvracení. Kdybyste vyvolali zvracení, ditě tím ještě více poškodíte! Žíravina bude totiž opět vracet přes jícen ven z těla, a tím znovu poleptá tkáň,“ zdůraznila Silvia Plačková z Národního toxikologického centra.

2. Vodu pouze tehdy, když ji snese

Podle odborníce na toxikologii je nejrozumnější nedělat nic a co nejrychleji zavolat záchranku nebo přímo odvezte dítě na pohotovost. „Některým dětem lze podat asi deci čisté vody. Ale i to jen těm dětem, které vodu příjmou. Násilím jim ji nedávejte,“ upozornila Silvia Plačková.

3. Saponát je méně nebezpečný

A co dělat, když dítě vypilo saponát, prací prášky, leštidla na nábytek? „Jde o přípravky, které nejsou až tak nebezpečné jako žíraviny. V podstatě jsou netoxické. Ale i zde platí, že není třeba vyvolávat zvracení. Vytvořená pěna při zvracení by vyvolala chemický zánět plic,“ varuje doktorka Plačková. I v tomto případě zajdete s dítětem co nejdříve na pohotovost.

Sponzorováno

4. Kdy vyvolat zvracení

Zcela jiná situace však je, když se vaše dítě napije nemrznoucí směsi nebe přípravku na hubení rostlinných škůdců nebe plevelů, ve kterém jsou pesticidy. „Tehdy je třeba vyvolat zvracení. Podejte nejméne 10 tablet živočišného uhlí rozdrceného v přiměřené množství vody,“ doporučila doktorka. „I tehdy však dítě okamžitě dopravte do nemocnice či na pohotovost,“ dodala.

Co když se chemikálie dostane do oka?

„Pokud jde o žíravinu, nemrznoucí směs či pesticid, oko vyplachujte vlažnou, sepíše chladnější vodou asi 10 až 15 minut,“ doporučila doktorka Plačková. „Výplachem je třeba od vnitřku oka směrem k vnějšímu koutku oka. Ne naopak. Zde dělají rodiče nejčastěji chybu. Pak volejte 155,“ dodal Boris Chmel, mluvčí záchranářů.

Na tyto látky pozor

Sponzorováno

K nebezpečným leptavým látkám v domácnosti patří různé přípravky na čištění sanitárních zařízení, odstraňovače vodního kamene, přípravky na odstraňování připálených tukov z trubek, sůl na skvrny, čisticí a lešticí prostředky do myčky nádobí, prostředky na čištění WC a sanitární keramiku. Dejte je co nejdále z dosahu dětí!

Jak dítě ochránit?

 • Kyseliny, zásady, nemrznoucí směsi, pesticidy skladujte v uzavřené skříni tak, aby se k nim dítě nedostalo.
 • Dětem vysvětlujte, že tyto látky jsou nebezpečné.
 • Pokud s těmito látkami pracujete, nenechávejte je tak, aby byly volně přístupné dětem.
 • Chemikálie skladujte jen v původních obalech, nepřelévejte je do jiných nádob, zejména ne do nádob, které se používají na potraviny.
 • Pokud se doposud nehoda přihodí, dítě vypilo chemikálii, vždy je vezmete k lékaři

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva