Sponzorováno

Prořezávání zoubků u miminek a kojenců – jak a čím dětem ulevit? 4.38/5 (8)

Když miminka bolí zoubky, mějte s nimi hlavně trpělivost

Když miminka bolí zoubky, mějte s nimi hlavně trpělivost

Růst zoubků je věc, kterou si musí projít každé jedno děťátko. Mnoho rodičů už dobře zná, co s sebou prořezávání zoubků může přinést. Některá miminka snášejí tento proces bez větších obtíží, jiná se pořádně trápí. Dá se nějak našim prckům prořezávání zoubků usnadnit?

Časté problémy

Prořezávání zoubků bývá často spojeno s mrzutostí miminka, jeho podrážděností, plačtivostí či nechutí k jídlu. Mohou se objevit i řidší stolice a zvýšená teplota (vysoké teploty však nelze automaticky spojovat s růstem zoubků!) či také neklidný spánek. Miminko se může neustále dožadovat nošení a pozornosti, protože prostě není ve své kůži a trápí ho bolesti.

Jak miminku pomoci při prořezávání zoubků?

Kousadla

Známe hned několik možných pomocníků, kteří mohou přinést úlevu od bolesti. Jedním z nejčastějších prostředků bývá například kousátko. Existuje množství různých druhů a dají se běžně koupit v obchodech s dětským zbožím. Dobrá jsou kousadla plněné tekutinou, které se dají chvilku vložit do lednice a pak takto zchlazená příjemně masírují a chladí bolavé dásně. Kromě toho dětičky ve fázi růstu zoubků rády koušou všechno možné, proto bychom jim měli dopřát různé hračky vhodné pro tento účel. Dají se koupit i masážní kartáčky, které mají gumové výčnělky, a jejich kousáním si děťátko masíruje dásně.

Pomoc z lékárny

Mnohé maminky mají zkušenost i s různými anestetickými gely na zoubky, které jsou k dostání v lékárnách. Jejich úkolem je znecitlivět bolavá místa, a tím ulevit děťátku od bolesti. V těchto přípravcích je obvykle na znecitlivění používána látka s názvem lidokain.
I když se tyto zubní gely dají běžně koupit v lékárně bez lékařského předpisu, je lépe se o jejich používání poradit s lékařem nebo alespoň s lékárníkem. Někteří dětští lékaři je totiž maminkám nedoporučují.

Léky na tišení bolesti

Někteří rodiče miminku rádi podávají při růstu zoubků i léky na tišení bolesti a teploty. Jde o léky na bázi paracetamolu nebo brufenu a existují ve formě sirupů, tablet nebo čípků. Přestože rodiče chtějí děťátku pomoci od bolesti, přece jen by při podávání těchto léků měli být opatrní a podávat je až jako poslední možnost, když jiné způsoby nepomáhají.

Sponzorováno

Homeopatie

Pokud jste nakloněná homeopatické léčbě, je možné miminku při růstu zoubků pomoci i homeopatiky. Určitě by je ale měl přesně na míru doporučit zkušený homeopat. Přečtěte si článek o uklidnění homeopatiky při prořezávání zoubků.

Jantar

Alternativním způsobem, jak zvládnout prořezávání zoubků lépe, je i jantar. Mnoho maminek nedá na tento nerost dopustit a miminkům dávají na krk jantarový náhrdelník. Tyto náhrdelníky se vyrábějí z pravého baltského jantaru, který je známý mnoha pozitivním dopadem na zdraví. Při nošení jantarového náhrdelníku na krku dítěte dochází k uvolňování léčivých silic a jejich pronikání do těla.
Jelikož se však jedná o náhrdelník, dítě by ho mělo nosit jen pod dohledem dospělé osoby a v žádném případě se nesmí používat jako hračka, případně dávat dítěti na žvýkání a podobně.
Tento způsob tišení bolesti při prořezávání zoubků je znám již mnoho let a v různých zemích má skutečně dlouhou a úspěšnou tradici.

Masáž dásní

Bolavému miminku určitě udělá dobře i masáž dásní vaším prstem. Je třeba mít samozřejmě důkladně umyté ruce a je možné omotat si prst i kouskem gázy nebo čistým bavlněným kapesníkem namočeným ve studené vodě. Jemná masáž dásní přinese alespoň chvilku úlevu od bolesti.

Co nedělat?

Kdysi se na zmírnění bolesti při růstu zoubků používal i alkohol a mnohé maminky tento způsob praktikují dodnes. Má to ale několik rizik. Organismus dítěte je v porovnání s dospělým mnohem menší a není známo, jaké množství alkoholu je vůbec pro takto malé dítě „bezpečné“. Tuto možnost si proto raději hned zakažte.
Opatrní byste měli být i s používáním bylinek. I když jsou to přírodní látky, mohou malému dítěti ublížit, případně jej můžete předávkovat nebo by mohlo dojít k alergické reakci.
Pokud se objeví vysoké teploty, nebo má děťátko průjmy či dokonce zvrací, objeví se nějaká vyrážka na kůži a podobně, nepřipisujte vše automaticky rostoucím zoubkům, ale raději konzultujte tyto příznaky s lékařem.
Růst zoubků dokáže některé miminka skutečně velmi potrápit. Snažte se proto v této fázi být více trpělivá, dopřát svému miminku hodně pozornosti, co nejvíce jej nosit (pomáhá i nošení v šátku či jiném vhodném nosiči) a věnovat se mu. Kromě všech jiných způsobů je právě rodičovská láska a náruč jedním z nejmocnějších „léků“ na uklidnění děťátka.

TIP: Jak pomoci dítěti při prořezávání prvních zoubků?

VIDEO: Když už vyrostou.. jak na péči o mléčné zoubky?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Prořezávání zoubků u miminek a kojenců – jak a čím dětem ulevit?”

  1. […] maminky si myslí, že to dělá z důvodu růstu a prořezávání zoubků a svědí ho dásničky. Tehdy jsou nejlepší kusadla a umyté gumové hračky. Jistý podíl […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva