Sponzorováno

Fyzické tresty dětí – bití dětem škodí. Proč se vyhnout fyzickým trestům? A jak jinak děti trestat? 4.77/5 (13)

Fyzické tresty dětí - bití dětem škodí. Proč se vyhnout fyzickým trestům? A jak jinak děti trestat?Odborníci se shodují v jednom – bití dětem škodí. Dělá z nich agresory, vede k úzkostem, poruchám při sexu atd. Proč se tedy fyzickým trestům vyhnout?

Bití dětem škodí, shodují se odborníci. A zvlášť opakované a příliš kruté. Výprasky typu »co se do něj vejde« rozhodně nevychovají lepšího člověka, naopak je pravděpodobné, že z dítěte vznikne agresor a násilník. Proč se tedy vyhýbat fyzickým trestům?

Bití vede k agresivitě

Je prokázáno, že dospělí, kteří byli v dětství trestáni fyzicky, jsou mnohem agresivnější, protože jsou zvyklí, že se vše řeší silou a pěstmi a výprask vidí jako jedinou formu řešení situací. Bití tedy jednoznačně vede k agresi.

Děti, které jsou bité, více zlobí

Rodiče zlobivé děti bitím často trestají z bezmoci, proto, že si neví rady. Jenže výprask v tomto případě není řešení. Kolumbijští vědci ve své studii prokázali, že děti dělá bití paradoxně ještě zlobivější. Čím je dítě starší, tím je to patrnější. Ty, které dostávaly výprask pravidelně od pěti let výše, zlobily více v porovnání s vrstevníky, které rodiče netrestaly.

Bití vede k úzkostem

Celosvětová studie zabývající se bitím dětí prokázala, že na něm není pozitivního nic, právě naopak. Kromě toho, že je cestou k agresivitě, vede u dětí také k úzkostem, které pak těžko zvládají. Bití může být také příčinou řady emocionálních poruch.

Bití ničí samostatné myšlení

Experti soudí – pokud děti často fyzicky trestáte, vede to k tomu, že nad svým chováním přestanou přemýšlet. Udělají, co jste jim nařídila jen proto, aby se vyhnuly trestu. Bití ničí samostatné myšlení a potlačuje osobnost.

Bití vede k útěkům z domova

U řady dětí, které rodiče opakovaně fyzicky trestali, se objevují tendence utíkat z domova a mají s rodiči neustálé konflikty.

Bití vede ke drogám a alkoholu

Odborníci poukazují na to, že z dětí vystavených fyzickým trestům rostou špatně kontrolovatelní jedinci, kteří často velmi brzy sahají po drogách a alkoholu. Objevuje se mezi nimi také větší procento těch, kteří mají potíže s poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie) a se sebepoškozováním.

Bití vede k problémům v sexu

Američtí vědci prokázali, že lidé, které rodiče v dětství bili, mívají často problémy v sexu. Mají sklon k rizikovému chování, milování bez ochrany, masochismu, či k násilnému nucení partnera do sexuálních praktik.

Bití ničí vztah s rodiči

Facka či naplácání na zadek přece není bití, říká nemálo rodičů. Jenomže mezi plácnutím a výpraskem je velmi tenká hranice. Experti soudí, že kdo bije dítě málo, většinou přidává, protože proti menšímu fyzickému trestu začne být potomek brzy imunní. Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být. Zničí se tak jejich vzájemný vztah.

Nic z toho nechcete, ne? Proto děti nebijte. Nevede to k ničemu dobrému.

Sponzorováno

A jak tedy děti trestat?

Výprask je jedním z nejvíce diskutovaných témat rodičovství. Zatímco většina pediatrů a rodičů odborníci nedoporučují výprask, jak jsme zmínili výše, drtivá většina rodičů po celém světě přiznává, že se občas neudrží a výprask svým dětem dá.

Pro mnoho rodičů může být fyzický trest cítit nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak změnit chování dítěte. Často to funguje, ale jen v krátkodobém horizontu.

Pokud hledáte alternativu k výprasku, zde je několik způsobů, jak vaše dítě „disciplinovat“ bez fyzického trestu.

1. Zavřete dítě na chvíli do pokojíku, ať se tam uklidní

Bít děti za špatné chování (zejména za agresi) jim dává smíšenou informaci. Vaše dítě se bude divit, proč je v pořádku, abyste ho bili, ale není v pořádku, aby dítě bilo sourozence. Umístění dítěte do pokojíku může být mnohem lepší alternativou. Když se to dělá správně, tento trest učí děti, jak se uklidnit, což je docela užitečná životní dovednost.

2. Omezte na čas nějaké výhody a privilegia

Zakažte dítěti TV, videohry, jeho oblíbenou hračku nebo zábavnou činnost na celý den a bude mít připomínku, že tuto chybu už pak nezopakuje. Obvykle je 24 hodin dost dlouho na to, aby se vaše dítě poučilo se ze své chyby.

3. Vyučujte nové dovednosti

Jedním z hlavních problémů s výpraskem je, že neučí vaše dítě, jak se chovat lépe. Raději učte vaše dítě, jak se uklidnit pro příště, když je naštvané. Děti mají prospěch z takového učení – učí se, jak řešit problémy, řídit své emoce a jak dělat kompromisy. Když rodiče učí tyto dovednosti, mohou tím výrazně snížit problémy s chováním dítěte. Používejte disciplínu, která je zaměřena na výuku, ne na trestání.

4. Vyvozujte ze situací logické důsledky

Logické důsledky jsou skvělý způsob, jak pomoci dětem, které se potýkají se specifickými problémy v chování. Logické důsledky jsou specificky vázány na špatné chování. Pokud vaše dítě například nedojí večeři, nenechte ho dát si nějakou mňamku. Nebo pokud odmítne uklidit svoje autíčka, nedovolte mu, aby si s nimi hrálo po zbytek dne. Spojení důsledků přímo s problémem chování pomáhá dětem vidět, že jejich volby a chování mají přímé důsledky.

5. Odměňujte dobré chování

Namísto toho, aby trestali dítě za špatné chování, odměňte ho za dobré chování. Pokud například se vaše dítě pere se svými sourozenci často, vytvořte systém odměn, který ho motivuje, aby s nimi vycházel lépe. Poskytnutí pobídky k lepšímu chování může mít dost pozitivní efekt. Odměny pomáhají dětem soustředit se na to, co potřebují, aby si vytvořily tato privilegia.

A také dítě hodně chvalte. Nenadávejte. Chvalte za dobré chování.

A jaké tresty pro děti máte vyzkoušeny vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Fyzické trestání dětí – mělo by se zakázat zákonem?

VIDEO: Fyzické tresty na dětech? Nemají smysl, ale lepší je plácnout, než psychicky týrat, říká Mertin

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva