Sponzorováno

Devět tipů, jak ztlumit špatný dopad rozvodu na dítě 4.86/5 (28)

Devět tipů, jak ztlumit špatný dopad rozvodu na dítěRozpad manželství je právní akt, který bývá bolestivý pro všechny zúčastněné. Zvláště pro děti. Rozvod, i ten v přátelském duchu, nese s sebou bolestivé aspekty a ovlivňuje život všech zúčastněných. Zvláště pro děti může představovat radikální zvrat v jejich existenci. Jak zabránit, aby zasáhl do jejich životního směřování co nejméně bolestivě? V první řadě je nevtahujte do svých bouřlivých emocí. Následující tipy vám v tom také pomohou.

Jak ochránit dítě před negativními dopady rozvodu?

1. Nepomlouvejte ani nenadávejte na druhého rodiče před dětmi. Rozvodu často předcházejí mnohé negativní emoce a vzájemné ubližování. No neubližujte i dětem tím, že budete tlačit na ně, aby si vytvořili o druhém rodiči negativní názor, i když si ho zaslouží. To už nechte na nich. Čím starší dítě, tím dříve to pochopí.

2. Snažte se skrýt vaše nepřátelství před dětmi. Bouřlivé hádky, výlevy či hysterické scény. Každé dítě to vnímá velmi bolestivě a citlivě. Jednou z jeho možných reakcí může být sebeobviňování. Dítě často nechápe, proč lidé, které miluje, si tak najednou začali ubližovat a příčinu vztahuje na sebe.

Sponzorováno

3. Ujistěte vaše dítě, že se nerozvádí kvůli němu. Citlivá dětská duše to potřebuje vědět, aby se nezačala trápit.

4. Nesnažte se svého potomka získat na svou stranu. Zejména nezačínejte si ho kupovat nebo ho citově vydírat. Takové projevy chování jsou zátěž na emocionální nezralou osobnost dítěte. Nemuselo by ji unést nebo by se to otočilo vůči vám.

5. Dohodněte se na zdravé spolupráci ve výchově. I když přestáváte být manžely, rodičovská role vám zůstane po celý život. A zato, co se mezi vámi stalo, vaše dítě určitě nemůže.

6. Neporušujte výchovné pravidla vašeho ex. Když máte pocit, že nejsou správné, zkuste se s exmanželem nejdříve dohodnout na jejich změně. Rozdílnost pravidel vzbuzuje chaos a nejistotu. Dítě pak neví, co je správné a co špatné. Takové chování se otočí vůči každému rodiči dvojnásob. Častým důsledkem bývá, že si vás dítě přestane vážit.

7. Pokud máte problém se vzájemné dohodnout, zkuste vyhledat odbornou pomoc.

8. Nepomlouvejte ani exmanželovi blízké či příbuzné před dětmi. Vaše ratolesti si k nim často vytvořili pozitivní vztah a špatné věci, které jim o nich říkáte, vzbudí v dětech další rozpor, nesoulad a nejistotu.

9. Vaše dítě v tomto období potřebuje cítit dvakrát více vaší lásky než jindy, a to od obou rodičů. Ujistěte ho, že i když jste se s partnerem navzájem přestali milovat, vaše láska k vašemu dítěti je trvalá a nezměněna, neskončí rozvodem.

VIDEO: Jak na dítě při rozvodu?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva