Sponzorováno

Helmintofobie (skolecifobie) – strach z červů – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (6)

  • Helmintofobie je iracionální strach z červů, který může výrazně ovlivnit každodenní život.
  • Mezi příznaky patří fyzické projevy úzkosti, panické záchvaty a vyhýbavé chování.
  • Vznik fobie může souviset s vrozenou úzkostí, traumatickými zážitky nebo kulturními vlivy.
  • Léčba spočívá hlavně v psychoterapii, zejména kognitivně-behaviorální a expoziční terapii.

Pokud strach z červů ovlivňuje váš každodenní život, omezuje vás v práci, ve vztazích nebo volnočasových aktivitách, je vhodné obrátit se na psychiatra nebo psychologa.

Pokud strach z červů ovlivňuje váš každodenní život, omezuje vás v práci, ve vztazích nebo volnočasových aktivitách, je vhodné obrátit se na psychiatra nebo psychologa.

Helmintofobie je specifická fobie, která se projevuje intenzivním a iracionálním strachem z červů. I když se o této fobii často nemluví, může se vyskytovat u dětí i dospělých a někdy výrazně zasahovat do každodenního života. Lidé s helmintofobií se mohou vyhýbat zahradničení, kontaktu s přírodou nebo dokonce určitým potravinám. Včasné rozpoznání a léčba jsou důležité, protože neléčená fobie může vést k rozvoji dalších úzkostných poruch.

Někdy se pro tuto fobii používá i název skolecifobie. Slovo skolecifobie pochází z řeckého slova scoleci, které znamená parazitičtí červi, a phobos, které znamená hluboký strach nebo odpor. Helmintofobie je sekundární strach z napadení vlastního těla červy (Helmintho je další řecké slovo pro červy).

Příznaky helmintofobie

Helmintofobie se může projevovat různými fyzickými, psychickými i behaviorálními příznaky:

  • silný pocit strachu nebo odporu při pomyšlení na červy
  • panické záchvaty při pohledu na červy (živé, na obrázku či ve filmu)
  • zrychlený tep, pocení, třes, závratě
  • nevolnost nebo pocit na omdlení
  • nutkavé vyhýbání se místům, kde by mohli být červi (zahrady, komposty, příroda)
  • přehnané kontroly potravin nebo prostředí, zda neobsahují červy

Možné příčiny helmintofobie

Helmintofobie může mít různé příčiny. U některých lidí hraje roli vrozená citlivost k úzkosti a strachu z infekce či kontaminace. V jiných případech může být spouštěčem traumatická událost, například nepříjemný zážitek s parazity v dětství.

Sponzorováno

Své může sehrát také vliv médií – některé hororové filmy nebo zprávy o parazitárních onemocněních mohou tento strach posílit. Kulturní a rodinné postoje k hygieně a čistotě rovněž ovlivňují, jak se člověk na červy dívá a zda u něj může vzniknout patologický strach.

Diagnostika

Diagnózu helmintofobie stanovuje psychiatr nebo klinický psycholog. Základem je podrobná anamnéza, rozhovor s pacientem o jeho obavách, spouštěčích a dopadu fobie na každodenní život. K posouzení míry úzkosti mohou být použity i standardizované dotazníky a škály. Je důležité vyloučit jiné psychické poruchy, které mohou s helmintofobií souviset.

Možnosti léčby helmintofobie

Základem léčby je psychoterapie, zejména kognitivně-behaviorální terapie, která pomáhá měnit myšlenkové vzorce a chování spojené se strachem. Efektivní je také expoziční terapie, při které se pacient postupně učí bezpečně čelit podnětům, které strach vyvolávají.

V některých případech může lékař doporučit farmakoterapii – krátkodobé podávání léků proti úzkosti nebo antidepresiv, zejména pokud fobie výrazně narušuje běžné fungování. Prognóza je u specifických fobií obecně dobrá, zvláště pokud člověk léčbu aktivně podstupuje a spolupracuje.

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Pokud strach z červů ovlivňuje váš každodenní život, omezuje vás v práci, ve vztazích nebo volnočasových aktivitách, je vhodné obrátit se na psychiatra nebo psychologa. Odborník pomůže stanovit diagnózu a navrhnout vhodný plán léčby, který vám může výrazně ulevit.

Sponzorováno

Helmintofobie může být pro postižené velmi zatěžující, ale díky vhodné psychoterapii a odborné péči je možné tento strach překonat a zlepšit kvalitu života. Nebojte se proto vyhledat pomoc, pokud trpíte intenzivním strachem z červů nebo podobnou fobií.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku: Perysty / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva