Obsah článku
- Obrna hlasivek (odborně paréza nebo paralýza hlasivek) je stav, kdy jedna nebo obě hlasivky ztrácí schopnost pohybu – buď částečně (paréza), nebo úplně (paralýza).
- Obrna (paralýza) hlasivek může způsobovat problémy s hlasem, dýcháním i polykáním.
- Obrna je obvykle způsobena poškozením nebo útlakem nervu, který ovládá hlasivky – konkrétně tzv. nervus recurrens (větvička bloudivého nervu – nervus vagus).
- U některých virových nebo pooperačních příčin může dojít ke spontánnímu zlepšení během několika měsíců.
K paralýze hlasivek dochází, když nemůžete ovládat svaly, které pohybují jednou nebo oběma hlasivkami. Hlasivky, které se nemohou zavřít, mohou nechat prostor pro vniknutí potravy, tekutin a slin do průdušnice a plic. Mohou se objevit problémy s dýcháním, polykáním a mluvením. Lékaři léčí tento stav hlasovou terapií a chirurgickým zákrokem.
Co je paralýza hlasivek (ochrnutí hlasivek)?
Obrna hlasivek je tedy stav, při kterém dojde k poruše hybnosti jedné nebo obou hlasivek. Může se jednat o částečnou ztrátu pohyblivosti (tzv. paréza) nebo úplnou ztrátu (tzv. paralýza). Tento stav může významně ovlivnit hlas, dýchání i schopnost bezpečně polykat.
Hlasivky jsou dva svalové pásy uvnitř hrtanu, které se nacházejí nad průdušnicí. Otevírají se při dýchání, aby jimi mohl procházet vzduch. Zavírají se při polykání, aby zabránily proniknutí jídla a pití do průdušnice. Když mluvíte nebo zpíváte, hlasivky se dotýkají. Plíce jimi propouštějí vzduch, což způsobuje jejich vibrace a vydávání zvuků.

Hlasivky – ilustrace
Při paralýze hlasivek poškození nervů brání svalům uvnitř hlasivek ve správném otevírání a zavírání. V důsledku toho můžete mít potíže s mluvením, polykáním nebo dokonce dýcháním – to vše jsou funkce, které závisí na pohybu hlasivek.
Jaké jsou typy paralýzy hlasivek?
Paralýza hlasivek může postihnout jednu hlasivku (jednostranná paralýza) nebo obě hlasivky (oboustranná paralýza):
- Jednostranná paralýza hlasivek: Paralyzovaná je pouze jedna hlasivka. Pokud se jedna hlasivka nepohybuje tak, jak by měla, můžete mít potíže s mluvením nebo (v závažnějších případech) s polykáním. Problémy s dýcháním se zde obvykle nevyskytují, pokud je paralýza pouze jedna hlasivka.
- Bilaterální paralýza hlasivek: Paralyzované jsou obě hlasivky. Pokud jsou paralyzované obě hlasivky, obvykle se dostanou velmi blízko k sobě, což způsobuje nebezpečně úzké dýchací cesty. Můžete mít potíže s dýcháním, které může být bez léčby i život ohrožující.
Jednostranná paralýza hlasivek je mnohem častější než oboustranná paralýza hlasivek. Je vlastně celkem vzácné, aby byly paralyzovány obě hlasivky. Přesto oba typy této paralýzy mohou postihnout kohokoli v jakémkoli věku.
Jak závažná je paralýza hlasivek?
Jednostranná paralýza hlasivek může být v závažnosti od mírné po těžkou. Mírné případy mohou například jen ztěžovat mluvení. V závažnějších případech se může při mluvení objevit dušnost. Při jídle nebo pití můžete kašlat nebo se dusit.
Při bilaterální paralýze hlasivek se hlasivky mohou příliš přiblížit k sobě, což ztěžuje dýchání. Může být ovlivněno i polykání. Jídlo nebo pití se vám může dostat do průdušnice a plic a způsobit aspirační pneumonii.
Pokud máte potíže s dýcháním nebo polykáním, okamžitě vyhledejte lékaře.
Příčiny – co způsobuje obrnu hlasivek?
Nejčastější příčinou je poškození nervu, který ovládá hlasivky – tzv. n. laryngeus recurrens. Mezi hlavní příčiny patří:
- Chirurgické zákroky v oblasti krku nebo hrudníku (zejména štítná žláza, srdce, plíce)
- Nádory v oblasti krku, hrudníku, mozku nebo plic – rakovinné (maligní) nádory i nezhoubné (benigní) nádory mohou tlačit na nervy v hlasivkách a způsobovat jejich poškození. Jak rakovina štítné žlázy, tak uzlíky na štítné žláze mohou tyto nervy poškodit.
- Virové infekce, které postihují nervový systém
- Poranění při úrazech krku nebo páteře
- Neurologická onemocnění (např. roztroušená skleróza)
- Cévní mozková příhoda (mrtvice)
- Jedovaté látky: Toxiny, včetně olova, rtuti a arsenu, mohou poškodit nervovou tkáň.
- Idiopatická (neznámá) příčina – lékaři ne vždy dokáží určit přesnou příčinu. Tyto případy paralýzy hlasivek se nazývají idiopatické.
Příznaky paralýzy hlasivek
Jednostranná obrna
- Chrapot nebo slabý hlas
- Přeskakující nebo unavený hlas
- Problémy s mluvením nahlas
- Kašel nebo dušení při jídle (vdechnutí tekutin či potravy)
Oboustranná obrna
- Vážné dýchací potíže (na to pozor!)
- Hlas může být paradoxně méně postižen
- Může být nutná urgentní tracheostomie (chirurgické vytvoření dýchacího otvoru v krku)
Jaký je to pocit, když máte ochrnutou hlasivku?
Nemusíte cítit pocity přímo z hlasivek. Místo toho budete cítit příznaky vyplývající z ochrnuté hlasivky. Pocit může být jako únava, když vyčerpáváte svou energii a snažíte se nasát do plic více vzduchu nebo dosáhnout toho, aby váš hlas zněl tak, jak byste chtěli. Pokud se vám jídlo nebo pití dostane do průdušnice, může to být pocit, jako byste se dusili. Někteří lidé s ochrnutými hlasivkami mají pocit, že mají v krku neustále hlen, který nemohou vykašlat.
Sponzorováno
Můžete mluvit s ochrnutím hlasivek?
Mnoho lidí s ochrnutím hlasivek stále může mluvit, ale může to vyžadovat větší úsilí. Můžete si všimnout změn ve zvuku vašeho hlasu. Při mluvení se můžete zadýchávat. Pokud je vaše ochrnutí závažnější, můžete ztratit hlas úplně.
Diagnostika
K určení příčiny obrny hlasivek se používá několik metod:
- Laryngoskopie: endoskopické vyšetření hlasivek přes nos nebo ústa
- Neurologické vyšetření: pro vyloučení poškození centrálního nervového systému
- Zobrazovací metody: CT, MRI – pro detekci nádorů, útlaku nervu nebo jiných strukturálních problémů
- EMG hlasivek: elektromyografie sledující svalovou aktivitu hlasivek
Léčba paralýzy hlasivek
Léčba závisí na závažnosti paralýzy a na příznacích pacienta. Pokud je paralýza mírná, můžete potřebovat hlasovou terapii ke zlepšení funkce hlasivek. Během terapie provádíte speciální cvičení, která posilují hlasivky, pomáhají vám ovládat svaly, které vám pomáhají mluvit, a zlepšují dýchání při mluvení.
Způsob léčby obecně tedy závisí na příčině, závažnosti stavu a době trvání obtíží:
Léčba jednostranné paralýzy hlasivek
Při jednostranné paralýze hlasivek se poskytovatelé péče často rozhodnou odložit operaci až o rok, aby se stav zlepšil. Někdy je hlasivka pouze pohmožděná nebo natažená a potřebuje čas na regeneraci. To může trvat měsíce. Hlasová terapie prováděná logopedem se specializací na hlasovou péči může být někdy velmi účinná a pomoci posílit hlas, pokud je problém mírný/středně závažný.
Laryngolog může doporučit operaci nebo injekci do hlasivek, která pomůže zlepšit hlas, polykání a dýchací potíže. Možnosti jsou:
- Injekce výplně (injekce do hlasivek): Lékař může injekčně aplikovat výplňový materiál pomocí jehly. Existuje několik typů bezpečných výplňových materiálů. Výplň uzavírá mezeru mezi hlasivkami.
- Vložení implantátu hlasivek (operace laryngeální struktury): Při ní lékař umístí implantát do hlasivek. Většina implantátů je silikonová. Implantát drží paralyzovanou hlasivku na místě a pomáhá oběma hlasivkám se uzavřít. Mezi zákroky patří medializační laryngoplastika (tyreoplastika).
- Operace nervů (reinervace): Lékař odebere nerv, který se spojuje s jinými svaly na krku, a znovu ho připojí k nervu, který pohybuje hlasivkami. Tento zákrok nezpůsobuje žádné problémy s ostatními svaly na krku.
Léčba bilaterální paralýzy hlasivek
Lidé s oběma paralyzovanými hlasivkami mohou mít nebezpečně úzké dýchací cesty. Často potřebují tracheostomii k otevření dýchacích cest a usnadnění dýchání.
Během tohoto zákroku lékař provede řez a zavede hadičku do krku. Hadička otevírá dýchací cesty a pomáhá pacientovi dýchat. Někdy může lékař laserem odstranit část zadní části jedné nebo obou hlasivek, aby rozšířil dýchací cesty a vytvořil tak více prostoru pro dýchání. Dalším zákrokem, který pacientovi dlouhodobě pomůže dýchat, pokud má tracheostomii, je tracheostomie bez hadičky.
Obecně tedy:
1. Konzervativní léčba
- Hlasová rehabilitace s foniatrem nebo logopedem
- Pravidelné sledování (v některých případech dojde ke spontánnímu zlepšení)
2. Chirurgická léčba
- Tyreoplastika (mediální fixace hlasivky): chirurgické přiblížení ochrnuté hlasivky ke zdravé
- Reinnervace hlasivky: připojení jiného nervu ke svalům hlasivky
- Tracheostomie: při těžké dušnosti u oboustranné obrny
Prognóza
V mnoha případech může dojít ke zlepšení během 6–12 měsíců, zejména pokud byla příčina přechodná (např. po virové infekci
nebo operaci). U trvalého poškození je možné výrazně zlepšit kvalitu života pomocí operace nebo rehabilitace.
Kdy vyhledat lékaře?
Navštivte ORL lékaře nebo foniatra, pokud máte:
- Chrapot trvající déle než 2 týdny
- Problémy s dýcháním
- Kašel při polykání
- Změny hlasu po operaci nebo infekci
Jak zabránit paralýze hlasivek?
Paralýze hlasivek se nelze vždy vyhnout. Pokud máte onemocnění, které zvyšuje vaše riziko, poraďte se se svým lékařem. Lékař vám může doporučit pravidelné kontroly k otestování hlasivek. Možná budete potřebovat hlasovou terapii ke zlepšení funkce hlasivek.
Jaký je výhled u lidí s paralýzou hlasivek?
Mnoho případů paralýzy hlasivek se může časem samo od sebe zlepšit. Hlasová terapie a někdy i injekce výplní mohou pomoci zmírnit pacientovi příznaky, zatímco čeká na zotavení hlasivek. Pokud je vaše hlasivka trvale paralyzovaná, je léčbou volby implantát, který ji udrží na místě. Vzácně může být nutné, aby váš lékař implantát znovu upravil, pokud se pohne z místa.
Sponzorováno
Díky léčbě mnoho lidí po paralýze hlasivek znovu získá schopnost mluvit a polykat. Vaše prognóza závisí na několika faktorech, včetně toho, zda paralýza postihla jednu nebo obě hlasivky a zda je mírná nebo těžká.
Studie a zdroje článku
- Bilateral Vocal Cord Paralysis Autoři: Irim Salik; Ryan Winters.
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krk a zdraví
Přečtěte si také naše další články