Sponzorováno

Cestovní lékárnička – co vše by měla obsahovat? 4.8/5 (5)

Cestovní lékárnička - co vše by měla obsahovat?Máme tu letní sezónu, kdy ve větší míře podnikáme různé dovolené, výlety a cesty. Součástí zavazadla každého cestovatele by rozhodně měla být i lékárnička. O jejím složení rozhoduje více faktorů: cíl cesty (destinace), způsob ubytování a stravování, ale i to, zda cestujeme sami, s dětmi, případně staršími lidmi, ať jsme alergici, zda užíváme pravidelně nějaké léky, náš celkový zdravotní stav a pod. Všechny tyto faktory bychom měli zvážit při přípravě cestovní lékárničky.

Abychom se vyhnuli zbytečné panice a nepříjemnostem před cestou, je dobré vytvořit si v dostatečném předstihu seznam. O to více, pokud potřebujeme během pobytu mimo i léky vázané na lékařský předpis. Většina léků, zda zdravotnických prostředků se dá sehnat i v zahraničí (samozřejmě závisí na místa pobytu), avšak netřeba se na to spoléhat. Některé mají jiný název, mohou být dražší, ale záleží i fakt, že námi ověřený a ihned dostupný preparát přispěje k našemu většímu klidu, pokud se opravdu vyskytnou problémy.

Na co myslet v první řadě

Na paměti bychom měli mít především léky, které užíváme pravidelně. Institut očkování a cestovní medicíny na svém portále radí mít tyto léky sbalené i s 30% rezervou. Zde je na místě zmínit i léky proti alergii. Netýkají se však jen alergiků. Podráždění pokožky od slunce, či od kousnutí hmyzem, ale i kožní reakce na nějaké netypické jídlo mohou potrápit i „nealergiky“. Tehdy pomohou antihistaminika (léky proti alergické reakci) ve formě tablet nebo i chladivý gel.

Další skupinu tvoří léky proti bolesti. Hlava, zuby, záda, či menstruační bolesti nás vědí udeřit i na dovolené. Zejména, pokud už máme bolesti zažité, resp. pokud jsou očekávané. Na trhu existuje několik typů preparátů na tišení bolestí a každý si tak může vybrat, co mu nejlépe vyhovuje.
Obvazy, náplasti a prostředky na dezinfekci jsou také nezbytnou součástí lékárničky. Zejména při cestách s dětmi je vhodné mít po ruce přípravky na drobná poranění a oděrky.

Trávení

Asi nejčastějším problémem, který trápí cestovatele je průjem a problémy s trávením vůbec. Nejen netradiční složení stravy, ale i stres ze samotného cestování, na který tělo reaguje může vyvolávat potíže s trávením. Proto je dobré pamatovat i na produkty, které dokážou zastavit průjem, zvracení. Při průjmech navíc hrozí riziko dehydratace (zvláště u malých dětí). K tomuto účelu jsou na trhu různé rehydratační roztoky, které zavodní organismus a doplní i ztrátu minerálů.

Sponzorováno

TIP: Jak předejít zácpě na dovolené?

Slunce, moře a klimatizace

Dalším častým problémem, který se vyskytuje při cestách za sluncem je „spálená“ kůže. Třeba myslet v první řadě na prevenci, ale pokud už potíže tohoto druhu nastanou, kromě tradičních způsobů (potírání jogurtem) pomohou i např. přípravky s panthenolem, či vápníková mast. Slunce i voda mohou také způsobit zánět očí a uší, zejména u citlivějších jedinců. Na uši zabírají ušní kapky, které potlačují bolest a začínající zánět. Naše oči při zánětu zase ocení kapky s obsahem antiseptika. Pokud jsou oči podrážděné z klimatizace, či dlouhé jízdy, jsou vhodné kapky na unavené oči, které působí uklidňujícím a mají dezinfekční účinek.

Přechod z rozpálených míst do klimatizovaných místností nám může velmi snadno způsobit nachlazení a s tím spojené nepříjemnosti jako je rýma, kašel, v horším případě můžeme skončit s angínou. Tady jako první pomoc poslouží léky na snížení teploty, přípravky na znecitlivění či dezinfekci zapáleného hrdla, přípravky proti kašli.

Kinetóza

Cestovní nevolností (kinetózou) netrpí jen děti, ale i dospělí. Nepříjemné závratě, kroucení a bolesti hlavy, či zvracení umí z cestování udělat doslova utrpení. Někomu bývá špatně v autě, autobuse, jinému v letadle, a dalších může mořit kolísání na lodi. Na zklidnění podrážděných center rovnováhy existují na trhu volně prodejné léky, které zmírní obtíže, aby cestování opravdu nebylo jen trápením.

Jaký preparát vybrat?

Na internetu jsou dostupné hotové cestovní seznamy léků určených na jednotlivé potíže, i s dávkováním. Stačí si z nich jen vybrat vhodný preparát na základě zkušeností, či rady lékaře nebo lékárníka. Při cestách do exotických míst třeba samozřejmě myslet i na další specifické ohrožení a potřebné očkování.

A co máte v cestovní lékárničce vy?

A dále si přečtěte

VIDEO: Co v lékarničce nosí vojáci na misích?

VIDEO: Vybavení lékárničky do přírody

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Cestovní lékárnička – co vše by měla obsahovat?”

  1. lékárničky napsal:

   Hezký článek, jen mi tady chybí kalcium pro prevenci alergických reakcí.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva