Sponzorováno

Ruptura dělohy – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (13)

 • Ruptura dělohy je vážný a život ohrožující stav, při kterém dochází k prasknutí stěny dělohy. Toto je mimořádně vážná komplikace těhotenství a porodu, která může ohrozit matku i plod.
 • Ruptura dělohy se může vyskytnout během porodu, obvykle v průběhu práce nebo těsně po ní.
 • Příznaky ruptury dělohy mohou být: bolest v podbřišku, rychlý srdeční tep, pokles krevního tlaku, ztráta vědomí a krvácení. Tento stav je považován za naléhavou lékařskou situaci a vyžaduje okamžitou lékařskou péči a chirurgický zákrok.
 • Ruptura dělohy je vzácná, ale velmi vážná komplikace, která vyžaduje rychlou a účinnou reakci lékařského týmu. Pokud máte obavy ohledně porodu nebo jste v těhotenství, je důležité diskutovat o svých obavách a otázkách s vaším lékařem nebo porodníkem.

Každý rok v Evropě miliony žen úspěšně porodí zdravé děti. Ale ne všechny ženy mají hladký porod. Během porodu může nastat několik komplikací, z nichž některé představují riziko pro matku i dítě.

Ruptura dělohy je vzácná, ale závažná porodní komplikace, která se může objevit během vaginálního porodu. Ruptura dělohy způsobuje roztržení dělohy matky, takže její dítě „vklouzne do břicha“. To může způsobit vážné krvácení u matky a může to udusit dítě.

Tento stav postihuje méně než 1 procento těhotných žen. Téměř vždy se vyskytuje u žen s jizvami na děloze po předchozích porodech císařským řezem nebo jiných operacích dělohy. Riziko ruptury dělohy u ženy se zvyšuje s každým císařským řezem.

To je důvod, proč lékaři mohou doporučit ženám, které prodělaly císařský řez, aby se v pozdějších těhotenstvích vaginálnímu porodu vyhýbaly. Vaginální porod po předchozím porodu císařským řezem je možný, ale rodící žena bude považována za rizikovější a bude pečlivě sledována.

Jaké jsou příznaky ruptury dělohy?

S rupturou dělohy je spojena celá řada příznaků. Některé možné příznaky jsou:

 • nadměrné vaginální krvácení
 • náhlá bolest mezi kontrakcemi
 • kontrakce, které se stávají pomalejšími nebo méně intenzivními
 • abnormální bolest břicha
 • vyboulení pod stydkou kostí
 • náhlá bolest v místě předchozí děložní jizvy
 • ztráta tonusu děložního svalstva
 • rychlý srdeční tep, nízký krevní tlak a šok u matky
 • abnormální srdeční frekvence u dítěte
 • selhání přirozeného postupu porodu

Co způsobuje rupturu dělohy?

Během porodu se zvyšuje tlak, když se dítě pohybuje porodními cestami matky. A právě tento tlak může způsobit roztržení matčiny dělohy. Často se roztrhne oblast podél místa předchozí jizvy po porodu císařským řezem. Když dojde k prasknutí dělohy, obsah dělohy – včetně dítěte – se může vylít do břicha matky.

Sponzorováno

Jaká jsou rizika ruptury dělohy?

Ruptura dělohy může být život ohrožující komplikací porodu pro matku i dítě.

U matky může ruptura dělohy způsobit velkou ztrátu krve nebo krvácení. Smrtelné krvácení v důsledku ruptury dělohy je však vzácné, když k němu dojde v nemocnici.

Ruptura dělohy je pro dítě obvykle mnohem větší zdravotní problém. Jakmile lékaři diagnostikují rupturu dělohy, musí jednat rychle, aby dostali dítě z matky. Pokud se dítě neporodí do 10 až 40 minut, zemře na nedostatek kyslíku.

Jak se diagnostikuje ruptura dělohy?

Ruptura dělohy nastává náhle a může být obtížné ji diagnostikovat, protože příznaky jsou často nespecifické. Pokud mají lékaři podezření na rupturu dělohy, budou hledat známky úzkosti dítěte, jako je pomalá srdeční frekvence. Lékaři mohou stanovit oficiální diagnózu pouze během operace.

Jak se léčí ruptura dělohy?

Pokud ruptura dělohy způsobí velkou ztrátu krve, chirurgové možná budou muset vyjmout ženě dělohu, aby kontrolovali její krvácení. Po tomto zákroku již žena nemůže otěhotnět. Ženy s nadměrnou ztrátou krve dostávají krevní transfuze.

K vytažení dítěte z těla matky je také obvykle nutná operace. Lékaři zlepší šance dítěte na přežití poskytováním kritické péče, jako je dodávka kyslíku.

Jaký je výhled při ruptuře dělohy?

Přibližně 6 procent dětí nepřežije ruptury dělohy své matky. A jen asi 1 procento matek na komplikace zemře. Čím rychleji je diagnostikována ruptura dělohy a matka a dítě jsou léčeni, tím větší jsou jejich šance na přežití.

Dá se předejít ruptuře dělohy?

Jediným způsobem, jak zabránit ruptuře dělohy, je porod císařským řezem. Při vaginálním porodu tomu nelze zcela zabránit.

Ruptura dělohy by vám neměla bránit ve výběru vaginálního porodu. Je však důležité prodiskutovat všechny vaše možnosti se svým lékařem, abyste učinili to nejlepší rozhodnutí pro vás a vaše dítě. Ujistěte se, že váš lékař je obeznámen s vaší anamnézou a je si vědom všech předchozích porodů císařským řezem nebo operací na vaší děloze.

Sponzorováno

Máte s rupturou dělohy nějakou zkušenost? Pevně věřím, že ne. Ale pokud nějaké informace máte, napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva