Sponzorováno

Piercing – jaké jsou jeho zdravotní rizika? 4.88/5 (16)

piercing a zdravíPiercing je forma zdobení těla, která existuje již tisíce let. Už ženy v staroegyptské civilizaci byly známé tím, že si nechávaly propichovat bradavky a pupeční jamky a spojovaly jejich řetízky. V dnešní moderní době se propichování bradavek označuje jako určitá forma sebevyjádření.

Rizika piercingu

Piercing jakékoliv části těla, zejména velmi citlivé bradavky, je vždy riziko. Nežádoucí účinky tohoto zákroku třeba brát vážně a vhodně léčit, aby se snížilo riziko infekce. Ujistěte se, že jste udělali všechna hygienická opatření a pokud kojíte, měli byste zabránit dítěti spolknout šperk a hlavně minimalizovat své vlastní zdravotní problémy.

Piercing zahrnuje propíchnutí a otvor v jemném tkáni bradavky, což může vést k otoku, tvorbě modřin, krvácení a výtokem, z nichž všechny projevy jsou většinou jen dočasné. Přestože se počáteční otok ztratí během hojení, někteří lidé mohou mít problémy s hojením bradavek delší dobu a dokonce trpět permanentním zvětšením bradavky po aplikaci.

Infekce

Infekce je nejčastější vedlejší účinek piercingu. Bakterie a viry mohou snadno vstoupit do těla přes čerstvou ránu a porézní, houbovité tkáně bradavky. I proto se doporučuje jemně čistit bradavky mýdlem a vodou každý den, a nedotýkat se hrudníku špinavýma rukama, aby se zabránilo zavedení nečistoty a bakterií do těla. Otíráním bradavek papírovými ubrousky lze zabránit množení bakterií ve vlhkém prostředí.

Ztráta citlivosti

Očekávejte nějakou zbytkovou bolestivost bradavky v postižených oblastech bezprostředně po nasazení piercingu. Je to normální reakce těla. V závislosti na aplikaci a rychlosti hojení ustoupí. U některých se však může vyskytnout necitlivost po propíchnutí bradavky. Bohužel, ztuhnutí bradavky může být trvalý stav a člověk tím přijde o ztrátu citlivosti.

Sponzorováno

Jaké jsou vhodné šperky?

Nejlépe snášeny jsou šperky z chirurgické oceli a z titanu. Až na druhém místě jsou pak drahé kovy jako zlato, stříbro či platina. Ozdoby z organických materiálů (dřevo, kost) jsou vhodné nejméně. Pokud už si je klient přeje, je rozumné tyto šperky vkládat až do zhojeného kanálku, který se vytvoří okolo z některého výše uvedených nedráždivých kovů a to nejdříve po šesti týdnech od aplikace.

Dezinfekce je nezbytná

Každý šperk musí být před použitím řádně vydezinfikován. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob je vložení rozmontovaného šperku minimálně 24 hodin před zákrokem v lihovém roztoku, který se dá i s nádobkou koupit v jakékoli lékárně. Šperk se z nádobky nevytahuje, ale předá se i s lahvičkou zdravotnickému personálu. Z výše uvedeného důvodu nejsou k první aplikaci vhodné šperky s plastovými částmi, které se mohou vlivem dezinfekčního roztoku poškodit.

Péče po aplikaci piercingu

Místo se šperkem je možno běžně omývat. Zpočátku je lepší sprchování než koupel ve vaně. Do plného zhojení se nedoporučuje koupání v bazénu či v přírodě. Aplikací masti s antibiotikem nebo dezinfekce dvakrát denně se snižuje pravděpodobnost hnisání. Piercing bývá plně zhojen po šesti týdnech. U aplikací do jazyka je vhodné po několik dní ústa po jídle vypláchnout heřmánkem či ústní vodou.

Možné komplikace

Komplikace po piercingu nejsou frekventované. Nejčastěji se setkáváme s infekcí, která se projeví zarudnutím kanálku, hnisáním a bolestivostí. Pokud se infekci nedaří zvládnout aplikací antibiotické masti a lokálními dezinfekčními prostředky, je lepší šperk odstranit a po zhojení si ho nechat píchnout znovu. Relativně vzácné jsou alergické reakce na použitý šperk. V takových případech je nutné vyměnit ozdobu za nějakou z jiného materiálu.

Sponzorováno

Čtěte: Jak se starat o piercing?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Piercing – jaké jsou jeho zdravotní rizika?”

  1. Martina.Vos napsal:

   Četla jsem http://blog.pogo.cz/jak-se-starat-piercing-pupiku/ že hodně pozor je potřeba dávat taky na piercing v pupíku, je to myslíte potřeba často omívat a takhle, nebo je lepší se ho naopak nedotýkat? Díky

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva