Sponzorováno

Syndrom aktivovaných makrofágů – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (6)

  • Syndrom aktivovaných makrofágů je vzácná, ale závažná porucha imunitního systému, kdy dochází k nekontrolované aktivaci makrofágů a T-lymfocytů.
  • Mezi hlavní příznaky patří vysoká horečka, únava, zvětšení jater a sleziny, pokles počtu krvinek a kožní projevy.
  • Hlavní příčinou bývá komplikace autoimunitních onemocnění, spouštěčem může být infekce, genetická predispozice nebo stres.
  • Léčba spočívá v podání vysokých dávek kortikosteroidů, případně dalších imunosupresiv a biologické léčby, vždy pod odborným dohledem.

Syndrom aktivovaných makrofágů (anglicky Macrophage Activation Syndrome, MAS) je vzácná, ale velmi závažná komplikace některých autoimunitních a zánětlivých onemocnění. Dochází při něm k přehnané aktivaci imunitního systému, konkrétně makrofágů a T-lymfocytů, což může vést k masivnímu zánětu a poškození orgánů. Včasná diagnóza a správná léčba jsou klíčové pro záchranu života pacienta.

Aktivace makrofágů - ilustrace

Aktivace makrofágů – ilustrace

 

Příznaky syndromu aktivovaných makrofágů

Příznaky syndromu aktivovaných makrofágů mohou být nespecifické a snadno zaměnitelné s příznaky jiných onemocnění. Proto je důležité věnovat jim pozornost, zvláště u pacientů s již známým autoimunitním onemocněním.

  • Vysoká horečka: Trvale vysoká tělesná teplota, která nereaguje dobře na běžná antipyretika.
  • Velká únava a slabost: Výrazné celkové vyčerpání organismu.
  • Zvětšení jater a sleziny: Lékař může při vyšetření nahmatat zvětšené orgány, což bývá spojeno s bolestí břicha.
  • Pokles počtu krvinek: Může se projevit bledostí, snadným vznikem modřin nebo krvácením.
  • Kožní projevy: Může se objevit vyrážka nebo petechie (drobné tečkovité krvácení do kůže).
  • Neurologické příznaky: Vzácně mohou být přítomny poruchy vědomí nebo křeče.

Příčiny

Hlavní příčinou syndromu aktivovaných makrofágů je porucha regulace imunitního systému. Makrofágy a T-lymfocyty, které běžně chrání organismus před infekcemi, se „vymknou kontrole“ a začnou nadměrně produkovat zánětlivé látky (cytokiny). Tento stav se často objevuje jako komplikace autoimunitních onemocnění, například systémové juvenilní idiopatické artritidy nebo systémového lupus erythematodes.

Sponzorováno

Spouštěčem může být i virová infekce, operace nebo těžký stres. Rizikovým faktorem je i genetická predispozice, která může ovlivnit funkci tzv. cytotoxických buněk. Laicky řečeno, když imunitní buňky nedokážou správně zlikvidovat škodlivé buňky, dochází k jejich hromadění a spuštění kaskády zánětlivých reakcí, která nakonec poškozuje vlastní tkáně a orgány.

Léčba syndrom aktivovaných makrofágů

Léčba syndromu aktivovaných makrofágů musí být zahájena co nejdříve, protože neléčený MAS může být život ohrožující. Základem terapie jsou vysoké dávky kortikosteroidů, které tlumí přehnanou imunitní reakci. Pokud kortikosteroidy nestačí, používají se další imunosupresiva, například cyklosporin A nebo biologická léčba zaměřená na blokování konkrétních cytokinů (například IL-1 nebo IL-6 inhibitory).

V některých případech může být nutná podpůrná léčba na jednotce intenzivní péče – například transfúze krvinek, podpora funkce jater a ledvin, léčba infekcí. Důležitá je také léčba základního onemocnění, které MAS spustilo. Výzkum se dnes zaměřuje na nové cílené léky, které by mohly ještě účinněji a šetrněji tlumit patologickou imunitní odpověď.

Závěr

Sponzorováno

Pokud u sebe nebo svých blízkých zaznamenáte kombinaci příznaků, které by mohly naznačovat syndrom aktivovaných makrofágů, neváhejte vyhledat lékaře. Včasná diagnóza a správně nastavená léčba výrazně zvyšují šanci na uzdravení a minimalizují riziko trvalého poškození orgánů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva