Sponzorováno

Idiopatická Parkinsonova nemoc – příznaky, příčiny a léčba 4/5 (9)

  • Idiopatická Parkinsonova nemoc je chronické neurodegenerativní onemocnění způsobené úbytkem dopaminergních neuronů, což vede k typickým motorickým i nemotorickým příznakům.
  • Přesná příčina onemocnění není známá, ale roli hrají genetické predispozice, vlivy prostředí a věk.
  • Moderní léčba zahrnuje farmakologickou terapii, hlubokou mozkovou stimulaci a nezbytnou rehabilitaci, logopedii a fyzioterapii.
  • Včasná diagnostika a aktivní přístup pacienta pomáhají zpomalit progresi nemoci a udržet co nejlepší kvalitu života.

Idiopatická Parkinsonova nemoc je chronické a progresivní neurodegenerativní onemocnění, které postihuje zejména osoby staršího věku. Jedná se o nejčastější formu parkinsonismu, která se od ostatních forem liší tím, že její přesná příčina zůstává nejasná – proto se nazývá „idiopatická“. Nemoc se projevuje charakteristickými motorickými i nemotorickými příznaky a má významný dopad na kvalitu života pacienta i jeho blízkých. Včasná diagnostika a moderní léčba mohou pomoci zpomalit progresi onemocnění a zmírnit obtíže.

Co je idiopatická Parkinsonova nemoc

Idiopatická Parkinsonova nemoc je způsobena úbytkem dopaminergních neuronů v oblasti mozku zvané substantia nigra. Tyto neurony produkují dopamin – neurotransmiter, který zajišťuje plynulost a koordinaci pohybů. Když počet těchto buněk klesá, dochází k narušení rovnováhy mezi dopaminem a dalšími neurotransmitery, což vede k typickým příznakům jako je třes, rigidita nebo zpomalení pohybů.

Substantia nigra u této choroby

Substantia nigra u této choroby

 

Příčiny Parkinsonovy nemoci

Termín idiopatická znamená, že přesná příčina vzniku nemoci není známá. Přesto víme o některých rizikových faktorech, které mohou rozvoj onemocnění ovlivnit:

  • Genetické predispozice – u menší části pacientů byla identifikována genetická mutace zvyšující riziko onemocnění.
  • Vlivy prostředí – některé toxiny, pesticidy či těžké kovy mohou mít negativní dopad na dopaminergní neurony.
  • Věk – nemoc se nejčastěji objevuje po 60. roce života, věk je tedy významným rizikovým faktorem.

Příznaky Parkinsonovy nemoci

První příznaky mohou být nenápadné a často jsou přehlíženy. Příznaky rozdělujeme na motorické a nemotorické:

Sponzorováno

Motorické příznaky

  • Třes (tremor) – obvykle začíná na jedné ruce, typicky v klidu.
  • Rigidita – svalová ztuhlost a napětí.
  • Bradykineze – zpomalení pohybů, ztráta mimiky, problémy se zahájením pohybu.
  • Poruchy rovnováhy – nestabilita, zvýšené riziko pádů.

Nemotorické příznaky

  • Poruchy spánku – např. živé sny, nespavost.
  • Deprese a úzkosti – časté psychické obtíže.
  • Poruchy čichu – snížená schopnost vnímat pachy.
  • Problémy s řečí a polykáním – změna hlasu, obtížné vyslovování.

Diagnostika Parkinsonovy nemoci

Diagnostika je především klinická. Neurolog provede důkladné neurologické vyšetření, sleduje typické motorické příznaky a zhodnotí anamnézu pacienta. K vyloučení jiných příčin parkinsonismu mohou být použity zobrazovací metody jako MRI nebo speciální PET/SPECT vyšetření zaměřené na dopaminergní systém. Důležitou součástí je také diferenciální diagnostika, která pomáhá odlišit idiopatickou Parkinsonovu nemoc od jiných podobných onemocnění.

Možnosti léčby Parkinsonovy nemoci

V současné době není k dispozici léčba, která by nemoc zcela vyléčila. Cílem terapie je spíš zmírnění příznaků a zpomalení progrese.

Farmakologická léčba

  • Levodopa – nejúčinnější lék nahrazující chybějící dopamin.
  • Dopaminergní agonisté – stimulují dopaminové receptory.
  • Inhibitory MAO-B – zpomalují odbourávání dopaminu v mozku.

Chirurgická léčba

U některých pacientů se využívá hluboká mozková stimulace (DBS), která zmírňuje motorické příznaky pomocí implantovaných elektrod.

Rehabilitace a podpora

Nezbytnou součástí léčby je fyzioterapie, logopedie a pravidelná rehabilitace. Pomáhají udržet mobilitu, zlepšit řeč a snížit riziko komplikací.

Jak žít s Parkinsonovou nemocí

Důležité je upravit domácí prostředí tak, aby minimalizovalo riziko pádů. Podpora rodiny, pečovatelů a odborníků je klíčová. Doporučuje se udržovat aktivní přístup k léčbě, pravidelně cvičit, dodržovat léčebný plán a neváhat vyhledat psychologickou pomoc, pokud je potřeba.

Prognóza a prevence

Idiopatická Parkinsonova nemoc je sice chronické onemocnění, ale díky včasné diagnostice a moderní léčbě lze její průběh zpomalit a významně zlepšit kvalitu života. Přímá prevence bohužel není známa, ale zdravý životní styl, duševní aktivita a pohyb mohou pomoci celkovému zdraví mozku.

Sponzorováno

I když příčina idiopatické Parkinsonovy nemoci zůstává nejasná, díky pokroku v medicíně je dnes možné příznaky účinně zmírnit, zpomalit průběh onemocnění a pacientům umožnit žít kvalitní a aktivní život.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva